Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ملی‌گرایان اسکاتلند بار دیگر همه‌پرسی استقلال از بریتانیا برگزار می‌کنند

پرچم اسکاتلند
پرچم اسکاتلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نخستین همه‌پرسی استقلال اسکاتلند که در سال ۲۰۱۴ میلادی برگزار شد، ۴۵ درصد رأی‌دهندگان به آن رأی «آری» و ۵۵ درصدشان رأی «نه» دادند.

آگهی

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند از حزب ملی‌گرا روز سه شنبه یکم سپتامبر (۱۱ شهریور) اعلام کرد مشغول تهیه پیش‌نویس لایحه‌ای برای همه‌پرسی استقلال از بریتانیاست است که در آن اصل پرسش و زمان دقیق برگزاری همه‌پرسی نیز مشخص شده است. خانم استورجن چنین وعده داد که این لایحه تا پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی سال آینده منتشر خواهد شد.

پیشنهاد همه‌پرسی جدید استقلال اسکاتلند ماه‌ها پیش مطرح شده بود، اما پیگیری این پیشنهاد به دنبال شیوع کرونا در ماه مارس متوقف شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در نخستین همه‌پرسی استقلال اسکاتلند که در سال ۲۰۱۴ میلادی برگزار شد، ۴۵ درصد رأی‌دهندگان به آن رأی «آری» و ۵۵ درصد رأی «نه» دادند و به این ترتیب این منطقه نیمه‌خودمختار نتوانست استقلال کامل خود را از پادشاهی بریتانیا به دست آورد.

در زمان همه‌پرسی برکسیت در سال ۲۰۱۶ نیز، بیشتر اسکاتلندی‌ها به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رأی دادند. بنابراین با توجه به نظر منفی‌ که اسکاتلندی‌ها به برکسیت دارند و نیز به دلیل انتقادهای فراوانی که به عملکرد کُند و دیرهنگام دولت بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در مبارزه با کرونا در کشور وجود دارد، به نظر می‌رسد اکنون ملی‌گرایان اسکاتلندی زمان را برای تجدید رؤیای استقلال مناسب یافته‌اند.

در زمان برکسیت، آرا اسکاتلندی‌های استقلال‌طلب حدود ۵۰ درصد تخمین زده شد که نسبت به سال ۲۰۱۴ رشد مناسبی را نشان می‌داد.

اگر اسکاتلند به استقلال دست یابد، این بدان معناست که بریتانیا حدود یک سوم از مساحت و یک دهم از جمعیت خود را از دست خواهد داد. ضمن آن که با از دست دادن بخشی از منابع درآمد خود در اسکاتلند، جایگاه فعلی خود به عنوان اقتصاد ششم جهان را نیز از دست می‌دهد. یکی از سیاست‌های عمده بوریس جانسون برای نگاه داشتن اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی در حاکمیت بریتانیا، اختصاص دادن امتیازات اقتصادی به این مناطق نیمه خودمختار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر اول اسکاتلند خواستار برگزاری همه‌پرسی استقلال از بریتانیاست

حمزه یوسف از سمت وزیر اولی اسکاتلند استعفا می‌دهد

بلیط بخت‌آزمایی ۱ میلیون پوندی رویای زوج سالمند اسکاتلندی را در روزهای آخر زندگی محقق کرد