آمازون ممنوعیت استفاده از نرم‌افزار تشخیص چهره خود را برای پلیس آمریکا بار دیگر تمدید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Artificial Intelligence-Surveillance
Artificial Intelligence-Surveillance   -  کپی رایت  AP Photo

شرکت آمریکایی آمازون بار دیگر ممنوعیت استفاده از نرم‌افزار تشخیص چهره خود موسوم به «Rekognition» برای پلیس آمریکا را تمدید کرد.

علت مخالفت آمازون با این کار، احتمال سوءاستفاده از این فناوری و تبدیل شدن آن به ابزاری در دست نیروهای پلیس برای تبعیض نژادی و نقض حقوق بشر است.

در بیانیه این شرکت که روز سه‌شنبه منتشر شد، آمده است که این ممنوعیت «تا اطلاع ثانوی» ادامه دارد.

آمازون یک سال پیش از این در ژوئن ۲۰۲۰ میلادی در پی فشار گروه‌های مدافع حقوق بشر و اوج گیری اعتراضات در ایالات متحده علیه خشونت‌های پلیس و اقدامات نژادپرستانه ماموران آن، تصمیم گرفت که برای یک سال استفاده از این فناوری را برای نیروهای پلیس آمریکا ممنوع کند.

در آن زمان، سازمان‌های مدافع حقوق بشر که خواستار انجام اصلاحات گسترده در ساختار و عملکرد پلیس آمریکا بودند، بطور ویژه تاکید داشتند که نیروهای پلیس با این فناوری، سیاهپوستان را هدف قرار می‌دهند.

آمازون سال گذشته ابراز امیدواری کرده بود که این ممنوعیت یک ساله، به کنگره آمریکا «فرصت کافی را برای وضع قوانین مناسب با هدف استفاده اخلاق‌مدارانه از این فناوری‌ها» بدهد.

علاوه بر آمازون، شرکت‌های مایکروسافت، گوگل و آی‌بی‌ام نیز در این موضوع تصمیمات مشابهی گرفته‌اند.

فناوری‌های تشخیص چهره، نرم افزارهایی برای شناسایی خودکار هویت افراد از روی چهره آنها هستند.

این نرم افزارها که به بانک بزرگی از داده‌های رایانه‌ای متصل هستند را بطور مثال می‌توان روی دوربین‌های نظارتی شهری نصب کرد و به این ترتیب هویت اشخاص از جمله خلافکاران را از روی عکس یا ویدئوی آنها تشخیص داد.

منتقدان به این فناوری در کنار تاکید بر نقض حریم خصوصی افراد با این شیوه همچنین احتمال سوءاستفاده‌های پلیس از آن برای هدف قراردادن اقلیت‌ها، به خطاهای این سیستم برای تشخیص هویت نیز اشاره دارند. از جمله اینکه در جریان یکی از آزمایش‌های فناوری تشخیص چهرۀ شرکت آمازون، هویت ۲۸ عضو کنگره آمریکا اشتباه تشخیص داده شد و آنها مجرم معرفی شدند.