Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا تلاش‌‌ها برای تصویب توافق سرمایه‌گذاری با چین را متوقف می‌کند

European Commissioner Valdis Dombrovskis
European Commissioner Valdis Dombrovskis Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قرار بود در چهارچوب این توافق روابط تجاری متوازن‌تری میان چین و اتحادیه اروپا برقرار شود. این توافق چین را متعهد می‌کرد که دسترسی سرمایه گذاران اروپایی به بازارهای خود را افزایش دهد و رفتار عادلانه‌ای با شرکتهای اروپایی داشته باشد.

آگهی

در پی افزایش تنش میان پکن و بروکسل، تلاش‌ها برای تصویب توافقنامه چین و اتحادیه اروپا برای سرمایه گذاری متقابل به حال تعلیق درآمد.

این توافقنامه در دسامبر سال گذشته میلادی نهایی شد اما هنوز همه تاییدات لازم را از سوی نهادهای اروپایی از جمله پارلمان اروپا دریافت نکرده بود.

والدیس دومبروفسکیس، معاون اجرایی کمیسیون اروپا در امور اقتصادی و تجاری روز سه‌شنبه اعلام کرد: «ما بخشی از این تلاش‌ها از سوی کمیسیون را به حالت تعلیق درآورده‌ایم زیرا روشن است که در شرایط کنونی و با تحریم‌های وضع شده از سوی اتحادیه اروپا علیه چین و واکنش متقابل چین علیه این اتحادیه و اعضای پارلمان اروپا، شرایط برای تصویب این توافق‌نامه مساعد نیست.»

او همزمان در دفاع از این توافق گفت: «ما نمی‌توانیم روابط گسترده چین با کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نادیده بگیریم و دلایلی که منجر به تهیه چنین توافقی شد همچنان حاضر و مشهود هستند. همیشه در روابط با چین یک عدم تقارن وجود داشته است و این توافق حاصل شده تا این عدم تقارن را برطرف کند.»

اتحادیه اروپا در ماه مارس سال جاری میلادی برای اولین بار در ۳۰ سال اخیر، مجموعه‌ای از تحریم‌ها را علیه چین به اجرا گذاشت و بر این اساس، در هماهنگی با متحدان غربی این اتحادیه، چهار مقام چینی و یک نهاد دولتی که گفته می‌شود در نقض حقوق بشر اقلیت مسلمان اویغور در استان سین کیانگ چین دخالت داشته را تحریم کرد.

چین نیز در واکنش ۱۰ شخصیت حقیقی اروپایی از جمله پنج عضو پارلمان اروپا و چهار نهاد از جمله کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا را تحریم کرد. پکن همچنین شماری از مقامات بریتانیا، ایالات متحده و کانادا را در فهرست سیاه قرار داد و در مجموع بیش از ۳۰ فرد و نهاد را تحریم کرد.

در پی وضع این تحریم‌ها، سه گروه اصلی در پارلمان اروپا یعنی اتحاد پیشرو سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها، حزب تجدید اروپا و سبزهای پارلمان که در مجموع ۴۵ درصد از کرسی‌ها را در اختیار دارند، اعلام کردند تا زمانی که تحریم‌ها برقرار باشد، پارلمان حتی بحث درباره این توافق را آغاز نخواهد کرد.

هفت سال مذاکره

توافق چین و اتحادیه اروپا برای همکاری و سرمایه گذاری، در دسامبر ۲۰۲۰ میلادی پس از هفت سال مذاکره حاصل شد.

مقامات آلمان که در آن زمان و برای شش ماه ریاست دوره‌ای شورای اروپا را برعهده داشتند، تلاش زیادی برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات کردند.

گام اساسی برای تدوین این توافق نیز پس از ۱۱ ساعت مکالمه تلفنی شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین با مقامات عالیرتبه اتحادیه اروپا از جمله اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا و شارل میشل، رئیس شورای اروپا همچنین آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برداشته شد.

بر اساس پیش‌نویس این توافق، قرار بود در چهارچوب آن روابط تجاری متوازن‌تری میان چین و اتحادیه اروپا برقرار شود. این توافق همچنین چین را متعهد می‌کرد که دسترسی سرمایه گذاران اروپایی به بازارهای خود را افزایش دهد و رفتار عادلانه‌ای با شرکتهای اروپایی داشته باشد؛ چیزی که از سوی کمیسیون اروپا «شرایط بازی برابر» خوانده می‌شود.

در این توافق درباره مقررات حاکم بر فعالیت شرکتهای دولتی و یارانه‌ها نیز صحبت شده بود و بر اساس اعلام کمیسیون اروپا حتی «برای اولین بار چین پذیرفته بود تا مقررات مرتبط با توسعه پایدار همچنین تعهدات در قبال نیروی کار در چهارچوب کنوانسیون‌های اساسی سازمان بین‌المللی کار را بپذیرد.»

بر اساس برآوردهای کمیسیون اروپا، سرمایه گذاری مستقیم خارجی از اتحادیه اروپا به چین طی ۲۰ سال گذشته بیش از ۱۴۰ میلیارد یورو و در همین مدت سرمایه گذاری چین در اتحادیه اروپا تقریباً ۱۲۰ میلیارد یورو بوده است.

بخش‌های اصلی سرمایه گذاری شرکتهای اتحادیه اروپا در چین عبارتند از: بخش خودرو، مواد اولیه (از جمله مواد شیمیایی)، خدمات مالی، کشاورزی و مواد غذایی و محصولات مصرفی.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عقب‌نشینی پکن در مقابل اروپا و آمریکا؛ چین کنوانسیون‌های منع کار اجباری را تصویب کرد

پایان مذاکرات سرمایه‌گذاری سران اتحادیه و پکن؛ چین به تجار اروپایی امتیاز داد

چین: باید دست در دست اتحادیه اروپا برای احیای اقتصاد جهان تلاش کنیم