آی‌بی‌ام فناوری تشخیص چهره را به دلیل شبهه تبعیض نژادی متوقف می‌کند

AP Photo
AP Photo Copyright ای ب ام
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما می‌اندیشیم اکنون زمان آن رسیده تا در مورد این که سازمان‌های داخلی مجری قانون چگونه باید فناوری تشخیص چهره را به کار گیرند، گفتگویی ملی انجام شود.»

آگهی

آی‌بی‌ام، شرکت آمریکایی خدمات رایانه‌ای با اعلام نگرانی از این که تشخیص چهره ممکن است برای ترویج نژادپرستی استفاده شود، گفته است که از این پس، این فناوری خود را متوقف می‌کند.

آرویند کریشنا، مدیر عامل آی‌بی‌ام در نامه‌ای که روز دوشنبه ۸ ژوئن (۱۹ خرداد) به کنگره آمریکا ارسال کرد، نوشت: «آی‌بی‌ام با استفاده از فناوری تشخیص چهره برای نظارت جمعی، ایجاد پروفایل نژادی، نقض حقوق و آزادی‌های اساسی بشر یا هر هدفی که با ارزش‌ها و اصول ما مطابقت نداشته باشد، کاملا مخالف است.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود: «ما می‌اندیشیم اکنون زمان آن رسیده تا در مورد این که سازمان‌های داخلی مجری قانون چگونه باید فناوری تشخیص چهره را به کار گیرند، گفتگویی ملی انجام شود.»

آی‌بی‌ام قصد دارد ضمن بازنگری در خدمات و فناوری‌های خود اصلاحاتی انجام دهد که عقب‌نشینی از خدمات فناوری تشخیص چهره از جمله مهم‌ترین بخش‌های این اصلاحات است. کریشنا همچنین از کنگره خواسته است تا یک سیاست ملی را برای استفاده از فناوری‌هایی مانند دوربین‌های نظارتی و تجزیه و تحلیل داده‌ها ایجاد کند تا شفافیت و پاسخگویی بیشتری ارائه شود.

تاکنون تعدادی از شهرهای آمریکا از جمله سان‌فرانسیسکو، اوکلند و سان‌دیگو به دلیل شائبه تبعیض بالقوه در میان اقلیت‌ها، استفاده از فناوری تشخیص چهره را ممنوع کرده‌اند.

تصمیم آی‌بی‌ام در حالی مطرح می‌شود که موجی از اعتراض علیه نژادپرستی در آمریکا در پی کشته شدن جورج فلوید سیاه‌پوست به دست پلیس به راه افتاده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایرتگ‌های اپل؛ ابزار جدید پلیس نیویورک برای جلوگیری از سرقت خودروها

حمایت «آهنین» بایدن از اسرائیل در برابر حمله ایران؛ آمریکا از طریق ۴ کشورعربی به تهران هشدار داد

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟