نتیجه انتخابات اسپانیا؛ راست‌‌‌میانه صاحب اکثریت نسبی پارلمان شد ولی چپها به حفظ دولت امیدوار ماندند

انتخابات اسپانیا
انتخابات اسپانیا Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مردم اسپانیا روز یکشنبه در انتخاباتی سراسری شرکت کردند؛ انتخاباتی که نتایج آن می‌تواند به پایان دولت چپ‌گرا به رهبری پدرسانچز، نخست وزیر، منجر شود. آخرین اخبار و نتایج این انتخابات را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

آقای سانچز پس از آن که حزب تحت رهبری او یعنی «حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا» (PSOE) و متحد آن به نام «اتحاد، ما می‌توانیم» (Unidas Podemos) که ائتلافی از احزاب چپ افراطی بود، در انتخابات محلی و منطقه‌ای در ماه مه شکست سختی را متحمل شدند، دستور برگزاری انتخابات زودهنگام را صادر کرد.

مطابق نتایج اکثر نظرسنجی‌ها، دولت آقای پدرو سانچز که از سال ۲۰۱۸ قدرت اجرایی کشور را در اختیار دارد با خطر سقوط قرار دارد. بر پایه این نتایج، حزب راستگرای «مردم» (PP) به رهبری «آلبرتو نونیز فیخو» می‌تواند اکثریت نسبی پارلمان اسپانیا را در پایان انتخابات روز یکشنبه از آن خود کند و به کمک ائتلاف با حزب راست‌افراطی «وکس» (Vox) به رهبری «سانتیاگو آباسکال» ‌اکثریت مطلق پارلمان ۳۵۰ نفره اسپانیا را از آن خود کند. 

در صورت شکل‌گیری ائتلاف بین حزب مردم و وکس، برای نخستین بار زمان تصویب قانون اساسی فعلی در سال ۱۹۷۸ پس از چهار دهه دیکتاتوری فرانسیسکو فرانکو، راست‌های افراطی به ایفای نقش در دولت خواهند پرداخت.

اما ائتلاف جدیدی از احزاب چپ‌گرا به نام «سومار» (Sumar) که تحت رهبری یولاندا دیاز تشکیل شده و جایگزین ائتلاف «اتحاد، ما می‌توانیم» شده، امیدوار است که با کسب رای بالا نسبت به حزب وکس همچنان بتواند سوسیالیست‌ها را در تشکیل دولت یاری کند. 

حزب مردم که در حال حاضر ۸۹ کرسی پارلمان اسپانیا را در اختیار دارد و حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا ۱۲۰ کرسی.

24.07.2023
00:58

رهبر راست‌گرایان: برای تشکیل دولت تلاش می‌کنم

آلبرتو نونیز فیخو، رهبر حزب مردم (PP) که در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه اکثریت نسبی را از چنگ حزب حاکم کارگران سوسیالیت به رهبری پدرو سانچز، نخست وزیر خارج کرد، در جمع حامیان خود گفت که برای «تشکیل دولت» تلاش می‌کند.

آقای فیخو که اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را حتی با وجود تنها متحد بالقوه‌اش، راست افراطی وکس، کسب نکرده است، یکشنبه شب در مقابل مقر حزب مردم در مادرید اعلام کرد: «به‌عنوان نامزد حزبی که بیشترین آراء را دارد، فکر می‌کنم که وظیفه دارم برای تشکیل دولت تلاش کنم.»

آلبرتو نونیز فیخو؛ عکس از آسوشیتدپرس

24.07.2023
00:40

شکست راست‌گرایان در ساقط کردن دولت پدرو سانچز

پدرو سانچز، رهبر حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا و نخست وزیر کنونی، یکشنبه شب، در مقابل مقر حزب در مادرید، به جمع هواداران خوشحال حزبش ملحق شد. حزب راستگرای مردم با وجود پیروزی در انتخابات سراسری در کسب اکثریت لازم برای سرنگونی دولت ائتلافی نخست وزیر سوسیالیست، پدرو سانچز، ناکام ماند. 

پدرو سانچز؛ عکس از آسوشیتدپرس

23.07.2023
23:19

راست‌گرایان در به دست گرفتن اکثریت مطلق پارلمان ناکام ماندند

حزب راست‌میانهٔ مردم با وجود این که تعداد کرسی‌های خود در پارلمان اسپانیا را از ۸۹ کرسی فعلی به ۱۳۶ کرسی افزایش داد و صاحب اکثریت نسبی پارلمان اسپانیا شد ولی از یک سو به دلیل عدم محقق شدن نتایج نظرسنجی‌ها مبنی بر کسب ۱۵۰ کرسی از سوی این حزب و از سوی دیگر به دلیل افت کرسی‌های حزب راست‌افراطی وُکس از ۵۲ به ۳۳ کرسی، در کسب ۱۷۶ کرسی مورد نیاز برای کسب اکثریت پارلمان ۳۵۰ نفری اسپانیا با اتکا به ائتلاف با وکس ناکام ماند. ائتلاف آنها با دو حزب راستگرای محلی که موفق به کسب ۲ کرسی پارلمان شده‌اند، گره‌گشا نخواهد شد.

در مقابل، حزب حاکمِ کارگران سوسیالیست اسپانیا ۱۲۲ کرسی را تصاحب کرد که ۲ کرسی بیش از پارلمان فعلی است ولی به معنای از دست رفتن اکثریت نسبی این حزب است. ائتلاف احزاب چپ‌گرای افراطی (سومار) نیز با از دست دادن ۴ کرسی، صاحب ۳۱ کرسی شد. بدین‌ترتیب، سهم ائتلاف چپ‌ها هم از پارلمان به ۱۵۳ کرسی رسید. آنها در صورت ائتلاف با احزاب چپ محلی و حزب استقلال‌طلب کاتالونیا  می‌توانند سهم خود را به ۱۷۹ کرسی برسانند. 

البته شکل‌گیری این ائتلاف برای پدرو سانچز، نخست وزیر، کار دشواری خواهد بود چرا که احزاب استقلال‌طلب محلی پیشتر اعلام کرده بودند که از ادامه همکاری با دولت او ناامید شده‌اند. 

در صورت عدم توفیق آقای سانچز برای تشکیل دولت جدید، اسپانیا به پیشواز انتخابات سراسری دیگری خواهد رفت.

23.07.2023
22:10

راست‌میانه از سوسیالیست‌ها سبقت گرفت

نتایج رسمی حاصل از شمارش ۶۵.۰۲ درصد آراء نشان می‌دهد که سهم حزب مردم (راست میانه) در پارلمان آتی ۱۳۱ کرسی خواهد بود که ۴۲ کرسی بیش از پارلمان فعلی خواهد بود. حزب حاکم کارگران سوسیالیست اسپانیا هم با وجود کسب ۸ کرسی جدید، صاحب ۱۲۸ کرسی خواهند بود. 

حزب راست افراطی وُکس هم با از دست دادن ۱۹ کرسی، کنترل ۳۳ کرسی را در اختیار خواهد داشت و ائتلاف احزاب چپ‌گرا (سومار) هم صاحب ۳۰ کرسی خواهد بود. ۲۸ کرسی هم به سایر احزاب چپ و راست محلی خواهد رسید.

آلبرتو نونیز فیخو، رهبر حزب مردم؛ عکس از آسوشیتدپرس
23.07.2023
21:54

افزایش مشارکت در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۳

آمارهای رسمی منتشر شده از مشارکت ۶۹.۰۹ درصد واجدان شرایط رای‌دهی در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه حکایت دارد. این نرخ در انتخابات سراسری پیشین که در سال ۲۰۱۹ برگزار شده به ۶۶.۲۳ درصد رسیده بود. 

بنابراین، نرخ مشارکت در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۳، ۲.۸۶ واحد درصد نسبت به دوره پیشین افزایش یافته است. 

پیشتر اعلام شده بود که با افزایش دمای هوا در اسپانیا نرخ مشارکت در انتخابات، ساعت ۱۶ به وقت محلی افت کرده ولی گزارش‌ها حاکیست که با کاهش دمای هوا در ساعات پایانی رای‌گیری بار دیگر رای‌دهندگان عازم حوزه‌های رای‌گیری شده‌اند. 

انتخابات اسپانیا؛ عکس از آسوشیتدپرس

23.07.2023
21:33

نتایج رسمی اولیه از رقابت شانه به شانه راست‌ها و چپ‌ها 

نتایج رسمی اعلام شده که حاصلِ شمارش ۲۴.۱۲ درصد آراء ماخوذه است، نشان می‌دهد که حزب حاکمِ کارگران سوسیالیست اسپانیا ۱۳ کرسی به ۱۲۰ کرسی فعلی خود می‌افزاید ولی در مقابل، حزب راست‌گرای مردم می‌تواند ۳۸ کرسی به ۸۹ کرسی خود بیفزاید. 

همچنین، حزب راست‌افراطی وکس با وجود این که احتمال دارد، ۱۹ کرسی فعلی خود را از دست بدهد ولی همچنان بیش از ۲۹ کرسی قابل تصاحب از سوی ائتلاف چپ‌گرای سومار، کرسی (۳۳) در اختیار خواهد داشت. 

نتایج انتخابات اسپانیا؛ عکس از آسوشیتدپرس

23.07.2023
21:02

راست افراطی در دروازه‌ قدرت

نتایج نظرسنجی دیگری که روز یکشنبه از سوی موسسه افکارسنجی سوسیومتریکا (Sociométrica) انجام شده، حاکیست که حزب راست افراطی وکس می‌تواند کرسی‌های بیشتری نسبت به ائتلاف احزاب چپ‌گرا در قالب سومار کند و پس از حزب مردم، کارگران سوسیالیست اسپانیا در رده سوم قرار گیرد. 

بر پایه این نظرسنجی، حزب مردم (راست‌میانه) ۱۳۴ تا ۱۴۰ کرسی، حزب حاکم کارگران سوسیالیست اسپانیا (چپ‌میانه) ۱۰۹ تا ۱۱۵ کرسی، حزب راست افراطی وکس بین ۳۵ تا ۳۹ کرسی و ائتلاف سومار ۳۲ تا ۳۵ کرسی را در پارلمان آتی اسپانیا در اختیار خواهند داشت. 

بدین ترتیب، حزب وکس از طریق ائتلاف با حزب مردم می‌تواند به قدرت برسد و در دولت آینده اسپانیا نقش‌آفرینی کند. 

حزب راست‌افراطی «وکس» (Vox) به رهبری «سانتیاگو آباسکال» به حامیان خود وعده داده که در صورت حضور در دولت، اخراج مهاجران غیرقانونی و مقابله جدی با ورود آنها به اسپانیا را در دستور کار قرار دهد. او همچنین، خواستار مبارزه جدی با اسلام‌گرایان افراطی شده است. آقای آباسکال متعهد شده است که قوانین تصویب شده در مورد حقوق تراجنسیتی‌ها، سقط جنین و حقوق حیوانات و حفاظت از محیط زیست را که با حمایت دولت پدرو سانچز تصویب شده است، لغو کند.

او تاکید کرده که قانون مهاجرت باید بر پایه نیازهای بازار کار اسپانیا تنظیم شود و اولویت با ملیت‌هایی باشد که دارای زبان یا فرهنگ مشترک با اسپانیا هستند.

سانتیاگو آباسکال؛ عکس از آسوشیتدپرس
23.07.2023
20:14

برآوردهای اولیه از پیشتازی راست‌گرا‌ها حکایت دارد

بر اساس نتایج نظرسنجی موسسه افکارسنجی سیگما دوس (Sigma Dos) که روز یکشنبه برای رادیو و تلویزیون اسپانیا (RTVE) انجام شده، حزب مردم که دارای گرایش راست میانه است، ۱۴۵ تا ۱۵۰ کرسی پارلمان اسپانیا را از آن خود می‌کند. در مقابل، حزب حاکم کارگران سوسیالیست اسپانیا بین ۱۱۳ تا ۱۱۸ کرسی را تصاحب خواهد کرد. 

ائتلاف چپگرای سومار نیز ۲۸ تا ۳۱ کرسی در پارلمان آتی اسپانیا در اختیار خواهد داشت و حزب راست‌افراطی وکس هم ۲۴ تا ۲۷ کرسی.

پارلمان اسپانیا ۳۵۰ کرسی دارد. مطابق برآوردهای اولیه حزب مردم از طریق ائتلاف با وکس می‌تواند بیش از ۱۷۶ کرسی پارلمان را در اختیار بگیرد و دولت جدید اسپانیا را تشکیل دهد. 

23.07.2023
19:31

شعبه‌های اخذ رای بسته شد

انتخابات سراسری اسپانیا که از ساعت ۹ صبح روز یکشنبه آغاز شده بود، ساعت ۲۰ به وقت محلی به پایان رسید. انتظار می‌رود که انتشار رسمی نتایج اولیه انتخابات از ساعت ۲۱ به وقت محلی آغاز شود. 

حضور رهبران راست‌افراطی، ائتلاف چپ‌ها، راست‌میانه و سوسیالیست‌ها پای صندوق رای؛ عکس از خبرگزاری فرانسه

23.07.2023
19:19

کاهش مشارکت در انتخابات با گرم شدن هوا

مطابق آمار رسمی، مشارکت در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه تا ساعت ۱۶ به وقت محلی به ۵۳.۱۲ درصد رسید. این در حالی است که در انتخابات سال ۲۰۱۹، ۵۶.۸۵ درصد از واجدان شرایط رای‌دهی شرکت کرده بودند. 

البته میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی اسپانیا تا ظهر امروز ۲.۵ واحد درصد نسبت به دوره پیشین افزایش نشان می‌داد که به باور ناظران انتخابات به دلیل بسیج عمومی برای رای دهی در ساعت‌های خنک روز بوده است. 

انتخابات اسپانیا؛ عکس از آسوشیتدپرس

با این حال، ۲.۴۷ میلیون نفر از مجموع ۳۷.۵ میلیون واجد شرایط رای‌دهی این بار از طریق پست رای خود را ارسال کرده‌اند که این تعداد هنوز در شمار کلی شرکت کنندگان در انتخابات روز یکشنبه لحاظ نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به چهار نامزد اصلی و عملکرد آنها در آستانه انتخابات پیش‌روی اسپانیا

سانتیاگو آباسکال؛ رهبر راست افراطی اسپانیا کیست و طرفدار چه چیزی است؟

۷ روز تا انتخابات اسپانیا؛ نظرسنجی‌ها از سقوط چپ‌ها و تشکیل دولت راست‌گرا حکایت دارد