Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گفتگوی یورونیوز با زن مراکشی که سعی دارد کلیشه های اسلام هراسانه جوامع اروپایی را از بین ببرد

گفتگوی یورونیوز با زن مراکشی که سعی دارد کلیشه های اسلام هراسانه جوامع اروپایی را از بین ببرد
Copyright EURONEWS
Copyright EURONEWS
نگارش از Maeve Campbellیورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز با سوندوس بوعالم، زن مراکشی مقیم بروکسل گفتگو کرده است. وی یک ویلاگ، ویدئو-بلاگ، راه اندازی کرده است که در آن سعی می کند گرایش های جوامع مدرن و نسبت آنها با توصیه های قرآن و اسلام را نمایش دهد.

آگهی

سوندوس بوعالم،‌ زن مراکشی مقیم بروکسلی است که با راه اندازی وبلاگ،‌ ویدئو-بلاگ، شخصی اش تلاش می کند تمام کلیشه ها در مورد زنان مسلمان و باورهای رایج درباره اسلام را از بین ببرد.

در بسیاری از کشورهای اروپایی، موج مخالفت با سبک زندگی شهروندان مسلمان، از حجاب و پوشینه گرفته تا غذای حلال، در سال‌های اخیر به‌شدت تقویت شده است. این امر نگرانی بسیاری از سیاستمداران و دولتمردان از بروز شکاف غیرقابل ترمیم در جامعه برانگیخته است. حملات متعدد تروریستی مسلمانان افراط‌ گرا در سراسر اروپا و کشتار شهروندان، به این نگرانی‌ها دامن زده است. 

ازمزایای طبیعت بکر و یوگا گرفته تا نکاتی در مورد تغذیه سالم، خانم بوعالم سعی می کند نشان دهد که توصیه های کتاب مقدس مسلمانان، قرآن، نیز بندگان را به سمت و سوی همین گرایش ها سوق می دهد. او می گوید در اروپا همه سعی دارند «اسلام را تنها با سیاست پیوند بزنند» و در حالیکه این زن مراکشی سعی دارد در پایتخت اتحادیه اروپا خلاف آن را ثابت کند.

او به یورونیوز می گوید: «من واقعاً می خواهم وقتی افراد به فیلم ها نگاه می کنند احساس سبکی و احساس بهبودی بیشتری داشته باشند. این زاویه(مقایسه توصیه های قرآنی) را نیز به این دلیل انتخاب کردم که احساس می کنم اسلام به طور کلی در رسانه ها و در گفت‌وگوها به طور کلی بیش از حد سیاسی شده است. در حالی که چگونگی دیدن اسلام در واقع راهی برای خارج شدن از فشارهای روزمره ای است که می توانیم داشته باشیم.»

سوندوس بوعالم ۲۸ ساله است و در شهر رباط مراکش بزرگ شده است. او می گوید در خانه ای بزرگ شده که پدری مسلمان و «پیشرو حامی بقیه اعضای خانواده، مادر و خواهرانش» بوده است.

خانم بوعالم در ویدیوهایش سعی دارد نشان دهد « چگونه می توان یک زن مسلمان بود اما همزمان احساس آزادی کرد.»

وی می گوید « کلیشه های رایج در جوامع اروپایی اسلام به من قدرت زیادی داده است تا آزادانه بیندیشم و حرف بزنم.» به گفته او قرآن اولین کتاب مقدس «برابری طلب بین مردان و زنان» است. چرا که می گوید: « خداوند زنان و مردان را از یک روح یکسان و برابر آفریده است.»

سوندوس بوعالم خود را یک «فمینیست» واقعی می داند و می گوید با «اسلام هراسی» که امروز در اروپا وجود دارد تا پایان عمر مبارزه خواهد کرد.

تلاش برای نشان دادن تصویری برابری طلبانه از اسلام  در دست‌کم سه دهه اخیر، به چالشی جدی برای فمینیست‌های مسلمان در کشورهای مسلمان و غیرمسلمان بدل شده است. شمار قابل توجهی از آکادمیسین‌های فرانسوی، با وجود به رسمیت شناختن فمینیسم اسلامی یا فمینیسم مسلمان، آن را جنبشی شکست خورده می‌دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«چپ اسلام‌گرا»، «چپ اسلام‌پناه»؛ از ارتجاع سرخ و سیاه تا «اتحاد مائو و خمینی» در فرانسه

دولت فرانسه: تصویب منشور اصول اسلام در جهت تامین منافع ملی است

سفیر ایران در بلژیک: اتحادیه اروپا وارد گفتمان امنیت‌زده علیه جمهوری اسلامی نشود