Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

طرح اتحادیه اروپا برای عدم وابستگی به گاز روسیه با سرمایش و گرمایش ۲۵ و ۱۹ درجه سانتیگرادی

تجمع فعالان محیط زیست در بروکسل در اعتراض به مصرف سوخت‌های فسیلی
تجمع فعالان محیط زیست در بروکسل در اعتراض به مصرف سوخت‌های فسیلی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا قصد دارد از کشورهای عضو بخواهد تا اقداماتی را برای کاهش مصرف منابع انرژی و به ویژه گاز انجام دهند.

آگهی

بر اساس سندی که خبرگزاری فرانسه می‌گوید آن‌را رویت کرده است کمیسیون اتحادیه اروپا هفته آینده از کشورهای اتحادیه اروپا خواهد خواست تا با کاهش گرمایش و سرمایش ساختمان‌ها و دفاتر عمومی، تقاضا برای مصرف گاز طبیعی روسیه را کاهش دهند.

انتظار می‌رود کمیسیون این اتحادیه به منظور ایستادگی و آمادگی بهتر در برابر کاهش شدید عرضه گاز روسیه که ممکن است به طور کلی قطع هم بشود،  از دولت‌ها در سراسر اتحادیه اروپا بخواهد که محدودیت‌هایی را برای میزان مصرف انرژی ساختمان‌های عمومی، ادارات، و اماکن تجاری تعیین کنند.

بدین منظور کمیسیون اروپا قوانینی را توصیه می‌کند که بر اساس آن دمای ساختمان‌های عمومی نباید در فصل سرما بیش از ۱۹ درجه سانتیگراد گرم شوند. همچنین بر این اساس در فصول گرم هم واحدهای تهویه مطبوع نباید هوا را کمتر از ۲۵ درجه سانتیگراد خنک کنند. کمیسیون در این سند خاطرنشان کرده که انرژی ذخیره شده در تابستان، انرژی قابل استفاده در زمستان خواهد بود. 

کارشناسان انرژی می گویند کاهش یک درجه ترموستات می‌تواند هزینه گرمایش ساختمان را حدود ۱۰ درصد کاهش دهد. این توصیه بخشی از مجموعه اقداماتی است که بروکسل در حال بررسی برای کاهش مصرف گاز اتحادیه اروپا به میزان ۲۵ تا ۶۰ میلیارد متر مکعب در سال است. به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، اتحادیه اروپا سال گذشته حدود ۱۴۰ میلیارد متر مکعب گاز از روسیه با خط لوله وارد کرده است.

در این سند که قرار است روز ۲۰ ژوئیه منتشر شود همچنین تاکید شده که اقداماتی که همین حالا صورت گیرد می‌تواند تاثیر اختلال ناگهانی عرضه را تا یک سوم کاهش دهد. 

بر اساس محاسباتی که در این سند انجام شده حدود ۱۱ میلیارد متر مکعب گاز می‌تواند به طور مستقیم با کاهش گرمایش و سرمایش بیش از حد و بین ۴ تا ۴۰ میلیارد متر مکعب از طریق کاهش تقاضای برق صرفه‌جویی شود.

این سند از دولت‌های اتحادیه اروپا می‌خواهد، تا جایی که این امر «از لحاظ فنی امکان‌پذیر و قابل اجرا» است، محدودیت‌های الزام‌آوری را برای گرمایش و سرمایش در «ساختمان‌های عمومی، ادارات و همچنین ساختمان‌های تجاری به‌ویژه ساختمان‌های بزرگ» اعمال کنند.

با این حال این گزارش تاکید کرده که بخش مهم مصرف انرژی نه در منازل که در کارخانه‌ها و صنایع مصرف می‌شود و در نهایت باید تلاش بیشتری روی کاهش مصارف انرژی در نیروگاه‌ها و صنایع صورت گیرد. برای تشویق این امر، بروکسل به دولت‌های اروپایی پیشنهاد خواهد داد تا کارخانه‌هایی که موافق کاهش مصرف گاز باشند، بتوانند غرامت دریافت کنند. 

این نهاد اروپایی همچنین با استناد به پیش‌بینی‌های اپراتورهای سیستم‌ انتقال گاز اروپا تخمین زده در صورتی که از ماه ژوئيه عرضه گاز روسیه قطع شود، کشورهای اتحادیه ممکن است تنها بتوانند ۶۵ تا ۷۱ درصد از ذخایر گاز خود را تا پیش از زمستان تکمیل کنند. 

قرار است پیشنهادهای کمیسیون اتحادیه اروپا برای صرفه‌جویی در انرژی توسط وزرای انرژی کشورهای عضو این بلوک در نشستی که روز ۲۶ ژوئيه در بروکسل برگزار می‌شود، مورد بحث قرار گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران گاز اروپا؛ «احتمال از سرگیری انتقال گاز روسیه به اروپا با خط لوله نورداستریم ۱»

سخنگوی کمیسیون اروپا در بخش انرژی: باید برای هر احتمالی در زمستان آینده آماده باشیم

گردش به راست اروپا با وجود مقاومت میانه‌روها؛ نتایج انتخابات اروپا چه آینده‌ای را رقم خواهد زد؟