چین فناوری تشخیص چهره برای استفاده از اینترنت موبایل را اجباری می‌کند

چین فناوری تشخیص چهره برای استفاده از اینترنت موبایل را اجباری می‌کند
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از سال ۲۰۱۷، مقام‌های منطقه خودمختار سین کیانگ چین با آزمایش نرم افزار تشخیص چهره، ویژگی‌های صورت صدها هزار نفر از اویغورهای مسلمان را اسکن کردند.

آگهی

دولت چین استفاده از فناوری تشخیص چهره برای ۸۰۰ میلیون کاربر اینترنتی را اجباری می‌کند.

برابر تازه‌ترین تصمیم دولت چین که قرار است از روز اول دسامبر سال جاری میلادی اجرایی شود، هر شهروند چینی که از طریق گوشی تلفن همراه به اینترنت متصل می‌شود باید در فرآیند فناوری تشخیص چهره ثبت نام کند.

حمایت از حقوق شهروندان در فضای مجازی یا افزایش سطح نظارت؟

وزارت صنعت و فناوري اطلاعات چين اعلام کرده است که این کار به منظور «حمایت از حقوق و منافع قانونی شهروندان در فضای مجازی» اعمال می‌شود.

در اطلاعیه این وزارتخانه همچنین آمده که کاربران تلفن‌های همراه باید نام واقعی‌شان را با استفاده از فرآیند تایید تشخیص چهره ثبت کنند. وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چين برای توضیح این تصمیم به قوانین ضدتروریستی و امنیت سایبری استناد می‌کند. با این حال منتقدان این طرح می‌گویند این اقدام افزایش نظارت حداکثری بر توده مردم چین را به دنبال خواهد داشت.

«کشورهای استبدادی علاقه زیادی به کنترل اجتماعی دارند»

این تصمیم در حالی اعلام شده است که ایالات متحده بر اساس بر گزارش‌های حقوق بشری، ۲۸ شرکت چینی را در فهرست سیاه خود قرار داده است. این شرکت‌ها به دست داشتن در فناوری پیشرفته نظارت بر اقلیت‌ها محکوم شده‌اند.

ژوزف ایرنبرگ، متخصص امنیت سایبری می‌گوید: «کشورهای استبدادی علاقه زیادی به کنترل اجتماعی دارند. فرآیند تشخیص چهره برای کنترل گسترده اجتماعی بسیار مناسب است. برای نمونه اگر می‌خواهید شهروندان خود را کنترل کنید تا آنها نتوانند علیه دولت مرکزی سرکشی کنند، منطقی است که هر دیکتاتوری در جهان بخواهد چنین سیستم کنترل اجتماعی را پیاده سازی کند.»

اگر می‌خواهید شهروندان خود را کنترل کنید تا آنها نتوانند علیه دولت سرکشی کنند، منطقی است که هر دیکتاتوری در جهان بخواهد چنین سیستم کنترل اجتماعی را پیاده سازی کند
ژوزف ایرنبرگ
متخصص امنیت سایبری

از سال ۲۰۱۷، مقام‌های منطقه خودمختار سین کیانگ چین با آزمایش نرم افزار تشخیص چهره، ویژگی‌های صورت صدها هزار نفر از اویغورهای مسلمان را اسکن کردند. دوربین‌های متصل به نرم‌افزار تشخیص چهره در شهرهای بزرگ چین نصب شده‌اند.

آمریکا از ابزار حقوق بشر در جنگ اقتصادی با چین استفاده می‌کند

آقای ایرنبرگ می‌گوید: «واشنگتن به تازگی از حقوق بشر به عنوان مهمات در جنگ تجاری با پکن بهره می‌گیرد. قرار دادن اسامی شرکت‌ها و افراد در فهرست سیاه برای مقابله با این کار کافی نیست. این دست اقدامات نمی‌تواند مانع از گسترش فناوری تشخیص چهره به دیگر نقاط جهان شود. دولت‌ها باید استفاده رسمی از تشخیص چهره را ممنوع کنند.»

او به عنوان نمونه این اقدام با یادآوری برخی تلاش‌ها در همین زمینه در آمریکا به قانونی در ایالت کالیفرنیا اشاره می‌کند که مطابق آن پلیس از استفاده از نرم‌افزار تشخیص چهره منع شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمازون ممنوعیت استفاده از نرم‌افزار تشخیص چهره خود را برای پلیس آمریکا بار دیگر تمدید کرد

آمازون استفاده پلیس آمریکا از فن‌آوری تشخیص چهره را ممنوع کرد

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند