Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حملات گسترده ارتش روسیه به تاسیسات تامین انرژی در خارکیف و کی‌یف

یک مرکز اداره تاسیسات برق
یک مرکز اداره تاسیسات برق Copyright Sashko Brynza/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
Copyright Sashko Brynza/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت زیر ساخت اوکراین می گوید بیش از ۳۰ هزار تن غلات اوکراینی برای صادرات از این کشور خارج شده است. همچنین در پی حملات موشکی به کی یف و خارکیف آب و برق شهروندان در این شهرها با قطعی مواجه شده است.

موج جدید حملات گسترده روسیه به شهرهای اوکراین بسیاری را از دسترسی به آب و برق محروم کرد.

آگهی

دنیز شمیهال، نخست وزیر اوکراین، روز دوشنبه ۳۱ اکتبر اعلام کرد که موشک و پهپادهای ارتش روسیه بیش از ۱۰ استان و ۱۸ مرکز تاسیسات انرژی را در ۲۴ ساعت گذشته هدف گرفته‌اند. به گفته این مقام اوکراینی «شهروندان در مناطق متعددی در کشور برق و آب آشامیدنی ندارند.» 

به گفته شهردار خارکیف، پس از حملات روسیه به دومین شهر بزرگ اوکراین، آب آشامیدنی در برخی از مناطق این شهر کاملا قطع شده است. 

ایگور ترخوف، شهردار خارکیف در تلگرام نوشت: «ضربه به تاسیسات زیرساختی مهمی وارد شده است و به جز قطعی آب، برق مترو و حمل‌ ونقل برقی زمینی قطع شده است». 

ترخوف افزود که مهندسان برای از سرگیری «آبرسانی به خانه‌های ساکنان شهر تلاش زیادی می کنند.» 

تشدید حملات روسیه با موشک‌های کروز

نیروی هوایی اوکراین روز دوشنبه در پستی تلگرامی اعلام کرد که نیروهای روسیه «بیش از ۵۰ موشک کروز» پرتاب کردند که ۴۴ تا از این موشک‌ها رهگیری شده‌اند. 

فرماندهی نیروی هوایی نیروهای مسلح اوکراین هم گفت: «در ساعت ۷ صبح هفتم اکتبر، اشغالگران روس چندین سری حملات موشکی را به تاسیسات زیرساختی حیاتی در اوکراین انجام دادند.» گفته می شود این موشک های کروز از دو منطقه، شمال دریای خزر و منطقه ولگودونسک، در نزدیکی شهرروستوف، پرتاب شدند. 

پیام شهردار کی‌یف

آخرین خبرها نشان می دهند که طی حملات گسترده روسیه به پایتخت اوکراین، کی یف، بیش از ۸۰ درصد شهروندان آب آشامیدنی و برق ندارند. 

همزمان وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که ارتش این کشور در حملات روز دوشنبه به تمامی اهداف خود دست یافته است. 

 قطعی برق در حالی است که سرما در اوکراین آغاز شده است و بسیاری از وسایل گرمازا محرومند. 

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف، پایتخت اوکراین در شبکه تلگرام خود نوشت که « نیروهای روسیه به تاسیسات تامین انرژی کی یف حمله کرده اند.» به گفته آقای شهردار «این تاسیسات انرژی بیش از ۳۵۰ هزار آپارتمان در پایتخت اوکراین را تامین می‌کرد.» 

وی تاکید کرد که تکنیسین ها و مهندسان در حال تلاش برای بازگرداندن این تاسیسات به مدار هستند. 

Andriy Andriyenko/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
ساختمانی ویران شده در خارکیفAndriy Andriyenko/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.

راه آهن سراسری اوکراین همچنان فعال است

اداره راه‌آهن اوکراین اعلام کرد که ۸۰ درصد قطارها طبق برنامه‌‌های مسافرتی و علیرغم حملات به زیرساخت‌ها، همچنان در حال حرکت هستند. به گفته این شرکت، برخی از قطارهایی که از کی یف پایتخت به سمت دنیپرو و کراماتورسک می روند تنها با تاخیر مواجه شده‌اند.

به حرکت درآمدن برخی از کشتی‌ها حامل غلات از سه بندر اوکراین

وزارت زیرساخت در اوکراین اعلام کرد که دست کم ۱۲ کشتی حاوی ۳۵۴۵۰۰ تن غلات و سایر محصولات کشاورزی از بنادر این کشور برای صادرات خارج شده اند.

این وزارتخانه در صفحه فیس بوک خود نوشت: « این کشتی ها دوشنبه از بنادر دریایی اودسا، چورنومورسک و پیودنی برای تامین نیازهای کشورهای آفریقایی و آسیایی و اروپایی براه افتاده اند.»

اوکراین، یکی از اصلی ترین تامین کننده های غلات در جهان است و صادرات این کشور پس از حمله روسیه به این کشور از ۲۴ فوریه با مشکلات فراوانی روبرو شده است.

David Goldman/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
یک کشتی حامل غلاتDavid Goldman/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.

در این پست فیس بوکی همچنین آمده است که نمایندگان سازمان ملل متحد و ترکیه به مذاکره با مسکو «برای تسهیل صادرات غلات از دریای سیاه»، پس از خروج روسیه از توافق در روز شنبه، ادامه می‌دهند. ده‌ها کشتی حامل غلات در دو روز گذشته بدلیل ممانعت‌های روسیه موفق نشده اند بنادر اوکراینی را به مقاصد کشورهای دیگر جهان ترک کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش اوکراین برای بازپس‌گیری خرسون آماده «نبردی سخت» می‌شود

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست

پوتین برای تامین کسری بودجه جنگ اوکراین دست به دامن شرکت‌ها و ثروتمندان شد