Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ، تورم و کمبود انرژی؛ ماکرون در روز ملی فرانسه دربارۀ «زمستان سخت» هشدار داد

France Bastille Day
France Bastille Day Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری فرانسه گفت که جنگ اوکراین برای ماهها ادامه خواهد داشت و با توجه به نگرانی‌هایی که دربارۀ تامین انرژی وجود دارد، باید دانست که «تا آغاز پاییز روزهای سختی در پیش داریم». او همزمان از فرانسوی‌ها خواست که خود را برای یک زمستان سخت نیز آماده کنند.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه روز پنج‌شنبه ۱۴ ژوئیه در جریان اولین مصاحبه تلویزیونی خود در دومین دورۀ پنج سالۀ ریاست جمهوری‌اش، مهمترین چالش‌های پیش‌روی دولت را برشمرد.

او در ابتدای این مصاحبه که در باغ الیزه انجام شد، به موضوع بازگشت جنگ به قاره اروپا اشاره کرد و پس از مرور تحولاتی که طی چهار ماه اخیر در اوکراین روی داده، اعلام کرد که نه تنها قصدی برای کاهش بودجۀ ارتش کشورش ندارد، بلکه «برعکس» این بودجه را افزایش خواهد داد و از هر امکانی برای تقویت ارتش فرانسه استفاده خواهد کرد.

او ارتش فرانسه را یکی از قوی‌ترین ارتش‌های اروپا با سرعت واکنش بسیار بالا توصیف کرد که به قدرت «بازدارندگی هسته‌ای» مجهز و «آمادۀ» مقابله با هر اتفاقی است.

فرانسوی‌ها برای پیامدهای یک جنگ طولانی «آماده» باشند

آقای ماکرون سپس به شرح پیامدهای این جنگ برای کشورش پرداخت و از فرانسوی‌ها خواست که با توجه به عزم روسیه بر ادامۀ جنگ و تصرف کل منطقه دونباس، برای رویارویی با پیامدهای یک جنگ طولانی و سناریوی احتمالی کمبود انرژی «آماده» باشند.

او گفت: «مسکو در این جنگ از گاز و مواد غذایی به عنوان سلاح‌های جنگی استفاده می‌کند؛ بنابراین اروپا باید خود را برای قطع کامل عرضۀ گاز روسیه آماده کند.»

رئیس جمهوری ۴۴ سالۀ فرانسه افزود که این جنگ برای ماهها ادامه خواهد داشت و با توجه به نگرانی‌هایی که دربارۀ تامین انرژی مورد نیاز فرانسه وجود دارد، باید دانست که «تا آغاز پاییز روزهای سختی در پیش داریم». 

او اگرچه اعلام کرد که فرانسه در حال تنوع بخشیدن به منابع تامین انرژی خود و فراهم آوری ذخایر لازم (از مسیر افزایش واردات گاز از نروژ، قطر، الجزایر و ایالات متحده) است، اما همزمان از فرانسوی‌ها خواست که خود را برای یک زمستان سخت نیز آماده کنند.

ماکرون با اشاره به بسته شدن مسیر خط لوله «نورداستریم ۱» توسط روسیه به بهانه تعمیر و نگهداری، اعلام کرد که «روسیه قطع گاز را از هم اکنون آغاز کرده است.»

بر اساس برآوردها، تا کنون حدود ۲۰ درصد از کل گاز وارداتی فرانسه از روسیه دریافت می‌شد و مکرون هشدار داد که دور شدن از انرژی روسیه به این معنی است که «تابستان و شروع پاییز احتمالاً بسیار سختی در پیش خواهد بود».

با این وجود او افزود که فرانسه تحت هر شرایطی از اوکراین دفاع می‌کند و از وضع تحریم‌های سنگین علیه روسیه عقب‌نشینی نخواهد کرد. او گفت: «ما باید این جنگ را بدون اینکه خودمان وارد آن کنیم، متوقف کنیم.»

همبستگی ملی برای مدیریت مصرف انرژی

امانوئل ماکرون همچنین از طرحی تحت عنوان «هوشیاری انرژی» خبر داد که هم اکنون در دست تهیه است تا بر اساس آن بتوان به ادارات دولتی و مشاغل برای «مصرف کمتر» کمک کرد و زمستان سخت امسال را پشت سر گذاشت.

او خطاب به مقامات دولتی، مصرف کنندگان عمومی و صنایع فرانسه گفت: «باید بطور جمعی برای عملی کردن این طرح اقدام کنیم؛ خویشتن‌دار باشیم و بگونه‌ای رفتار کنیم تا مصرف انرژی کمتری داشته باشیم. بطور مثال خیلی از چراغ‌هایی را که بی‌دلیل روشن هستند، خاموش کنیم.»

مکرون همچنین گفت که فرانسه در بخش انرژی هسته‌ای سرمایه‌گذاری بیشتری خواهد کرد؛ در حال حاضر حدود ۷۰ درصد برق مورد نیاز این کشور از این مسیر تامین می‌شود.

کمک‌های دولت برای مقابله با تورم «بیشتر» می‌شود

امانوئل ماکرون در موضوع افزایش قیمت انرژی مصرفی و افزایش نرخ تورم در این کشور نیز به فرانسوی‌ها هشدار داد که «دولت نمی‌تواند به تنهایی و به جای همه، بار پیامدهای منفی را به دوش بکشد» و به همه کمک کند. 

به همین دلیل به گفتۀ او قرار است مکانیسمی اجرا شود تا کمک‌های دولت عمدتا شامل افرادی شود که بیش از دیگران به آن نیاز دارند. با این وجود تاکید کرد: «اگرچه این بدان معنا نیست که به طبقات متوسط کمک نمی‌شود، اما کمک‌ها برای کسانی که بیشتر به آن نیاز دارند، بیشتر خواهد شد.»

واکنش ماکرون به رسوایی اوبر

رئیس جمهوری فرانسه که به حمایت از شرکت آمریکایی «اوبر» برای گسترش فعالیت‌هایش در این کشور متهم است، تاکید کرد که «تحت نفوذ» این شرکت آمریکایی نبوده است.

او گفت که اگرچه فعالیت اوبر در فرانسه باعث کارآفرینی برای هزاران نفر و جابجایی راحت‌تر میلیون‌ها نفر در زندگی روزانه شده، اما او هیچ کمک ویژه‌ای به این شرکت نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیر کل سازمان ملل متحد «طمع لجام‌گسیخته» غول‌های نفتی را به باد انتقاد گرفت

سفر رئیس جدید امارات به فرانسه؛ پاریس و ابوظبی قرارداد همکاری در زمینه انرژی امضا کردند

انتخاب دوباره روبرتا متسولا به ریاست پارلمان اروپا؛ «همچنان حامی اوکراین و حقوق زنان خواهم بود»