Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

تاریخ برگزاری دومین همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا اعلام شد

استورجن برنامه همه پرسی را به پارلمان معرفی می کند
استورجن برنامه همه پرسی را به پارلمان معرفی می کند Copyright Lesley Martin/AP
Copyright Lesley Martin/AP
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکلا استورجن، وزیر اول و رهبر حزب ملی اسکاتلند سه شنبه بیست و هشتم ژوئن از طرح دولت خود برای برگزاری همه پرسی استقلال در اکتبر سال ۲۰۲۳ پرده برداری کرد.

آگهی

نیکلا استورجن، سه شنبه بیست و هشت ژوئن از برنامه دولت تحت اداره اش در برگزاری دومین همه پرسی استقلال در اکتبر سال آینده میلادی خبرداد. وزیر اول اسکاتلند اعلام کرد رای گیری همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا در تاریخ ۱۹ اکتبر سال ۲۰۲۳ برگزار خواهد شد. 

رهبر حزب ملی اسکاتلند، «اس ان پی» تاکید کرد که برای برگزاری همه پرسی به بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نامه می نویسد اما پیش از این نامه «طرح هایی را برای دریافت مجوز قانونی در صورت ممانعت لندن» در دستور کار قرارخواهد داد.

استورژن و حامیانش سالهاست خواهان جدایی اسکاتلند از بریتانیا هستند. با این حال تمایل آنها برای استقلال، پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مجددا شدت گرفته است. اکثریت شهروندان اسکاتلند در همه پرسی برکسیت در سال ۲۰۱۶ با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کرده بودند. دولت اسکاتلند می خواهد همچون سابق در اتحادیه اروپا حضور داشته باشد. خانم استورجن در معرفی طرح همه پرسی در پارلمان اسکاتلند گفت که «حاضر نیست و اجازه نخواهد داد که دموکراسی اسکاتلند بازیچه و زندانی بوریس جانسون و یا هر نخست وزیری دیگری شود.» 

اولین همه پرسی استقلال اسکاتلند با رای مخالف ۵.۵ میلیون نفر از شهروندان در سال ۲۰۱۴ به نتیجه دلخواه استقلال طلبان نرسید. 

با این حال استورجن و حامیانش می گویند برکسیت دلیل محکمی برای برگزاری دومین همه پرسی است. 

پیش تر بوریس جانسون و دیگر رهبران ارشد حزب محافظه کار بریتانیا، حزب حاکم، با انتقاد از برگزاری همه پرسی دوم استقلال، آنرا «بی دلیل» و غیرمشروع خوانده اند.

لندن می گوید یکبار در سال ۲۰۱۴ همه پرسی استقلال با اختلاف ۱۰ درصد به نفع مخالفان آن به پایان رسیده است و دلیلی برای برگزاری مجدد آن وجود ندارد. 

نیکلا استورجن پیش تر به دلیل اعتراضات دولت بریتانیا مبنی بر غیرقانونی بودن این همه پرسی از کمیسر ارشد حقوقی اسکاتلند خواسته تا چنین سوالی را به دادگاه عالی بریتانیا ارجاع دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر اسکاتلند برای برپایی همه‌پرسی استقلال از بریتانیا قول همکاری داد

آینده اسکاتلند و آزمونی برای جانسون؛ چرا انتخابات محلی بریتانیا اهمیت دارد؟

حساس‌ترین مسائل در انتخابات ۲۰۲۴ پارلمان اتحادیه اروپا؛ آنچه نمی‌دانیم