Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

سفر رئیس جدید امارات به فرانسه؛ پاریس و ابوظبی قرارداد همکاری در زمینه انرژی امضا کردند

استقبال امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از محمد بن زاید، رئیس امارات عربی متحده در الیزه
استقبال امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از محمد بن زاید، رئیس امارات عربی متحده در الیزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه و امارات عربی متحده روز دوشنبه ۱۸ ژوئیه توافقنامه‌ای در زمینه انرژی امضا کردند تا تامین نفت و گاز طبیعی از این کشور خلیج فارس تضمین شود.

آگهی

فرانسه و امارات عربی متحده روز دوشنبه ۱۸ ژوئیه توافقنامه‌ای در زمینه انرژی امضا کردند تا تامین نفت و گاز طبیعی از این کشور خلیج فارس تضمین شود.

توافق فرانسه و امارات در زمینه تامین انرژی در حالی است که اروپا خود را برای قطع کامل گاز روسیه در پی جنگ اوکراین آماده می‌کند. این توافق در جریان سفر محمد بن زاید، رئیس امارات عربی متحده به فرانسه امضا شد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه روز دوشنبه ‌۱۸ ژوئیه در کاخ الیزه از محمد بن زاید استقبال کرد. بن زاید در نخستین سفر خارجی خود در مقام ریاست امارات عربی متحده روز یک‌شنبه ۱۷ ژوئیه وارد پاریس شده بود.

برونو لومر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه گفت که توافق پاریس و ابوظبی از اهمیت راهبردی مضاعفی برخوردار است و به دولتمردان فرانسوی اجازه می‌دهد در کوتاه مدت به چالش‌های مبرم امنیت انرژی در این کشور رسیدگی کنند.

بنا به گزارش‌ها قرار است که در جریان سفر رئیس امارات عربی متحده به فرانسه، چند توافقنامه به ویژه در بخش انرژی میان دو کشور به امضا برسد.

بر اساس اعلام وزارت اقتصاد و دارایی فرانسه، این قراردادها شامل توافقی میان شرکت فرانسوی توتال و شرکت ملی نفت ابوظبی برای تضمین تامین انرژی است.

روابط فرانسه و امارات در سال‌های گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته است، به گونه‌ای که ابوظبی در سال گذشته میلادی یک قرارداد ۱۶ میلیارد یورویی برای خرید تجهیزات نظامی فرانسوی امضا کرد.

دیدار روز دوشنبه رهبران دو کشور در شرایطی انجام شده است که فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی نگران بالا رفتن قیمت انرژی و افزایش تورم هستند. همچنین سفر ۳ روزه بن زاید به فرانسه در حالی انجام شده است که جنگ در اوکراین در ششمین ماه خود ادامه دارد و اروپا با موج گرمای شدیدی مواجه شده است.

بحران انرژی در سطح اروپا در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین، باعث شده است که موضوع تأمین انرژی، به‌خصوص برای زمستان، به یک موضوع جدی در میان کشورهای اروپایی تبدیل شود. از همین رو کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تلاش هستند تا ذخایر انرژی خود را برای زمستان افزایش دهند.

آقای ماکرون هفته گذشته گفته بود که فرانسه به دنبال تنوع بخشیدن به منابع تأمین انرژی خود و فراهم‌آوری ذخایر لازم است.

وزیر اقتصاد فرانسه هم پیشتر از مذاکره کشورش با امارات عربی متحده برای تأمین انرژی مورد نیاز این شکور خبر داده بود تا جایگزین روسیه شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

صادرات امارات عربی متحده به فرانسه در سال‌های گذشته بیشتر شامل فرآورده‌های نفتی بوده است که در سال ۲۰۱۹ به بالاترین میزان خود یعنی ۱.۵ میلیارد یورو رسید.

با این حال گروه‌های حقوق بشر از رئیس جمهور فرانسه خواسته‌اند تا به همتای اماراتی خود در مورد سوابق حقوق بشری کشورش تذکر دهد.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌‌ای پیش از دیدار روز دوشنبه امانوئل ماکرون و بن زاید به نقض حقوق منتقدان، معلمان، وکلا، زنان و دگرباشان جنسی در امارات عربی متحده اشاره کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ، تورم و کمبود انرژی؛ ماکرون در روز ملی فرانسه دربارۀ «زمستان سخت» هشدار داد

رهبران اتحادیه اروپا بر سر کاهش ۹۰ درصدی واردات نفت روسیه توافق کردند

ماکرون در مراسم ترحیم خلیفه‌بن‌زاید امارات را «متحد استراتژیک» فرانسه برشمرد