سوئد؛ نخست وزیر مستعفی برای تشکیل کابینه بار دیگر از پارلمان رای اعتماد گرفت

نخست وزیر سوئد
نخست وزیر سوئد Copyright Christine Olsson/TT/Christine Olsson
Copyright Christine Olsson/TT/Christine Olsson
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استفان لوفون که شانزده روز پیش از مقام نخست وزیری سوئد استعفا داده بود بار دیگر موفق شد تا از پارلمان این کشور برای تشکیل دولت جدید رای اعتماد بگیرد.

آگهی

پارلمان سوئد به استفان لوفون، سرپرست موقت برای نخست وزیری و تشکیل دولت جدید رای اعتماد داد. 

رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد، توسط  حزب سبزهای پارلمان مورد حمایت قرار گرفت تا آرا لازم برای کسب رای اعتماد را بدست بیاورد.  بدین ترتیب شانزده روز پس استعفا، ۱۷۳ نماینده پارلمان خواستار تشکیل یک دولت به رهبری مجدد استفان لوفون شدند. لوفون پس از از دست دادن رأی عدم اعتماد تاریخی در۲۱ ژوئن، بدلیل قانون پیشنهادی برای مقابله با کمبود مسکن، از نخست وزیری کناره گیری کرده بود.

وی به جای فراخوان برای برگزاری انتخابات زودهنگام، مذاکرات تشکیل دولت ائتلاف را آغاز کرد که تحت نظارت رئیس پارلمان سوئد، آندریاس نورلن انجام شد. 

سرانجام پس از آنکه احزاب مخالف نتوانستند ائتلاف مورد نظر برای تشکیل یک دولت بدست بیاورند، از لوفون خواستند تا دوباره به تشکیل دولت بیندیشد. 

انتظار می رود استفان لوفون روز جمعه به طور رسمی دولت جدید ائتلافی خود را معرفی کند. او از سال ۲۰۱۴ در صحنه سیاست سوئد حضوری فعال داشته است. 

اگر آقای لوفون روز چهارشنبه  رای اعتماد نمی گرفت سوئد برای اولین بار از سال ۱۹۵۸ مجبور به برگزاری انتخابات زودهنگام می شد. انتخابات سراسری بعدی در این کشور در سپتامبر سال ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استکهلم در اعتراض به تحریم‌ یک محقق سوئدی سفیر روسیه را احضار کرد

نروژ سهمیه واکسن آسترازنکای خود را به سوئد و ایسلند قرض می‌دهد

تنش‌ در روابط اروپا و مسکو؛ آلمان، سوئد و لهستان دیپلمات‌های روسیه را اخراج کردند