ارتش اوکراین برای بازپس‌گیری خرسون آماده «نبردی سخت» می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سربازان در خرسون
سربازان در خرسون   -   کپی رایت  AP Photo

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد که برای بازپس گیری کامل شهر خرسون و نواحی اطراف آن در سواحل رودخانه «دنیپرو» آماده نبردی سخت می شود. 

خرسون با ۲۸۸ هزار نفر جمعیت از اولین روزهای حمله روسیه به اوکراین اشغال شد. 

کاخ کرملین قصد داشت این شهر و نواحی اطراف آن را به روسیه الحاق کند و مقامات نظامی روس از خرسون به عنوان «دژ غیرقابل تسخیر» در هفته های اخیر نام برده اند که حال به نظر می رسد اوکراینی ها می توانند این دژ را فتح کنند. 

مقامات روس از ۱۳ اکتبر، خواستار تخلیه ساکنان اطراف رودخانه دنیپرو در نزدیکی شهر خرسون شده اند. روسیه قصد دارد که ساکنان این نواحی را به آن سوی رودخانه که بخشی از سرزمین روسیه است، منتقل کند. 

سرگئی آکسیونوف، فرماندار کریمه، شبه جزیره اوکراین که مسکو آن را در سال ۲۰۱۴ میلادی به سرزمین روسیه ضمیمه کرد، شامگاه پنجشنبه اعلام کرد: «کار سازماندهی و انتقال شهروندان در نزدیکی خرسون به سمت مناطق امن در روسیه به پایان رسیده است.» 

AP Photo
انتقال شهروندان به روسیهAP Photo

روز چهارشنبه، ولادیمیر سالدو، یکی از فرماندهان روسیه در خرسون، ادعا کرد که حداقل هفتاد هزار تن از شهروندان در این منطقه در کمتر از یک هفته خانه های خود را ترک کرده اند.

همزمان با درگیری های شدید بین نیروهای روسیه و نظامیان اوکراینی در نزدیکی خرسون، رمضان قدیروف، رهبر جمهوری چچن که نیروهایش در اوکراین در کنار نظامیان روس می جنگند، اعلام کرد که در جریان بمباران اوکراینی ها ۲۳ سرباز چچنی کشته و ۵۸ نفر زخمی شده اند. 

قدیروف، متحد بزرگ ولادیمیر پوتین، یکی از دشمنان «قسم خورده» دولت اوکراین است که پیش تر خواستار حملات هسته ای علیه این کشور شده و نبرد نیروهای تحت امر خود با اوکراینی ها را نبرد بزرگ «علیه شیطان گرایان» می خواند. 

همچنان از منطقه دونتسک خبر می رسد که در شبانه روز گذشته دست کم ۲۴ نفر از شهروندان غیرنظامی کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شده اند. 

سرگئی آکسیونوف و سرگئی کرینکو عصر پنجشنبه اعلام کردند که از نیروگاه اتمی زاپوریژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا، که از ماه مارس تاکنون تحت اشغال روسیه است، بازدید کرده اند. 

نگرانی های زیادی وجود دارد که هر گونه حمله نظامی به این نیروگاه جرقه جنگ جهانی سوم را شعله ور کند.