Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

از نسل پنجم شبکه تلفن همراه به نسل ششم؛ اروپا برای 6G خیز برداشت

نسل ششم شبکه تلفن همراه
نسل ششم شبکه تلفن همراه Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیستم‌های نسل ششم ما را از ظرفیت گیگابیت به ظرفیت ترابیت و سرعت عمل زیر هزارم ثانیه سوق می‌دهند.

آگهی

کمیسیون اروپا اعلام کرده است که رقم ۹۰۰ میلیون یورو را برای گسترش نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) و تحقیقات نسل ششم (6G) در برنامه «افق اروپا» اختصاص خواهد داد. این اقدام به‌عنوان بخشی از راهبرد تحقیقی و توسعه‌ای در فناوری‌های جدید در بودجه بلند مدت اتحادیه اروپا که سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ را شامل می‌شود، معرفی شده است.

این طرح پیشنهادی دو هفته پیش در کمیسیون اروپا به تصویب رسید و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، پاییز امسال در شورای اروپا بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا به بحث گذاشته می‌شود.

طبق اطلاعات ارائه شده نسل ششم شبکه تلفن همراه می‌تواند ۵۰ برابر سریع‌تر از فن‌آوری‌های نسل پنجم باشد. سامسونگ از تابستان سال گذشته تحقیق ‌و ‌توسعه‌ روی نسل ششم شبکه تلفن همراه را آغاز کرده است.

پیتر استاکمان، معاون بخش «شبکه‌های آینده» در کمیسیون اروپا، سیاست‌های این نهاد اروپایی درباره سیستم‌های ارتباطی پنج‌جی (5G) و برنامه‌های تحقیقاتی و نوآورانه مرتبط را مدیریت می‌کند.

وی در مطلبی که سایت کمیسیون اروپا منتشر کرده است توضیحاتی را درباره تحقیقات در حوزه نسل ششم (6G) شبکه تلفن همراه ارائه کرده است. خلاصه از نوشته او پیش روی شماست:

بحران کووید-۱۹ اهمیت زیرساخت‌های ارتباطی انعطاف‌پذیر و پر سرعت را نشان داده است. با کشف مزایای آن، اعتماد و پذیرش جامعه در زیرساخت‌های اتصالی افزایش یافته است. در همین حال دنیای تجارت، اهمیت حیاتی شبکه‌ها و فن‌آوری‌های پرسرعت را در حفظ عملیات و فرآینده‌ها درک کرده است. اکنون شاهد هستیم که توانایی شبکه‌های نسل پنجم باید زمینه را برای یک بازیابی دیجیتال و سبز در کوتاه مدت تا میان مدت فراهم کند و نیاز به ایجاد ظرفیت‌ها در حوزه فن‌آوری برای نسل بعدی -نسل ششم- در بلند مدت ایجاد شود.

از نسل پنجم به نسل ششم

فن‌آوری و استانداردهای نسل پنجم با استقرار بیشتر آن در چند سال آینده توسعه می‌یابد. اپراتورها در ۲۳ کشور عضو اتحادیه اروپا شبکه‌های نسل پنجم تجاری را در شهرهای بزرگ راه‌اندازی کرده‌اند. انتظار می‌رود فن‌آوری نسل پنجم به سمت شبکه‌های هسته‌ای مستقل جدید نسل پنجم حرکت کند.

این برنامه‌ها نخستین گام به سمت دیجیتالی کردن و سبزتر کردن کل اقتصاد اروپا است. زیرساخت‌های پیشرفته نسل پنجم نیز یک نقطه شروع مهم برای فن‌آوری‌های نسل ششم در اروپا است. پتانسیل رشد در فعالیت‌های اقتصادی فعال شده از سوی نسل پنجم و ششم تا سال ۲۰۳۰ حدود ۳ تریلیون یورو تخمین زده می‌شود.

CANVA PRO
کاربردهای وسیع نسل ششم شبکه تلفن همراهCANVA PRO

نسل ششم (6G) چیست؟

سیستم‌های نسل ششم ما را از ظرفیت گیگابیت به ظرفیت ترابیت و سرعت عمل زیر هزارم ثانیه سوق می‌دهند. تحقیقات و نوآوری‌های در زمینه فن‌آوری‌های نسل ششم هم اکنون در سراسر جهان آغاز می‌شود و انتظار می‌رود نخستین محصولات و زیرساخت‌ها در پایان این دهه ارائه شود.

نخستین گام نسل ششم در اروپا پروژه‌ای به ارزش ۶۰ میلیون یورو تحت 5G-PPP است که نوکیا در طرح هگزا-ایکس آن را اجرایی می‌کند.

راهبرد تحقیق و نوآوری برای نسل ششم

موفقیت در نسل ششم به میزان موفقیت اروپا در ایجاد زیرساخت‌های نسل پنجم قوی بستگی دارد. بنابراین ایجاد بازارهای پرآوازه نسل پنجم از اهمیت کلیدی برخوردار است.

به منظور بهره‌برداری از فرصت‌ها، اروپا باید به یک تنظیم‌کننده استاندارد در نسل ششم (6G) و زمینه‌های مرتبط تبدیل شود. این کار را می‌توان در سه مرحله انجام داد. در مرحله نخست، بازیگران اروپایی می‌توانند اطمینان حاصل کنند که استانداردهای نوظهور فن‌آوری شبکه از ارزش‌های اروپایی پیروی می‌کنند. در مرحله بعد باید آن‌ها استانداردهای اصلی فن‌آوری را تعریف کنند و سرانجام بازیکنان اروپایی برای اینکه رقابت بین تامین‌کنندگان اروپایی باقی بماند و از ارائه خدمات پیشرفته اطمینان حاصل کنند باید ساختار شبکه نسل بعدی را شکل دهند.

موضوعات مورد بحث نیازمند یک نقشه راهبردی تحقیق و توسعه استراتژیک برای اروپا و یک کار مشترک با بخش صنعت و کمیسیون با مشارکت نزدیک کشورهای عضو است.

ما هم اکنون پیشنهاد را برای مشارکت اروپایی در شبکه‌ها و خدمات هوشمند ارائه داده‌ایم تا بازیکنان اروپایی را قادر به ایجاد ظرفیت تحقیق و توسعه برای سیستم‌های نسل ششم و توسعه بازارهای پیشرو برای زیرساخت‌های نسل پنجم به‌عنوان مبنای تحول دیجیتالی و سبز کنیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محقق ایرانی در سوئیس با اختراع قطعه‌ الکترونیکی راه رسیدن به 6G را هموار کرد

نسل پنجم شبکه تلفن همراه با وجود برخی مخالفت‌ها در فرانسه فعال شد

آیا نسل پنجم شبکه تلفن همراه برای سلامتی انسان‌ها خطرناک است؟