Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شکایت اروپایی ها از تولید کننده آمریکایی فن آوری تشخیص چهره بدلیل نقض حریم خصوصی

biometric system in USA
biometric system in USA Copyright Lynne Sladky/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Lynne Sladky/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چندین شرکت مردم نهاد اروپایی مدافع حریم خصوصی افراد، از شرکت آمریکایی کلیرالویو بدلیل ذخیره و پردازش چهره بیش از سه میلیارد شهروند در جهان شکایت کردند.

آگهی

چند سازمان مردم نهاد مدافع حریم خصوصی شهروندان روز پنجشنبه شکایات حقوقی خود علیه شرکت امریکایی «Clearview AI» را به دادگاه ارائه کردند.

به گفته این سازمانها این شرکت که فعالیت اصلی اش در زمینه سیستم های فناوری بیومتریک و تشخیص چهره است، ناقض قوانین اتحادیه اروپا مبنی بر احترام به حریم خصوصی افراد است.

سازمان های مردم نهاد شاکی از این شرکت آمریکایی از فرانسه، اتریش، یونان، ایتالیا و بریتانیا هستند. این سازمان ها می گویند «Clearview AI» داده های بیومتریک بیش از ۳ میلیارد نفر را بدون اطلاع و اجازه آنها ذخیره کرده است.

در این شکایات آمده است که این شرکت «هیچگونه مبنای قانونی برای جمع آوری و پردازش این داده ها تحت مقررات کلی حفاظت از داده های خصوصی شهروندان اتحادیه اروپا» نداشته است.

مدیر عامل شرکت هوان تون دت، در بیانیه ای به این شکایت ها واکنش نشان داد و گفت: «Clearview AI هرگز با هیچ مشتری اتحادیه اروپا قرارداد نداشته و در حال حاضر در دسترس مشتریان اتحادیه اروپا نیست.»

اولین بار نشریه نیویورک تایمز موضوع ذخیره کردن اطلاعات بیومتریک شهروندان توسط این شرکت آمریکایی را افشاکرد.

ایوانس کوواکاس ، مسئول حقوقی تهیه و تنظیم این شکایات می گوید:‌ « استخراج ویژگی های منحصر به فرد صورت یا حتی به اشتراک گذاشتن آنها با پلیس و سایر شرکت ها فراتر از آن چیزی است که ما به عنوان کاربران آنلاین می توانیم انتظار داشته باشیم.»

شرکت «Clearview AI» در واکنش به این ادعا می گوید که این شرکت تنها اطلاعات موجود عمومی که در دسترس همگان هستند را مورد پردازش قرار داده است.

فعالان حقوق بشر در آمریکا در ماه مارس گذشته نیز یک چالش حقوقی مشابه را علیه این شرکت مطرح کردند. این فعالان مانع از جمع آوری و ذخیره اطلاعات بیومتریک توسط این شرکت در ایالت کالیفرنیا شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین قوانینی را در مورد استفاده از فناوری تشخیص چهره تدوین کرد

پارلمان اروپا به ممنوعیت تشخیص چهره مبتنی بر هوش مصنوعی رای داد

فناوری تشخیص چهره؛ سیستمی که آشکارا حقوق بشر را نقض می‌کند