Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فن درلاین: واردات گاز از آذربایجان را طی چند سال دو برابر می‌کنیم

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان و اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا
الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان و اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید جمهوری آذربایجان «شریک حیاتی» اتحادیه اروپا برای تامین گاز خواهد بود. الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان هفته گذشته گفته بود که «سند مهمی» در زمینه تامین انرژی با اتحادیه اروپا به امضاء خواهد رسید.

آگهی

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا روز دوشنبه پس از دیدار با مقامات جمهوری آذربایجان در باکو اعلام کرد که واردات گاز از این کشور «طی چند سال» دو برابر خواهد شد.

مقامات اتحادیه اروپا از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به دنبال کاهش سهم گاز وارداتی از روسیه در مصرف انرژی خود هستند.

این در حالی است که نگرانی‌هایی نیز در زمینه ادامه صادرات گاز از طریق خط لوله «نورد استریم ۱» پدید آمده است. انتقال گاز روسیه به اروپا از طریق «نورد استریم ۱» از هفته گذشته برای تعمیرات سالانه متوقف شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این تعمیرات که برای نگهداری از «نورد استریم ۱» انجام می‌شود تا چند روز دیگر ادامه خواهد یافت. با این حال وزارت خارجه روسیه تهدید کرده است که آینده این خط لوله انتقال گاز به وضعیت تحریم‌های وضع‌شده علیه مسکو گره خورده است. 

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در باکو گفت: «واردات گاز از جمهوری آذربایجان به اتحادیه اروپا را دو برابر خواهیم کرد. با این یادداشت تفاهم در واقع ما متعهد به توسعه مسیر انتقال گاز جنوبی می‌شویم. این مسیر همین حالا هم با انتقال سالانه هشت میلیارد متر مکعب گاز راه مهمی برای انتقال گاز به اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. این ظرفیت را طی چند سال به ۲۰ میلیارد افزایش خواهیم داد.»

euronews
مسیر انتقال گاز جنوبیeuronews

اورزولا فن درلاین افزود که جمهوری آذربایجان «شریک حیاتی» اتحادیه اروپا برای تامین گاز خواهد بود. الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان هفته گذشته گفته بود که «سند مهمی» در زمینه تامین انرژی با اتحادیه اروپا به امضاء خواهد رسید. 

مسیر انتقال گاز جنوبی از سه خط لوله جنوبی قفقاز، ترانس-آناتولین و ترانس آدریاتیک تشکیل شده است.

اتحادیه اروپا سال گذشته ۱۵۵ میلیارد متر مکعب گاز از روسیه وارد کرده بود. این رقم معادل ۴۰ درصد از گاز مصرفی در این اتحادیه بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه کاهش واردات انرژی به اتحادیه اروپا؛ ارزش گاز وارداتی ۵۲ درصد پایین آمد

رهبران آذربایجان و ارمنستان با میانجی گری اتحادیه اروپا در پراگ دیدار کردند

آلمان: روسیه سنگ‌اندازی می‌کند، گازپروم توربین خود را پس نمی‌گیرد