Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دغدغه‌های اصلی جوانان اروپایی در آستانه برگزاری انتخابات پارلمان اروپا چیست؟

دانش‌آموزان از کشورهای مختلف اروپایی در صحن پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه به سال ۲۰۰۵
دانش‌آموزان از کشورهای مختلف اروپایی در صحن پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه به سال ۲۰۰۵ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز در مصاحبه‌ای با اعضای پارلمان جوانان اروپا که برای اولین بار قرار است در انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا در ماه ژوئن آینده رای دهند گفتگو کرده و از دغدغه‌های آن‌ها پرسید.

آگهی

پارلمان جوانان اروپا (EYP) سازمانی است که توسط اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده و از آن پشتیبانی مالی می‌شود تا از این طریق مشارکت سیاسی جوانان افزایش یابد.

پارلمان جوانان اروپا از تمام کشورهای اتحادیه اروپا به علاوه برخی از کشورهای غیرعضو مانند اوکراین و صربستان نماینده دارد که در مجموع حدود ۳۰ هزار عضو و شاخه را تشکیل می‌دهند.

هر کدام از این کشورها نمایندگان جوان خود را انتخاب می کنند که در مورد موضوعات خاصی مانند مسائل اقتصادی، امنیت یا آب و هوا صحبت کرده و پیشنهادات نهایی خود را ارائه می دهند.

در مرحله بعدی، مصوبات پارلمان جوانان به اتحادیه اروپا ارسال می‌شود،‌ چه بسا پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۸ میلادی از همین مصوبه‌ها  ۱۱ برنامه را به نفع نسل‌های آینده استخراج کرد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰۲۴ میلادی قرار است از تاریخ ششم تا نهم ژوئن (۱۷ تا ۲۰ خرداد) برگزار شود. این اولین انتخابات پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برکسیت) خواهد بود و از اهمیت‌ خاص خود برخوردار است. 

آناستازیا ژوکوا، از اعضای پارلمان جوانان اروپا در مورد اقداماتی که تاکنون انجام شده است مثبت فکر میکند ولی معتقد است که این برنامه‌ها همچنان کافی نیست.

او در اینباره می‌گوید که «هنوز بسیاری از جوامع و مردمی به حاشیه رانده شده‌اند، به خاطر دلایلی همچون جنسیت، نژاد متفاوت، گرایشات جنسی و غیره و غیره مورد تبعیض قرار می‌گیرند.»

ژوکوا معتقد است که «هنوز معضلات اجتماعی زیادی وجود دارد و افراد زیادی به لحاظ تامین مخارج تا پایان ماه دوام نمی‌آورند. بسیاری از جوانان نمی‌توانند شغل پیدا کنند. البته که ما نسبت به تلاش‌هایی که سیاستمداران در این زمینه انجام می‌دهند آگاه هستیم و بابت آن قدردانیم، ولی هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد.»

دغدغه جوان‌های اروپایی چیست؟

این رای‌اولی‌های اروپایی بین ۱۶ تا ۲۳ سال سن دارند. اما هنوز معلوم نیست چه تعداد از آن‌ها حتما رای خواهند داد، ولی آندسته از جوان‌هایی که به شکلی فعال در مسائل سیاسی شرکت دارند از اولویت‌های خود برای یورونیوز گفتند.

«تغییرات اقلیمی خواب را از چشمانمان گرفته است»

به گفته کوین فان هِفِل ۲۲ ساله از کشور بلژیک، تغییرات آب و هوایی «یک تهدید قریب الوقوع است.» 

او در این رابطه به یورونیوز گفت که «اگر به این فکر کنم که در آینده‌ای نزدیک بچه‌دار می‌شوم، می خواهم مطمئن باشم که آن‌ها را وارد دنیایی می‌کنم که شکوفا می‌شود و سالم است.»

 تتیس گئورگیو ۱۸ ساله و اهل قبرس می‌گوید که وضعیت اضطراری آب و هوا یکی از مواردی است که خواب را از چشمان او ربوده است.»

او در این باره توضیح داد که «این موضوع به گونه‌ای است که واقعا شما را در مورد آینده به فکر فرو می‌برد، البته اگر آینده‌ای در کار باشد.»

سوفی اینگرید استور، ۱۸ ساله از کشور جمهوری چک نیز همین نگرانی را دارد: «ما باید بیشتر روی توافقنامه‌های آب و هوایی پاریس تمرکز کنیم. کشورهای زیادی آن‌ها را نادیده می گیرند.»

آناستازیا ژوکوا از اسپانیا (سمت چپ) با تتیس گئورگیو از قبرس (راست) ،روسای انجمن بین المللی گنت در سال ۲۰۲۴
آناستازیا ژوکوا از اسپانیا (سمت چپ) با تتیس گئورگیو از قبرس (راست) ،روسای انجمن بین المللی گنت در سال ۲۰۲۴Ghent International Forum 2024

تهدیدات آنلاین و آفلاین از جانب روسیه و خشونت‌های سایبری

اگر فکر کردن به گرم شدن کره زمین در نوع خود خواب شبانه را از شما گرفته است، برای جوانان اروپایی این حد از نگرانی برای جنگ روسیه و اوکراین نیز صدق می‌کند.

نیکو یانتونن، یک پسر جوان ۱۸ ساله فنلاندی به یورونیوز می گوید که «اروپا در حال حاضر در یک نقطه حساس قرار دارد. تهدید جدیدی از سمت شرق برخاسته، و روسیه از زمان حمله به اوکراین تهاجمی‌تر از همیشه است.»

ماریا پولیتی ۱۶ ساله از یونان معتقد است که پارلمان جدید اتحادیه اروپا باید فورا به آزار و اذیت‌های سایبری علیه جوامع اقلیت رسیدگی کند. وی افزود: «بسیاری از رای‌دهندگان جوان در اینترنت احساس امنیت ندارند.»

آگهی

این شهروند اروپایی گفت که «جوانان زمان زیادی را در اینترنت می گذرانند، پس باید در مورد خطراتی که ممکن است در فضای مجازی با آنها مواجه شوند و تأثیری که می توانند بر سلامت روان و زندگی روزمره آن‌ها داشته باشند، مطلع شوند. این موضوعی است که باید بیشتر در مورد آن صحبت شود.»

سلبریتی‌ها و شور انتخابات در بین جوانان

افزایش مشارکت در انتخابات اتحادیه اروپا در بین عموم چندان زیاد نیست، اما رای نسل‌های جوان درست مانند اتفاقی که در انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۹ افتاد می‌تواند بسیار مهم باشد.

رهبران اروپایی امیدوارند در هفته‌های پایانی این کارزار انتخاباتی، چهره‌های سرشناس بین‌المللی نیز حضور داشته باشند تا بیشترین تعداد جوانان را به پای صندوق های رای بکشانند.

تیلور سوئیفت خواننده آمریکایی، روسالیا خواننده اسپانیایی، گروه موسیقی ایتالیایی مانسکین، آنجل ون لاکن خواننده بلژیکی و استرومای از جمله نام هایی هستند که شایعه شده به این کارزار انتخاباتی ورود خواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«پوشیدگی سینه‌های زنان پیشخدمت و ممنوعیت فروش خیارهای خمیده» در مقررات اتحادیه اروپا؛ شایعه است؟

پلگرینی، نامزد مورد حمایت دولت و مخالف کمک به اوکراین، رئیس‌جمهور اسلواکی شد

عالی‌ترین دادگاه اتحادیه اروپا مجارستان را تا زمان رعایت قوانین پناهدگی اتحادیه روزانه یک میلیون یورو جریمه کرد