Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اروپا نخستین گام را برای سخت‌تر کردن قوانین کنترل مرزهای شنگن برداشت

تابلوی شروع مرز شنگن در لوگزامبورگ
تابلوی شروع مرز شنگن در لوگزامبورگ Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای اتحادیه اروپا روز جمعه ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) با کلیات طرحی موافقت کرد که هدف آن تقویت منطقه شنگن در مواجهه با چالش‌های جدید از طریق اصلاح قوانین است.

آگهی

شورای اتحادیه اروپا روز جمعه ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) با کلیات طرحی موافقت کرد که هدف آن تقویت منطقه شنگن در مواجهه با چالش‌های جدید از طریق اصلاح قوانین است.

طبق گزارش سایت شورای اتحادیه اروپا این اصلاحات اقدامات جدیدی را برای مبارزه با ابزارسازی موج مهاجران فراهم می‌کند. هدف دوم ارائه شده در این طرح ایجاد یک چارچوب قانونی جدید برای انجام اقدامات در مرزهای خارجی در صورت بروز یک بحران بهداشتی است. در این بخش تاکید شده است که باید از تجربه‌های بحران بیماری همه‌گیری کرونا در این زمینه استفاده شود. این نهاد هدف سوم را به روز کردن چارچوب قانونی برای بازگرداندن کنترل‌های مرزی داخلی عنوان کرده است با این حال به اصل حرکت آزاد تاکید دارد. از سوی دیگر طبق این طرح باید اقدامات جایگزین برای این کنترل‌ها معرفی شوند.

شورای اتحادیه اروپا با توجه به نظر مثبت روی کلیات این طرح، می‌تواند پس از دریافت نظر پارلمان اروپا مذاکرات را با این نهاد آغاز کند.

مبارزه با ابزارسازی جریان‌های مهاجرت

این طرح «استفاده ابزاری» از مهاجران را به‌عنوان وضعیتی تعریف می‌کند که در آن یک کشور ثالث یا بازیگر غیردولتی حرکت اتباع کشورهای دیگر را به سمت مرزهای خارجی اتحادیه اروپا یا به سمت یک کشور عضو تشویق یا تسهیل می‌کند تا اتحادیه یا یک کشور عضو این بلوک را بی‌ثبات کند.

این موضوع به نظر می‌رسد در واکنش به اقدامات اخیر بلاروس در گسیل مهاجران به سمت مرزهای اتحادیه اروپا باشد که تنش‌های جدی را بین اتحادیه اروپا و مقامات بلاروس ایجاد کرد. علاوه بر بحران بلاروس، ترکیه هم در یک دهه‌ گذشته بارها با کارت پناهجویان سوری، اتحادیه اروپا را تحت فشار قرار داده است. 

انجام اقداماتی در مرزهای خارجی در صورت بروز بحران بهداشتی

سند اصول کلی اصلاح مقررات شنگن تاکید دارد که باید امکان تصویب سریع حداقل قوانین الزام‌آور درباره محدودیت‌های موقت سفر در مرزهای خارجی در صورت تهدید سلامت عمومی فراهم شود. این وضعیت پس از شیوع جهانی ویروس کرونا و برای اولین بار تجربه شد. 

مقررات اجرایی الزام‌آور که در چنین شرایطی از سوی شورای اتحادیه اروپا تصویب می‌شود شامل حداقل محدودیت‌ها خواهد بود و در صورت اقتضای شرایط امکان اعمال محدودیت‌های شدیدتر برای کشورهای عضو وجود دارد. همچنین این شورا فهرستی از مسافران که جابجایی آن‌ها ضروری است تهیه می‌کند تا از برخی از اقدامات معاف شوند.

این طرح همچنین رویه‌های ساختاری‌تری را برای برقراری مجدد کنترل مرزهای داخلی با نظارت‌های قوی‌تر تعیین می‌کند. این طرح رای اخیر دیوان دادگستری اروپا را در نظر می‌گیرد که بر اصل آزادی رفت و آمد در محدوده شنگن تاکید دارد و در عین حال شرایط را برای بازگرداندن کنترل‌های مرزی داخلی مشخص می‌کند. طبق این طرح اگر کشوری نیاز به کنترل مرزهای داخلی برای مدتی بیش از دو سال و نیم را داشته باشد باید قصد خود را برای تمدید بیشتر کنترل‌های مرزی داخلی با ارائه توجیهی برای انجام این کار به کمیسیون اطلاع دهد.

برای تمدید کنترل مرزهای داخلی، کمیسیون سپس توصیه‌ای را در ارتباط با تاریخ آن با توجه به برخی اصول صادر خواهد کرد و به اطلاع کشور عضو می‌رساند.

ترویج اقدامات جایگزین

این طرح همچنین می‌گوید که قوانین مرزهای شنگن با ارائه اقدامات جایگزین در کنترل مرزهای داخلی به‌ویژه با پیشنهاد چارچوب موثرتری برای بازرسی‌های پلیس در مناطق مرزی کشورهای عضو به روز می‌شود. 

این طرح همچنین روش جدیدی را برای رسیدگی به جابجایی‌های غیرمجاز مهاجران غیرقانونی در اتحادیه اروپا پیشنهاد می‌کند. طبق ساز و کار پیشنهادی یک کشور عضو اجازه خواهد داشت تا اتباع کشورهای ثالث را که در منطقه مرزی بازداشت شده‌اند و به‌طور غیرقانونی در قلمرو آن اقامت دارند به کشورهای عضوی که از آنجا وارد شده‌اند منتقل کند. این رویه در حال حاضر با اجرای معاهده دوبلین ۱ و ۲ درباره پناهجویان غیرقانونی، پس از ثبت درخواست پناهندگی در کشور نخست، اعمال می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوزه شنگن با پیوستن کرواسی وسیع‌تر می‌شود

برنامه های سختگیرانه جدید اتحادیه اروپا برای مقابله با ورود پناهجویان به منطقه شنگن

از قوانین رسانه تا سیاست‌های آموزشی؛ چرا راست افراطی در پی کسب ریاست کمیسیون فرهنگی پارلمان اروپاست؟