Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نگاهی به چهار نامزد اصلی و عملکرد آنها در آستانه انتخابات پیش‌روی اسپانیا

Spain Politics
Spain Politics Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات اسپانیا که یکشنبه آینده برگزار خواهد شد، در واقع نبردی میان دو حزب چپ و دو حزب راست این کشور خواهد بود؛ احزابی که هر کدام از آنها در صورت پیروزی، احتمالا مجبور به ائتلاف با دیگر احزاب برای تشکیل دولت هستند.

آگهی

در ادامه نگاهی اجمالی به چهار رهبر این احزاب خواهیم داشت.

پدرو سانچز

آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا که از سال ۲۰۱۸ میلادی در قدرت است، دیگر محبوبیت گذشته را ندارد و بسیاری از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی‌ها مخالف و منتقد عملکرد او هستند.

رهبر ۵۱ ساله حزب سوسیالیست اسپانیا که توانست به کمک یک برنامه موفق واکسیناسیون، اسپانیا را از بحران همه‌گیری کووید۱۹ خارج کند، اکنون با تورم بالا و یک رکود اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند که حمله روسیه به اوکراین نیز آن را بدتر کرده است.

تحللیگران می‌گویند که وابستگی او به احزاب حاشیه‌ای از جمله جدایی‌طلبان در کاتالونیا و باسک برای حفظ ائتلافش و تصویب تعدادی از قوانین لیبرال، ممکن است به بهای پایان کارش در این مقام تمام شود.

پدرو سانچز که به‌خاطر ظاهر جذاب و دیدگاه‌های مترقیانه‌اش از جمله داشتن کابینه‌ای با اکثریت زنان و سیاست‌های زیست‌محیطی پرطرفدارش شناخته می‌شود، همچنین موفق شده جایگاه اسپانیا را در اتحادیه اروپا تقویت کند.

با این وجود برگزاری یک انتخابات زودهنگام، آنهم پس از شکست سوسیالیست‌ها و شرکای ائتلافی چپ افراطی آنها در انتخابات محلی و منطقه‌ای ماه مه، ممکن است یک قمار جدی برای موقعیت او باشد.

AP Photo
PEDRO SÁNCHEZAP Photo

آلبرتو نونیز فیخو

آلبرتو نونیز فیخو حزب راست‌گرای «مردم» را رهبری می‌کند. او رهبری حزب را در آوریل ۲۰۲۲ به دست گرفت و از آن زمان محبوبیتش بطور چشمگیری افزایش یافت.

او که یک کارمند دولتی سابق است، پیش از این عمدتا دیدگاههایی میانه‌رو داشت و در چهار انتخابات پیاپی منطقه‌ای در زادگاهش در شمال غرب گالیسیا نیز به پیروز رسیده بود؛ اما با اعلام خبر برگزاری انتخابات زودهنگام و افزایش نفوذ حزب راست افراطی «وُکس»، به طور قابل توجهی به سمت دیدگاههای راست حرکت کرد و وعده داد که بسیاری از قوانین دولت چپگرا را لغو کند. 

او همچنین در مبارزات انتخاباتی خود برای پیروزی در مقابل پدرو سانچز بسیار تهاجمی‌تر عمل کرد.

فیخوی ۶۲ ساله البته متهم شده که در مورد اینکه آیا با حزب «وُکس» ائتلاف می‌کند یا خیر موضع روشنی ندارد، درباره سابقه حزب «مردم» در موضوع بازنشستگی دروغ می‌گوید و تلاش دارد روابطش را با یک قاچاقچی اسپانیایی مواد مخدر که چند سال پیش با او در حال آفتاب گرفتن در یک قایق تفریحی عکس گرفته، بی‌اهمیت جلوه دهد.

تحللیگران، رفتار دوستانه و حس شوخ طبعی و استعداد فیخو به عنوان یک برنامه‌ریز و سازمان‌دهنده را از ویژگی‌های مؤثرش برای کسب محبوبیت می‌دانند؛ با این وجود برخی نیز معتقدند که او هنگامیکه گرفتار پرسش‌های یکی از روزنامه‌نگاران برجسته تلویزیون اسپانیا شده بود، رفتاری بسیاری عصبی داشت و خود را برتر می‌دانست.

AP Photo
ALBERTO NÚÑEZ FEIJÓOAP Photo

سانتیاگو آباسکال

سانتیاگو آباسکال، رهبر ۴۷ ساله حزب راست افراطی «وُکس» دوست دارد خود را فردی بداند که ماموریت نجات اسپانیا را دارد.

او برای سال‌های طولانی عضو حزب «مردم» بود تا اینکه درنهایت از محافظه‌کاران این حزب به دلیل رفتار «بزدلانه» آنها در قبال جنبش‌های جدایی‌طلب در کاتالونیا و باسک جدا شد.

همین تلاش‌های شکست خورده برای جدایی منطقه خودمختار کاتالونیا از اسپانیا در سال ۲۰۱۷ میلادی بود که به رشد حزب «وُکس» کمک کرد.

این حزب در سال ۲۰۱۴ میلادی تأسیس شد و در سال ۲۰۱۹ نمایندگان خود را به پارلمان اسپانیا فرستاد؛ یعنی همان زمانی که تنش‌های بسیاری بر خیابان‌های بارسلون و سراسر کاتالونیا حاکم بود.

دیدگاههای او درباره اسپانیا بسیار افراطی است؛ بطور مثال در حالی که کشور به آرامی از مسابقات جنجالی گاوبازی دور می‌شود، او و حزب «وُکس» همچنان از آن دفاع می‌کنند.

همچنین در حالی که اکثر احزاب این کشور موافق پایان دیکتاتوری فرانکو و حرکت اسپانیا به سمت دموکراسی هستند، آباسکال از ارزش‌های ملی‌گرایانه آن رژیم دفاع می‌کند؛ و در حالی که بقیه احزاب سیاسی اسپانیا علیه خشونت جنسیتی متحد می‌شوند، حزب آباسکال می‌خواهد قوانین خشونت جنسیتی را لغو کند و فمینیسم را مورد انتقاد قرار می‌دهد.

منتقدان همچنین او را به گسترش «هراس‌افکنی» علیه مهاجرت غیرمجاز و داشتن احساسات ضد اتحادیه اروپا متهم می‌کنند. این حزب همچنین با دیگر جنبش‌های راست افراطی در حال افزایش در سراسر اروپا متحد است.

آگهی
AP Photo
SANTIAGO ABASCALAP Photo

یولاندا دیاز

تنها نامزد زن در میان چهار نامزد اصلی انتخابات روز یکشنبه، خانم یولاندا دیاز ۵۲ ساله است.

او زنی از فعالان طبقه کارگر و اتحادیه‌های کارگری اسپانیا و دارای گرایش‌های ضد دیکتاتوری فرانکو است.

او پیش از این وزیر کار بود و در سال ۲۰۲۱ میلادی نیز معاون دوم نخست‌وزیر شد.

او که یک وکیل کار است، به دلیل توانایی‌اش در میانجی‌گری قراردادهای مورد مذاکره میان اتحادیه‌ها و گروه‌های کسب و کار، همچنین مذاکره برای افزایش حداقل دستمزد و طرح مرخصی ویژه برای کارکنان شرکت‌ها در جریان همه‌گیری ویروس کرونا، شناخته شده است و همواره نیز در فهرست محبوب‌ترین سیاستمداران کشور قرار دارد.

یولاندا دیاز با اعتقاد به اینکه حزب «پودموس» بسیاری از چپ‌ها را از خود دور کرده، اقدام به تشکیل یک جنبش غیرنظامی گسترده به نام «سومار»(Sumar) کرد و پس از تشکیل آن در سال جاری میلادی، توانست ۱۵ حزب کوچک چپ از جمله پودموس را زیر چتر خود بیاورد.

آگهی
AP Photo
YOLANDA DÍAZAP Photo

خانم دیاز امیدوار است در انتخابات روز یکشنبه به جایگاه سوم برسد تا جنبش «سومار» بتواند به سوسیالیست‌ها کمک کند تا ائتلاف چپ دیگری تشکیل دهند. 

جنبش او همچنین خواستار وضع مالیات بیشتری برای شرکت‌های بزرگ و ثروتمندان، همچنین پرداخت مبلغ ۲۰ هزار یورو از سوی دولت به همه افرادی است که به سن ۱۸ می‌رسند تا به آنها برای تحصیلاتشان کمک شود.

آنها همچنین خواستار افزایش اقدامات دولت برای کمک به افرادی هستند که برای تامین مخارج زندگی‌شان تا زمان رسیدن به پایان ماه، تحت فشارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه انتخابات اسپانیا؛ راست‌‌‌میانه صاحب اکثریت نسبی پارلمان شد ولی چپها به حفظ دولت امیدوار ماندند

۷ روز تا انتخابات اسپانیا؛ نظرسنجی‌ها از سقوط چپ‌ها و تشکیل دولت راست‌گرا حکایت دارد

آلبرتو نونیز فیخو کیست؟ با نخست وزیر احتمالی آینده اسپانیا آشنا شوید