شکایت اروپایی ها از تولید کننده آمریکایی فن آوری تشخیص چهره بدلیل نقض حریم خصوصی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
biometric system in USA
biometric system in USA   -   کپی رایت  Lynne Sladky/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

چند سازمان مردم نهاد مدافع حریم خصوصی شهروندان روز پنجشنبه شکایات حقوقی خود علیه شرکت امریکایی «Clearview AI» را به دادگاه ارائه کردند.

به گفته این سازمانها این شرکت که فعالیت اصلی اش در زمینه سیستم های فناوری بیومتریک و تشخیص چهره است، ناقض قوانین اتحادیه اروپا مبنی بر احترام به حریم خصوصی افراد است.

سازمان های مردم نهاد شاکی از این شرکت آمریکایی از فرانسه، اتریش، یونان، ایتالیا و بریتانیا هستند. این سازمان ها می گویند «Clearview AI» داده های بیومتریک بیش از ۳ میلیارد نفر را بدون اطلاع و اجازه آنها ذخیره کرده است.

در این شکایات آمده است که این شرکت «هیچگونه مبنای قانونی برای جمع آوری و پردازش این داده ها تحت مقررات کلی حفاظت از داده های خصوصی شهروندان اتحادیه اروپا» نداشته است.

مدیر عامل شرکت هوان تون دت، در بیانیه ای به این شکایت ها واکنش نشان داد و گفت: «Clearview AI هرگز با هیچ مشتری اتحادیه اروپا قرارداد نداشته و در حال حاضر در دسترس مشتریان اتحادیه اروپا نیست.»

اولین بار نشریه نیویورک تایمز موضوع ذخیره کردن اطلاعات بیومتریک شهروندان توسط این شرکت آمریکایی را افشاکرد.

ایوانس کوواکاس ، مسئول حقوقی تهیه و تنظیم این شکایات می گوید:‌ « استخراج ویژگی های منحصر به فرد صورت یا حتی به اشتراک گذاشتن آنها با پلیس و سایر شرکت ها فراتر از آن چیزی است که ما به عنوان کاربران آنلاین می توانیم انتظار داشته باشیم.»

شرکت «Clearview AI» در واکنش به این ادعا می گوید که این شرکت تنها اطلاعات موجود عمومی که در دسترس همگان هستند را مورد پردازش قرار داده است.

فعالان حقوق بشر در آمریکا در ماه مارس گذشته نیز یک چالش حقوقی مشابه را علیه این شرکت مطرح کردند. این فعالان مانع از جمع آوری و ذخیره اطلاعات بیومتریک توسط این شرکت در ایالت کالیفرنیا شدند.