Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه یک شرکت آمریکایی را بدلیل جمع آوری چهره میلیون ها شهروند تهدید به جریمه و تعطیلی کرد

تکنیک تشخیص چهره
تکنیک تشخیص چهره Copyright DENIS POROY/AP
Copyright DENIS POROY/AP
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان دیده بان حفاظت از داده های خصوصی شهروندان فرانسوی، کنیل، به شرکت آمریکای کلیرویوآی هشدار داد هر چه سریعتر تصاویر شهروندان فرانسوی را از داده های خود حذف کند و در کمتر از دو ماه به کار جمع آوری چهره آنها پایان دهد. در غیراین صورت تعطیلی و جریمه سنگین در انتظار آنهاست.

آگهی

فرانسه شرکت تشخیص چهره Clearview AI، کلیرویوآی، را به دلیل جمع آوری غیرقانونی اطلاعات شهروندان تهدید به تعطیلی و پرداخت جریمه های سنگین کرد.

سازمان دیده بان حفاظت از داده های خصوصی شهروندان فرانسوی (CNIL) می گوید که «این شرکت آمریکایی هزاران عکس از شهروندان فرانسوی را بدون رضایت آنها جمع آوری کرده است.»

این مقام رسماً به کلیرویوآی دستور داده است تا پایگاه داده تصاویر خود را ظرف دو ماه حذف و جمع آوری داده ها را متوقف کند.

CNIL، سازمان دیده بان حفاظت از داده های خصوصی شهروندان فرانسوی در بیانیه ای اعلام کرد که «این شرکت مقررات سختگیرانه حفاظت از داده های عمومی اتحادیه اروپا (GDPR) را نقض کرده است.»

این دیده بان روز پنجشنبه در بیانیه ای که منتشر کرد، نوشت: «جمع آوری و استفاده از داده های بیومتریک بدون مبنای قانونی انجام می شود. کلیرویوآی، همچنین به دلیل عدم توجه کافی و مؤثر به حقوق افراد، از جمله درخواست برای دسترسی به داده‌های آنها، مورد بازخواست قرار می گیرد.»

سازمان دیده بان حفاظت از داده های خصوصی شهروندان فرانسوی می گوید پس از دریافت شکایات در مورد نرم افزار این شرکت آمریکایی در ماه مه سال ۲۰۲۰ تحقیقاتش را در این باره آغاز کرده است.

شرکت نرم افزاری کلیرویوآی یکی از بزرگترین شرکت های توسعه هوش مصنوعی در جهان است.

به گفته سازمان دیده بان حفاظت از داده های خصوصی شهروندان فرانسوی این شرکت بیش از ۱۰ میلیارد تصویر چهره شهروندان را جمع آوری کرده است. این تصاویر عمدتا از عکس و ویدئوهای اینترنتی آپلود شده اند.

سپس این شرکت این داده‌ها را از طریق «نرم‌افزار تشخیص چهره» به بازار عرضه می‌کند یا به عنوان مثال آن‌ها را به «نهادهای مجری قانون می‌فروشد تا به شناسایی مجرمان کمک کند.»

سازمان دیده بان حفاظت از داده های خصوصی شهروندان فرانسوی می گوید اکثریت قریب به اتفاق افرادی که تصاویر آنها گرفته و وارد سیستم می شوند، از این موضوع بی اطلاع هستند.

طبق قوانین اتحادیه اروپا که فرانسه عضوی از آن است این شرکت امکان دارد بیش از ۲۰ میلیون یورو جریمه مالی دریافت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدارس بریتانیا استفاده از نرم افزار تشخیص چهره را آغاز کردند

شکایت اروپایی ها از تولید کننده آمریکایی فن آوری تشخیص چهره بدلیل نقض حریم خصوصی

آمازون ممنوعیت استفاده از نرم‌افزار تشخیص چهره خود را برای پلیس آمریکا بار دیگر تمدید کرد