Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جنگ در «دنیپرو»؛ روسیه از غیرنظامیان خواست حاشیه شرقی رودخانه را تخلیه کنند

جنگ روسیه و اوکراین
جنگ روسیه و اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درگیری‌های نیروهای روسیه و اوکراین در حاشیه رودخانه دنیپرو ادامه دارد و اعزام نیروهای روسی به این منطقه موجب شده تا سرعت پیشروی اوکراینی‌ها در این منطقه کاهش یابد.

آگهی

روسیه به غیرنظامیان بومی دستور داده که هرچه سریعتر محدوده ساحل شرقی رودخانه دنیپرو در اوکراین را ترک کنند، اقدامی که کی‌یف آن‌را ادامه سیاست کوچ اجباری ساکنان «سرزمین‌های اشغالی» می‌داند و آن‌را «جنایت جنگی» نامیده است. 

روسیه پیش‌تر به غیرنظامیان در ساحل غربی این رودخانه هم دستور داده بود تا منطقه را ترک کنند. جایی که نیروهای اوکراینی برای تصرف شهر خرسون از آن محدوده استفاده می‌کردند. مقام‌های روسی حالا می‌گویند دستور تخلیه جدید یک منطقه حائل ۱۵ کیلومتری در امتداد کرانه شرقی این رودخانه را هم تعمیم می‌دهد. 

روسیه که این منطقه را به خاک خود ضمیمه کرده می‌گوید که این کار برای محافظت از بومیانی است که امکان دارد مورد هدف سلاح‌های غیرمتعارف اوکراین قرار گیرند. مسکو کی‌یف را متهم کرده که قصد دارد از «بمب کثیف» برای انتشار تشعشعات رادیو اکتیو یا منفجر کردن سدی در استان خرسون استفاده کند. مقام‌های روس می‌گویند نابود کردن این سد، سیلی به راه خواهد انداخت که روستاها و شهرها در استان خرسون را نابود می‌کند. 

روسیه در حالی این موضوع را مطرح می‌کند که کی‌یف می‌گوید اتهام استفاده از چنین تاکتیک‌هایی علیه اوکراین برای استفاده در قلمرو خود بی‌معنی است. مقام‌های اوکراینی در مقابل مدعی هستند که طرح چنین مسائلی می‌تواند نشانه برنامه روسیه برای اجرای چنین تهدیدی باشد که در نهایت آن‌را به نام اوکراین تمام کند. 

در هفته‌های گذشته نیروهای اوکراینی از طریق دهانه غربی رودخانه دنیپرو پیشروی‌های قابل توجهی داشته و توانسته‌اند قدری نیروهای روس را به عقب برانند. این منطقه به یکی از مهم‌ترین خطوط مقدم جنگ در هفته‌های اخیر تبدیل شده و روسیه که هزاران نیرو در آنجا دارد تلاش کرده قوای خود را تقویت نماید. متعاقب این اقدامات روسیه، پیشروی اوکراینی‌ها در روزهای اخیر کند‌تر از قبل شده است. 

اتحادیه اروپا روز سه شنبه مسکو را متهم کرد که برنامه جدیدی را برای سربازگیری غیرقانونی مردان در کریمه، برای حضور در میدان جنگ در مقابل اوکراین آغاز کرده است.  در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است که مسکو به طور نامتناسبی اعضای اقلیت بومی تاتار کریمه را برای جنگیدن در میدان نبرد به خدمت می گیرد.

روسیه که در ماه فوریه «عملیات نظامی ویژه» خود را در اوکراین آغاز کرد، اعلام کرد که عملیات بسیج را تکمیل کرده و ۳۰ هزار نیروی ذخیره را به ارتش فراخوانده و دیگر نیازی به نیروی بیشتر نیست. با این حال کرملین روز سه‌شنبه اعلام کرد که پوتین فرمان جدید برای پایان رسمی بسیج عمومی صادر نکرده و همین مسئله موجب شده نگرانی‌ها در خصوص جذب نیروی دوباره شدت یابد. 

در ماه‌های اخیر هزاران مرد روس برای فرار از سربازی اجباری و اعزام به جبهه‌های جنگ به خارج از کشور گریختند تا بتوانند جان خود را نجات دهند و دستشان هم به خون اوکراینی‌ها آلوده نشود. 

در ادامه تحولات میدانی اما، روسیه شبانه چهار موشک از شمال خرسون به شهر بندری میکولایف اوکراین شلیک و نیمی از یک آپارتمان مسکونی را تخریب کرد. خبرگزاری رویترز به نقل از خبرنگار خود تایید کرده که نیروهای امدادی جسد یک زن مسن را از زیر آوار این آپارتمان بیرون آورده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گذشت نزدیک به ۱۰ ماه از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین همچنان درگیری‌ها میان دو کشور ادامه دارد و ارتش مسکو توانسته چندین استان از اوکراین را به خاک خود ضمیمه کند. کی‌یف می‌گوید هرگز این اقدام روسیه را به رسمیت نخواهد شناخت و به تلاش‌ها برای بازپس‌گیری مناطق اشغالی خود از دست نیروهای روس ادامه می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان چگونه غیرمستقیم تسلیحات سنگین به اوکراین می‌رساند؟

ارتش اوکراین برای بازپس‌گیری خرسون آماده «نبردی سخت» می‌شود

روسیه با تداوم حملات به زیرساخت‌های اوکراین: لازم شد ماهواره‌های غربی را هم می‌زنیم