Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کفش های الکترونیکی به یاری سالمندان می آیند.

کفش های الکترونیکی به یاری سالمندان می آیند.
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیمارستان جریا تریک در شهر کوزیچه اسلواکی دانشمندان اروپایی با کمک داوطلبان یک کفش مکانیکی -الکترونیکی را آزمایش می کنند. هدفشان این است که به شهروندان سالمند اروپایی کمک کنند که زمین نخورند و درکارها وزندگی روزمره ثبات حرکتی بیشتری داشته باشند.

بنا به آمارسال 2008حدود 84 میلیون سالمند در اتحادیه اروپا زندگی میکنند که یک سوم آنها با خطر زمین خوردن مواجه هستند، یعنی 28 میلیون. زمین خوردن یک خطرجدی به حساب می آید.

فیورلا مرسلینی، هماهنگ کننده پروژه ای بنام لبخند است که به کمک این سالمندان آمده است. او می گوید:” جابجایی و تحرک برای افراد سالمند، مسئله مهمی است، این نه تنها به توانایی جسمی و سلامت آنها ارتباط دارد، بلکه راهی برای ارتباط با جامعه و زندگی اطرافشان است.محققین به فکر ساختن کفش هایی افتادند که به بازپروری سالمندان کمک کند.”
این کفش ها حاصل یک پروژه پژوهشی اتحادیه اروپاست و هدفش این است که به سالمندان در راه رفتن کمک کند.

کار ساختن هر یک از ین کفش ها که 300 قطعه در بکار رفته 4 سال طول کشیده است. دردانشگاه بولونا ایتالیا پژوهشگران قطعات الکتریکی کفش را ساختند.این کفش ها بعد از ساخته شدن دربیمارستانی در یکی از شهرهای ایتالیا مورد آزمایش قرار گرفتند. داوطلبان آزمایش ها بالای 65 سال وسایقه زمین خوردن داشتند.

کارلا ستوروبیا فیزیوتراپیست این بیمارستان می گوید: “همه اطلاعات مربوط به بیمار، اندازه کفش، قد وزن از طریق دستگاه کنترل از راه دور به کامپیوترمنتقل میشود. بعد یک نرم افزارکامپیوتری یک برنامه خاص برای نرمش و با پروری براساس نیاز هریک از بیماران تهیه می کند.”

کفش ها طوری است که برجستگی کف شان وقت راه رفتن جابجا می شود، مثل راه رفتن روی یک سطح ناهموار. این کار مغز فرد را مدام تحریک می کند که سعی کند تعادلش را حفظ کند.

این کار با مشکلات فنی بسیارهمراه بود، مدار های مغناطیسی باید خیلی کوچک باشند و ملاحظات ایمنی زیادی را باید در نظر گرفته می شد که مدار های الکتریکی با ولتاژ پایین هیچ خطری برای استفاده کنندگان کفش بوجود نیاورند.

مراحل آزمایشی درچهار شهر انجام شد، از جمله شهر کریزچه در اسلواکی.

مهندسین کامپیوتردر دانشگاه بولونا به حالا به مراحل بعدی پروژه فکر می کنند. کارلو تاکوونی، مهندس کامپیوترمی گوید: “ درآینده کل کار دستگاه کنترل از راه دور ، که مدل ها را می سازد و دستور ها را منتقل می کند، به وسیله یک تلفن هوشمند انجام خواهد شد. ساختار مکانیکی فعلی کفش ها هم بسیار ساده تر و قابل جا گذاری در کفش معمولی می شود.در نتیجه کاربران چه سالمند و چه جوان در صورت لزوم می توانند در خانه اموزش ببینند.”

نمونه های اولیه هنوز فرصت زیادی برای تغییرو بهبود دا رند. زمان نشان خواهد داد که قدم بعدی برای تکمیل ای این کفش ها چه خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان