Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پایان مذاکرات سرمایه‌گذاری سران اتحادیه و پکن؛ چین به تجار اروپایی امتیاز داد

نشست مجازی رهبران اروپا و رئیس جمهوری چین
نشست مجازی رهبران اروپا و رئیس جمهوری چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از پایان مذاکرات فشرده اتحادیه اروپا و چین برای انعقاد توافقنامه جامع سرمایه‌گذاری(CAI) با هدف تعادل بخشی به تجارت فیمابین و فراهم شدن فرصت‌های بیشتر برای کسب و کارهای دو طرف خبر داد.

آگهی

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از پایان مذاکرات فشرده اتحادیه اروپا و چین برای انعقاد توافقنامه جامع سرمایه‌گذاری(CAI) با هدف تعادل بخشی به تجارت فیمابین و فراهم شدن فرصت‌های بیشتر برای کسب و کارهای دو طرف خبر داد. 

آخرین نشست سران اتحادیه اروپا و چین برای نهایی کردن توافقنامه جامع سرمایه‌گذاری روز پنجشنبه با حضور شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا، اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد. 

خانم فن در لاین در پایان این نشست با انتشار سلسله پیامی در صفحه توییتر خود اعلام کرد که دولت چین در چارچوب این توافق سرمایه‌گذاری متعهد شده تا ضمن شفاف کردن چارچوب اعطای یارانه به بخش‌های مختلف اقتصادی این کشور، دسترسی بیشتر سرمایه‌گذاران و مشاغل اروپایی را به بازار این کشور بیش از پیش افزایش دهد. 

بنا بر اعلام رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا دولت چین بر پایه این توافق، همچنین برای ریشه‌کن کردن کار اجباری و تعهد عملی بیشتر به توافق زیست محیطی پاریس اقدام و الزام شرکت‌های اروپایی فعال در بازار این کشور برای انتقال فناوری را لغو خواهد کرد. 

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا به منتقدان این توافق سرمایه‌گذاری اطمینان داده که علاقمندی این اتحادیه به عنوان بزرگ‌ترین بازار واحد جهان به توسعه روابط تجاری با سایر کشورها هرگز منجر به نادیده گرفتن اصول، ارزش‌ها و تضمین شرایط برابر فعالیت اقتصادی نخواهد شد. 

با وجود منافع مشترک قابل توجه میان اتحادیه اروپا و چین، برخی از اعضای پارلمان اروپا اخیرا به دلیل سرکوب معترضان دموکراسی‌خواه هنگ کنگ و بیگاری کشیدن اجباری از مسلمانان اویغور توسط حکومت چین، از تلاش سران اتحادیه برای توسعه روابط اقتصادی با پکن انتقاد کرده بودند. 

در مقابل بروکسل تاکید کرده که از پکن خواسته تا هر هشت کنوانسیون «حقوق بنیادین نیروی کار» را که توسط سازمان بین‌المللی کار(ILO) تصویب شده، به ویژه در مورد منع کار اجباری و تضمین آزادی‌ فعالیت اتحادیه‌های کارگری به رسمیت بشناسد. همچنین رهبران اتحادیه نگرانی‌های جدی خود را در مورد وضعیت حقوق بشر در چین و هنگ کنگ خطاب به رئیس جمهوری چین اعلام کرده‌اند.

در پایان این نشست طرف اتحادیه اروپا متعهد شده تا روال قانونی تصویب نهایی این توافقنامه را از جمله طرح در پارلمان اروپا را پیگری کند. چین نیز به منظور اطمینان از اجرای موفقیت‌آمیز این توافقنامه، وعده داده تا تعامل سیاسی سطح بالاتر و پایدارتر با اتحادیه اروپا داشته باشد. به همین منظور، شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا از رئیس جمهوری چین برای شرکت در نشست رهبران اتحادیه اروپا و چین در سال ۲۰۲۱ که به میزبانی بروکسل برگزار می‌شود، دعوت به عمل آورد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

مجموع میزان سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا(به جز بریتانیا) در چین نزدیک به ۱۵۰ میلیارد یورو و سرمایه‌گذاری چینی‌ها در اتحادیه اروپا به ۱۱۳ میلیارد می‌رسد. طی ۱۰ سال گذشته، اروپایی‌ها به طور متوسط ​​هر ساله بیش از هفت میلیارد یورو در چین و چینی‌ها نیز ۵.۶ میلیارد یورو در اتحادیه اروپا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا تلاش‌‌ها برای تصویب توافق سرمایه‌گذاری با چین را متوقف می‌کند

کارنامه ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا؛ انعطاف‌پذیری‌ در مقابل بحران کرونا و عبور از برکسیت

چین: باید دست در دست اتحادیه اروپا برای احیای اقتصاد جهان تلاش کنیم