عقب‌نشینی پکن در مقابل اروپا و آمریکا؛ چین کنوانسیون‌های منع کار اجباری را تصویب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اردوگاه‌ نیروی کار
اردوگاه‌ نیروی کار   -   کپی رایت  AP PHOTO

قانونگذاران چین روز چهارشنبه با عقب‌نشینی در برابر انتقادهای اروپا و آمریکا نسبت به اعمال تبعیض در خصوص نیروی کار عمدتا مسلمانِ فعال در استان سین‌کیانگ، کنوانسیون‌های بین‌المللی منع کار اجباری را تصویب کردند.

پارلمان چین در پایان نشستی سه روزه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کمیته دائمی کنگره ملی خلق، بالاترین نهاد قانونگذاری چین، با الحاق این کشور به کنوانسیون ۱۹۳۰ در مورد کار اجباری و کنوانسیون ۱۹۵۷ در خصوص لغو کار اجباری موافقت کرده است.

تصویب کنوانسیون‌های سازمان بین‌المللی کار (ILO) در مورد کار اجباری از سوی چین، یکی از شروط اتحادیه اروپا برای تصویب نهایی قرارداد سرمایه‌گذاری دوجانبه امضا شده در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی بوده است.

کمیته‌ای متشکل از کارشناسان سازمان بین‌المللی کار در فوریه گذشته «نگرانی عمیق» خود را در مورد رفتار غیرانسانی با اقلیت‌های قومی و مذهبی در چین، به ویژه در استان سین‌کیانگ واقع در شمال غربی این کشور ابراز کردند.

به گفته سازمان‌های حقوق بشری، حداقل یک میلیون اویغور و اعضای سایر قومیت‌های مسلمان در اردوگاه‌های کار اجباری در شمال غربی چین زندانی بوده یا هستند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

افزون بر برانگیخته شدن حساسیت اتحادیه اروپا نسبت به تحمیل کار اجباری به اقلیت‌های قومی و مذهبی در چین، ایالات متحده آمریکا نیز قانون منع خرید کالاهای حاصل از کار اجباری اویغورها را از پایان سال گذشته میلادی اجرایی کرد.

البته پکن با رد اتهام‌های وارده همواره تاکید کرده که اردوگاه‌های مورد انتقاد، مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای هستند که با هدف اصلاح تروریست‌ها و ​​جدایی‌طلبان تاسیس شده‌اند.