Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جانسون: واگذاری اختیارات به دولت اسکاتلند یک فاجعه بود

حامیان جدایی اسکاتلند از بریتانیا
حامیان جدایی اسکاتلند از بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر محافظه کار بریتانیا در حالی اعطای اختیارات به دولت خودمختار اسکاتلند را یک فاجعه خواند که نتایج آخرین نظرسنجی ها حکایت از برد قاطعانه استقلال طلبان اسکاتلند در صورت برگزاری همه پرسی جدید دارد.

آگهی

بوریس جانسون واگذاری اختیارات به دولت اسکاتلند را «یک فاجعه» خواند. اظهارنظر نخست وزیر بریتانیا پس از انتشار نتیجه یک نظرسنجی منتشرشد که نشان می دهد ملی گرایان در صورت همه پرسی جدید استقلال اسکاتلند پیروز خواهند شد.

طی پنج سال گذشته به دلیل اجرایی شدن برکسیت و همه گیری اخیر شیوع کرونا، بسیاری از شهروندان اسکاتلند متمایل به جدایی و استقلال از بریتانیا کرده است. ۱۴ نظرسنجی مختلف در هفته های اخیر نشان می دهد، اسکاتلندی های استقلال طلب در صورت برگزاری یک همه پرسی جدید پیروز خواهندشد.

بوریس جانسون که در یک نشست مجازی با قانونگذاران شمال بریتانیا شرکت کرده بود، گفت که اعطای اختیارات توسط تونی بلر به دولت اسکاتلند «بزرگترین اشتباه و یک فاجعه» از سوی نخست وزیر سابق بوده است.

وی تاکید کرد كه دولت او به هیچ وجهی به دولت خودمختار اسکاتلند «اختیارات بیشتر نمی دهد.» دولت اسکاتلند و اکثریت پارلمان اسکاتلند در اختیار حزب ملی اسکاتلند، اس ان پی، قرار دارد.

نیکولا استورژن، رهبر اس ان پی و وزیر اول اسکاتلند در صفحه توییتر خود نوشت این اظهارات نخست وزیر محافظه کار دیگر جای مغلطه برای نمایندگان محافظه کار نمی گذارد که می گویند ما «نمی خواهیم قدرت در پارلمان را کنترل کنیم و یا اینکه ما مخالف واگذاری قدرت بیشتر به دولت خودمختار نیستیم.»

استورژن تاکید کرد که «استقلال تنها راه محافظت و تقویت پارلمان اسكاتلند» است.

اولین همه پرسی استقلال اسکاتلند در سال ۲۰۱۴ به ماندن و عدم جدایی این کشور از بریتانیا انجامید. نزدیک به ۵۵ درصد از شهروندان اسکاتلند با استقلال مخالفت کردند. اما در ۶ سال اخیر حزب استقلال طلب و ملی گرای اس ان پی قدرتمندترو محبوبتر از همیشه شده است. همزمان نباید از یاد برد که شهروندان اسکاتلند با رای اکثریت خواهان ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا در همه پرسی برکسیت در سال ۲۰۱۶ شده بودند اما نهایتا این حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بودند که در نهایت پیروز شدند.

انتخابات پارلمانی ماه مه در اسکاتلند اهمیت زیادی دارد و در صورت پیروزی حزب ملی اسکاتلند به نظر می رسد که همه پرسی جدیدی برگزارخواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر اول اسکاتلند خواستار برگزاری همه‌پرسی استقلال از بریتانیاست

تجمع مخالفان برکسیت در مقابل پارلمان اسکاتلند

اتهام تجاوز سربازان بریتانیایی به زنان کنیایی؛ «کودکان دورگه انگشت‌نما شده‌اند»