سخنگوی کمیسیون اروپا در بخش انرژی: باید برای هر احتمالی در زمستان آینده آماده باشیم

تیم مک فی سخنگوی کمیسیون اروپا در رابطه مسائل اقلیمی و انرژی
تیم مک فی سخنگوی کمیسیون اروپا در رابطه مسائل اقلیمی و انرژی Copyright Mohsen Behzad Karimi
نگارش از Mohsen Behzad Karimi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جنگ اوکراین و بحث انتقال گاز از روسیه به اروپا به یکی از مهم‌ترین مباحث روز در اتحادیه تبدیل شده است. در این باره خبرنگار یورونیوز فارسی برخی نگرانی‌ها را با سخنگوی بخش انرژی کمیسیون اروپا مطرح کرده است. این گفتگو را بخوانید.

آگهی

موضوع خط لوله «نورد استریم یک» از جمله مباحثی است  که در چند هفته اخیر بحران انرژی اروپا را وارد مرحله تازه‌ای کرده است.

طبق برنامه تعمیر و نگهداری این خط لوله که از ده روز پیش آغاز شده، قرار بود روز پنج شنبه به پایان برسد، اما شواهد حاکی از عدم اتصال مجدد این خط لوله به شبکه انرژی اروپا در روزهای آتی است.

یکی از توربین‌های این خط لوله که برای تعمیر به کانادا ارسال شده بود در چند هفته اخیر خبر ساز شد. در سایه تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه، بازگشت این توربین به محل کاربری‌اش و تحویل یا عدم تحویل آن به شرکت گازپروم روسیه موجب گمانه‌زنی‌های نگران کننده‌ای شده بود و حالا با اعلام دولت آلمان مبنی بر دریافت نامه‌ای از شرکت گازپروم با مضمون احتمال اختلال در انتقال گاز این نگرانی‌ها دو چندان شده است.

دولت کانادا هفته گذشته از ارسال این توربین گازی که کمپروسرهای خط لوله نورد استریم را به حرکت در می‌آورد خبر داد. خط لوله‌ای که نه تنها برای صنایع و مصرف شهروندان آلمان بلکه برای نقاط بسیاری از اروپا حیاتی است.

کش‌مکش‌های گازپروم و شرکت زیمنس و دلایل مطرح شده از سوی این شرکت برای تاخیر احتمالی از بازگشت این خط لوله به شبکه از سوی مقامات آلمانی مردود خوانده شده اما این شرکت روسی ادعا می‌کند که مشکلات فنی و تاخیر پیش آمده موجب کاهش و تاخیر انتقال گاز به آلمان شده و خواهد شد.

در رابطه با این موضوع و توربین پر سر و صدا که به دلایل امنیتی مسیر انتقال آن از کانادا مشخص نیست، تاثیرات شگرف تاخیر در بازگشت این خط لوله به شبکه تامین انرژی اروپا و احتمال توقف کامل این شاهرگ مهم انرژی اروپا، یورونیوز سوالاتی را با تیم مک‌فای سخنگوی کمیسیون اروپا در بخش انرژی مطرح کرد. 

وی درباره اختلاف‌ها بر سر انتقال توربین از کانادا می‌گوید: «کمیسیون اروپا از تصمیم دولت کانادا در رابطه با بازگرداندن این توربین به آلمان بعد از انجام تعمیرات حمایت کامل‌ می‌کند. با عودت دادن این قطعه یکی از بهانه‌های روسیه برای کاهش میزان انتقال گاز از طریق این خط لوله کاهش می‌یابد. کمیسیون با کانادا، آلمان و شرکت زیمنس در این رابطه در تماس بوده است تا در جریان روند کامل این موضوع باشد.»

سخنگوی کمیسیون با اشاره به اینکه تحریم‌های اروپا شامل قطعات و خدمات و تکنولوژِی انتقال گازروسیه نمی‌شود، افزود: «من رابطه‌ای بین موضوع توربین و اعلام گازپروم به طرف آلمانی در رابطه با کاهش و یا تاخیر در انتقال گاز نمی‌بینم. ما بیانیه‌ای رسمی از گازپروم دریافت نکرده‌ایم. ما از این نکته آگاه هستیم که گازپروم به برخی از مشتریانش در رابطه با کاهش انتقال و اختلال خبر داده است اما بیانیه‌ای رسمی و کلی صادر نشده است و ما چنین خبری دریافت نکرده‌ایم. موضوع روشن این است که ما مشغول آماده‌سازی‌های لازم برای زمستان آینده هستیم. ما روی تمام سناریو‌های احتمالی کار می‌کنیم. این وظیفه و مسئولیت ماست که از آمادگی کامل برای هر احتمالی که در زمستان آینده اتحادیه را به چالش بکشد برخوردار باشیم. در هفته پیش رو ما رسما در این رابطه اطلاع رسانی خواهیم کرد.»

در ادامه آقای مک‌فای در رابطه با اظهارات یکی از مقامات کمیسیون اروپا در رابطه با امکان عدم بازگشت خط لوله نورد استریم یک گفت: «همانطور که اشاره کردم ما برای تمام احتمالات پیش‌رو آماده می‌شویم و یکی از این سناریوها عدم بازگشت خط لوله نورد استریم یک به شبکه است و ما در حال آماده سازی برنامه‌های لازم و جایگزین‌های ممکن در صورت بروز این اختلال هستیم. برای ما آسان نیست که رفتار گازپروم را پیش‌بینی کنیم. ما در حال حاضر ۱۲ کشور یا بهتر بگویم ۱۲ شرکت داریم که به طور روزانه اختلال در شبکه انتقال را تجریه کرده‌اند، در برخی موارد کاهش انتقال و در برخی توقف کامل برای مدتی.»

سخنگوی کمیسیون اروپا در بخش انرژی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «پیش‌بینی اینکه فردا گازپزوم چه خواهد کرد برای ما و شما تا فردا معما خواهد ماند. موضوع مهم این است که وقتی ما برای برنامه جایگزین و آماده سازی، سناریو پردازی می‌کنیم بدترین شرایط ممکن را در نظر می‌گیریم.»

تمام مقامات اتحادیه این مهم را تکرار کرده‌اند؛ بدترین سناریوی ممکن قطعی کامل گاز روسیه است. از همین رو ما خود را برای این سناریو آماده می‌کنیم. شانس بازگشت این خط لوله به شبکه پنجاه درصد است و ما چه برای این سناریو و چه قطعی کامل آماده سازی می‌کنیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح اتحادیه اروپا برای عدم وابستگی به گاز روسیه با سرمایش و گرمایش ۲۵ و ۱۹ درجه سانتیگرادی

احتمال قطع صادرات گاز روسیه؛ رئیس کمیسیون اروپا: برای بدترین شرایط آماده شوید

بزرگترین رزمایش ناتو پس از جنگ سرد؛ وزیر دفاع آلمان: روسیه احتمالا به کشورهای عضو ناتو حمله می‌کند