Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا نمی‌خواهد رقابت اینترنت نسل ششم را مانند نسل قبل به چین ببازد

اتحادیه اروپا نمی‌خواهد رقابت اینترنت نسل ششم را مانند نسل قبل به چین ببازد
Copyright FRED DUFOUR/AFP
Copyright FRED DUFOUR/AFP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاید جالب‌ترین بخش آمادگی اروپا برای ورود به میدان رقابت تکنولوژیک آینده، بازگشت غول‌های شکست خورده اروپایی به میدان باشد: نوکیا و اریکسون

آگهی

در حالیکه هنوز آثار کشاکش بر سر نسل پنجم اینترنت (5G) میان ایالات متحده و اروپا از یک سو و چین از سوی دیگر در جریان است، اتحادیه اروپا خود را برای ورود به عرصه رقابت برای نسل بعدی ارتباطات دیجیتالی، یعنی (6G) آماده می‌کند. جمهوری خلق چین پیشاپیش و به‌دلیل برخورداری از زیرساخت‌های لازم برای توسعه بیشتر در زمینه تکنولوژی ارتباطات و به ویژه نسل پنجم، برتری بزرگی نسبت به رقبای غربی دارد.

این جهش تکنولوژیک، آنطور که کارشناسان می‌گویند، دست‌کم ۱۵ سال دیگر روی خواهد داد اما اروپا نمی‌خواهد مثل نسل پنجم اینترنت (5G) میدان رقابت را پیشاپیش به چین و ایالات متحده ببازد. پتر استوکمان، مدیر واحد سیستم‌های متصل (ارتباطی) آینده در کمیسیون اروپا می‌گوید: «ما برنامه‌ها پژوهشی بنیادین را راه انداخته‌ایم. یک مرحله نوین را در زمینه کیفیت و مفهوم ارتباطات پشت سر خواهیم گذاشت. منتظر یک دگرگونی بنیادین هستم. لازم است که اروپا ظرفیت‌های تکنولوژیک خود را حفظ کند.»

اگر نسل پنجم اینترنت، جهان را وارد شکلی از وابستگی/همبستگی میان انسان و ماشین‌، مانند هوش مصنوعی یا خودروهای بدون راننده کرد، نسل ششم (6G)، انقلابی در جهان دیجیتال برپا خواهد کرد؛ کارشناسان از برگزاری جلسات مجازی با حضور هولوگرامی یا جابه‌جا کردن اشیاء از راه دور با دستکش‌های اینترنتی به‌عنوان نمودهایی از انقلاب آتی دیجیتال یاد می‌کنند.

آلساندرو گروپلی، مدیر استراتژیک اتنو ETNO، شبکه اروپایی اپراتورهای ارتباطات تلفنی می‌گوید: «با (6G) ذهینت ما درباره ساختار و زیست‌بوم اقتصادی و انسانی کاملا از نو چیده می‌شود. کار ما از همین الآن گسترش استانداردها و چشم‌انداز برای این انقلاب فنآوری آتی است.»

اتحادیه اروپا احتمالا برای توانایی رویارویی با قدرت اقتصادی و تکنولوژیک چین، چاره‌ای جز همکاری با شرکایی نظیر ایالات متحده آمریکا و ژاپن ندارد. همین اجبار، احتمالا به یک هماهنگی بی‌سابقه جهانی منجر خواهد شد. این تکنولوژی به خلق نرم‌های نوین جهانی نیاز خواهد داشت. مآوری پکارینن، نماینده پارلمان اروپا از گروه نوسازی اروپا می‌گوید: «واضح است که استانداردهای بین‌المللی نیاز خواهیم داشت و رقابت بسیار سخت خواهد بود.»

شاید جالب‌ترین بخش آمادگی اروپا برای ورود به میدان رقابت تکنولوژیک آینده، بازگشت غول‌های شکست خورده اروپایی به میدان باشد: نوکیا و اریکسون، که در بیش از یک دهه گذشته بازی را عملا به اپل و سامسونگ و هوواوی باختند، از ژانویه ۲۰۲۱ پروژه‌ای را برای جمع کردن بازیگران این عرصه و با هدف ترسیم و آماده کردن میدان برای نسل ششم اینترنت، آغاز کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح جنجالی «حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی»؛ ایجاد مصونیت یا محدودیت؟

طرح کمیسیون اروپا برای مقابله با گسترش نفوذ شرکت‌های چینی در کشورهای عضو

اعلام جشن سوسیالیست‌ها؛ حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا از دولت‌های ائتلافی ۵ منطقه کناره‌گیری کرد