Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر اول اسکاتلند خواستار برگزاری همه‌پرسی استقلال از بریتانیاست

Nicola Sturgeon
Nicola Sturgeon Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکلا استورژن، وزیر اول اسکاتلند و رهبر حزب ملی اسکاتلند، حامی استقلال اسکاتلند از بریتانیا، در سخنانی از لندن خواست اجازه برگزاری همه پرسی استقلال در سال آینده میلادی را بدهد.

آگهی

نیکلا استورژن، وزیر اول اسکاتلند گفت «همه پرسی استقلال» که به دلیل حفظ یکپارچگی و عدم تکه پاره شدن بریتانیا پس از برکسیت، امکان برگزاری نداشت باید هرچه سریعتر با تشکیل اولین پارلمان، اوائل سال آینده میلادی برگزارشود.

رهبر حزب ملی اسکاتلند، امیدوار است با پیروزی حزب متبوع خود در انتخابات پارلمانی، بار دیگر قدرت اکثریت را برعهده بگیرد و بتواند روند برگزاری همه پرسی را در شش ماهه اول سال ۲۰۲۱ میلادی هموار کند.

نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون گفته است که همه پرسی استقلال در سال ۲۰۱۴ تعیین کننده بود و باید به نتیجه آن احترام گذاشت. دولت وی می گوید که نباید در «آینده نزدیک همه پرسی استقلال» دیگری برگزار شود.

با این حال در تاریخ ششم ماه مه سال آینده میلادی، انتخابات پارلمانی در اسکاتلند برگزار می شود و اکثر نظرسنجی ها نشان می دهند که حزب ملی اسکاتلند به عنوان حامی استقلال، بیشترین شانس را برای پیروزی و کسب اکثریت مطلق در پارلمان دارد.

پارلمان جدید تحت نظر حزب ملی اسکاتلند بی تردید از لندن می خواهد که همه پرسی جدیدی برگزارشود و باید دید واکنش دولت محافظه کار چه خواهدبود. به نظر نمی رسد که دولت بوریس جانسون انتخاب های زیادی پیش رو داشته باشد.

پیش تر در همه پرسی استقلال اسکاتلند در سال ۲۰۱۴، حامیان ماندن در بریتانیا با کسب ۵۵ درصد آرا پیروز شدند. اما در چهار سال اخیر و پس از اجرایی شدن برکسیت، بسیاری از اسکاتلندی ها خواهان خروج از بریتانیا و ماندن در اتحادیه اروپا هستند.

در جریان همه پرسی برکسیت که در ژوئن سال ۲۰۱۶ برگزارشد، اکثریت شهروندان در اسکاتلند به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده بودند. در جریان این همه پرسی انگلستان و ولز خواهان خروج از اتحادیه اروپا و ایرلند شمالی و اسکاتلند خواهان ماندن شده بودند. اما نهایتا برکسیت با رای ۵۲ درصد از حامیان خروج، به پیروزی رسید.

آخرین نظرسنجی ها نشان می دهند که امکان پیروزی استقلال طلبان اسکلاتلند در صورت برگزاری یک همه پرسی بسیار بالاست. در صورت برگزاری همه پرسی و جدایی اسکاتلند یک قرن پس از جدایی جمهوری ایرلند از جزیره بریتانیا، می تواند شوک جدیدی به بریتانیای درگیر برکسیت وارد کند.

چهارده نظرسنجی در ماه های گذشته نشان می دهند که اسکاتلندی ها، بیشتر از گذشته از استقلال حمایت می کنند. این نظرسنجی ها نشان از پیروزی ۵۱ تا ۵۹ درصدی هواداران استقلال از بریتانیا می دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جانسون: واگذاری اختیارات به دولت اسکاتلند یک فاجعه بود

ملی‌گرایان اسکاتلند بار دیگر همه‌پرسی استقلال از بریتانیا برگزار می‌کنند

وزرای اول اسکاتلند و ولز خواستار تمدید دوره انتقالی برکسیت شدند