Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رویکرد اتحادیه اروپا در قبال حملات اسرائيل به حماس؛ آیا بروکسل تغییر موضع می‌دهد؟

تظاهرات حامیان فلسطین در بروکسل
تظاهرات حامیان فلسطین در بروکسل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رویکرد اتحادیه اروپا در قبال جنگ میان حماس و اسرائيل و استمرار حملات این کشور به نوار غزه انتقادات و نارضایتی‌های زیادی را به همراه داشته است.

آگهی

این رویکرد حتی در میان خود کشورهای اروپایی نیز یکدست نبوده و اختلاف نظرهای فراوانی در این خصوص دیده می‌شود. اتحادیه در اعلام مواضع خود اعلام کرد که اسرائيل موظف است در زمانی که این کشور در حال بمباران غزه است، تلفات در غیرنظامیان را به حداقل برساند. موضع‌گیری‌ای که از سوی کشورهای عربی ناکافی تلقی شده است. 

در نشست سران اتحادیه اروپا در هفته گذشته کشورهای عضو ساعت‌ها در مورد این که آیا اتحادیه باید برای اجازه داده به ارسال کمک‌های بشردوستانه حیاتی به غزه درخواست آتش‌بس کند یا خیر بحث کردند. در پایان کشورهای اروپایی درباره ایده «مکث‌های بشر دوستانه» با یکدیگر به توافق رسیدند. ایده‌ای که روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم در نشست کنگره به آن اشاره کرده بود. 

کشورهای اروپایی در خصوص واکنش مناسب در قبال جنگ اسرائيل و حماس با یکدیگر اختلاف نظر دارند و استمرار حملات اسرائيل به این باریکه در پاسخ به حملات روز ۷ اکتبر حماس به این کشور باعث شده تا تصمیم‌گیری یکپارچه در بلوک اروپایی دشوار شود. این در حالیست که این اتحادیه در طول حدود ۲ سال اخیر در مورد مسئله اوکراین با یکدیگر همسو بوده‌اند. 

بر اساس ایده «مکث‌های بشردوستانه» باید لحظات متناوبی برای اجازه دسترسی نامحدود به کالاها در غزه ایجاد شود تا در شرایطی که مردم غیرنظامی در این باریکه با قطعی آب، برق، گاز و ... رو به رو هستند به مایحتاج اساسی خود دسترسی پیدا کنند. 

کشورهای اروپایی همچنین تاکید کردند که اسرائیل حق دفاع از خود را دارد اما باید قوانین بشردوستانه بین‌المللی را در این جنگ رعایت کند. قوانینی که برای به حداقل رساندن تلفات در میان غیرنظامیان و عدم ایجاد رنج‌های غیرضروری برای افراد عادی طراحی شده است. 

اسرائيل مدعی است با وجود قطع کردن آب، غذا، سوخت و تجهیزات حیانی برای جمعیت تحت محاصره غزه، به حقوق غیرنظامیان احترام می‌گذارد این در حالیست که تعداد کشته‌ها در میان غیرنظامیان فلسطینی با سرعت بسیاری در حال افزایش است و به بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است. 

شرکای اتحادیه اروپا در منطقه، از جمله ملک عبدالله، پادشاه اردن، بیانیه دیرهنگام این بلوک را برای حمایت از فلسطینیان «ضعیف» خوانده و آن‌ را محکوم کردند. ملک عبدالله در کنفرانسی در قاهره در این خصوص گفت: «پیامی که جهان عرب می‌شنود بلند و واضح است: زندگی فلسطینی‌ها کمتر از اسرائیلی‌ها اهمیت دارد. اهمیت زندگی ما کمتر از زندگی‌های دیگر است. ضمن این که اعمال حقوق بین‌الملل نیز اختیاری است.» 

وی افزود: این یک پیام بسیار بسیار خطرناک است، زیرا پیامدهای ادامه بی‌علاقگی و بی‌عملی بین‌المللی برای همه ما فاجعه‌بار خواهد بود.» 

مجتبی رحمان، مدیر بخش اروپا در گروه بین‌المللی اوراسیا معتقد است با وجود فاجعه انسانی فزاینده در غزه و همچنین شدت کارزار نظامی اسرائيل، بعید است که موضع اتحادیه اروپا تغییر کند. او به یورونیوز می‌گوید: «من فکر می‌کنم که آلمان حتی ممکن است در موضع خود در خصوص «حق اسرائیل برای دفاع از خود» شدیدتر از ایالات متحده باشد.  من فکر نمی کنم که این موضع در داخل آلمان - که از حمایت سراسر ائتلاف برخوردار است، در این کشور تغییر کند.» او همچنین در ادامه افزود: «کوتاه‌مدت تا میان‌مدت، صرف‌نظر از اینکه تهاجم زمینی به غزه چگونه پیش می‌رود و تلفات غیرنظامی و ویرانی‌ها چگونه پیش برود در نهایت به نظر من تفاوتی در رویکرد اتحادیه اروپا ایجاد نخواهد کرد.»

رحمان همچنین گفت: «و این رویکردها دوباره از مشروعیت اروپا کم می‌کند، به‌ویژه که اختلافات بین کشورهای عضو «تنها بدتر خواهد شد».

هفته گذشته، اتحادیه اروپا متعهد شد  در کنار شرکای منطقه‌ای از یک مجمع بین المللی صلح با هدف احیای امید از دست رفته برای راه حل دو دولتی بین اسرائیل و فلسطینی‌ها حمایت کند.

پیر ویمونت، معاون پیشین کاترین اشتون رئيس سابق سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا نیز معتقد است که رویکرد این اتحادیه باعث شده اعتمادها در میان کشورهای عربی و حتی به صورت کلی‌تر در میان شرکای جنوب اروپا کاهش یابد. او به یورونیوز می‌گوید: « «ما باید با همه طرفین ارتباط برقرار کنیم و اعتماد از دست رفته را بازسازی کنیم. بسیاری از شرکای ما اعتماد خود را دیپلماسی اتحادیه اروپا از دست داده‌اند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین در ادامه افزود: «هرگز فراموش نکنید که این اتحادیه اروپا بود که ایده راه حل دو کشوری، نیاز به تعیین سرنوشت برای فلسطینی‌ها، حمایت از ساف (سازمان آزادیبخش فلسطین) به عنوان نماینده فلسطینی‌ها را مطرح کرد.  اینها پیشرفت‌هایی بود که توسط اتحادیه اروپا انجام شد و پس از آن توسط ایالات متحده، دنبال شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبعات حمله زمینی اسرائیل به غزه چیست و تا چه حد می‌تواند اهداف آن را برآورده سازد؟

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟