رهبران آذربایجان و ارمنستان با میانجی گری اتحادیه اروپا در پراگ دیدار کردند

پاشینیان و علی اف و ماکرون
پاشینیان و علی اف و ماکرون Copyright Alastair Grant/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکل پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان برای پایان دادن به تنش ها بین کشورهایشان در پراگ دیدار و گفتگو کردند.

آگهی

الهام علی اف و نیکل پاشینیان، دو رهبر آذربایجان و ارمنستان در پراگ، پایتخت جمهوری چک، به منظور کاهش تنش بین دو کشور گفتگو کردند.

این دیدار با میانجی گری اتحادیه اروپا برگزار شد و شارل میشل، رئیس شورای اروپا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز حاضر بودند.

بر اساس بیانیه مشترکی که پس از این نشست منتشر شد، دو کشور ارمنستان و آذربایجان، «با تسهیل یک ماموریت غیر نظامی اتحادیه اروپا در مرزهای مشترک موافقت کردند.» 

دو کشور متعهد شده اند با اتحادیه اروپا و ماموران آن در مرزهای مشترک همکاری کرده و منشور سازمان ملل و اعلامیه آلماتی که در سال ۱۹۹۱ ثبت شده است را مبنای کار کمیسیون‌های اروپایی برای تعیین مرزها قراردهند. 

ماموریت اتحادیه اروپا تا دو ماه آینده جریان خواهد داشت و در بیانیه ای که پس از نشست منتشر شده می خوانیم که «این ماموریت با هدف اعتمادسازی و کمک به برقراری صلح و آرامش در مرزهای بین دو کشور انجام می گیرد.»

تنها در ماه سپتامبر در درگیری های مرزی بین دو کشور ۲۸۶ نفر جان باخته اند و نهایتا با «میانجی گری» آمریکا آتش بس بین دو کشور موقتا برقرار شده است.

اختلاف اصلی بین دو کشور بر سر کنترل منطقه قره باغ است. منطقه ای با اکثریت ارمنی نشین که بخشی از خاک آذربایجان است.

در جنگ سال ۲۰۲۰ که بین ارمنستان و آذربایجان درگرفت بیش از ۶۵۰۰ نفر کشته شدند و نهایتا با میانجی گری روسیه این جنگ به پایان رسید.  آذربایجان از سوی ترکیه در طول این جنگ حمایت شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رزمایش سپاه در مرز ایران با جمهوری آذربایجان؛ امیر عبداللهیان به ایروان رفت و اردوغان به باکو

فن درلاین: واردات گاز از آذربایجان را طی چند سال دو برابر می‌کنیم

اسلواکی توافق مهاجرتی اتحادیه اروپا را اجرایی نمی‌کند