گفتگوی یورونیوز با زن مراکشی که سعی دارد کلیشه های اسلام هراسانه جوامع اروپایی را از بین ببرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Maeve Campbell  & یورونیوزفارسی
گفتگوی یورونیوز با زن مراکشی که سعی دارد کلیشه های اسلام هراسانه جوامع اروپایی را از بین ببرد
کپی رایت  EURONEWS

سوندوس بوعالم،‌ زن مراکشی مقیم بروکسلی است که با راه اندازی وبلاگ،‌ ویدئو-بلاگ، شخصی اش تلاش می کند تمام کلیشه ها در مورد زنان مسلمان و باورهای رایج درباره اسلام را از بین ببرد.

در بسیاری از کشورهای اروپایی، موج مخالفت با سبک زندگی شهروندان مسلمان، از حجاب و پوشینه گرفته تا غذای حلال، در سال‌های اخیر به‌شدت تقویت شده است. این امر نگرانی بسیاری از سیاستمداران و دولتمردان از بروز شکاف غیرقابل ترمیم در جامعه برانگیخته است. حملات متعدد تروریستی مسلمانان افراط‌ گرا در سراسر اروپا و کشتار شهروندان، به این نگرانی‌ها دامن زده است. 

ازمزایای طبیعت بکر و یوگا گرفته تا نکاتی در مورد تغذیه سالم، خانم بوعالم سعی می کند نشان دهد که توصیه های کتاب مقدس مسلمانان، قرآن، نیز بندگان را به سمت و سوی همین گرایش ها سوق می دهد. او می گوید در اروپا همه سعی دارند «اسلام را تنها با سیاست پیوند بزنند» و در حالیکه این زن مراکشی سعی دارد در پایتخت اتحادیه اروپا خلاف آن را ثابت کند.

او به یورونیوز می گوید: «من واقعاً می خواهم وقتی افراد به فیلم ها نگاه می کنند احساس سبکی و احساس بهبودی بیشتری داشته باشند. این زاویه(مقایسه توصیه های قرآنی) را نیز به این دلیل انتخاب کردم که احساس می کنم اسلام به طور کلی در رسانه ها و در گفت‌وگوها به طور کلی بیش از حد سیاسی شده است. در حالی که چگونگی دیدن اسلام در واقع راهی برای خارج شدن از فشارهای روزمره ای است که می توانیم داشته باشیم.»

سوندوس بوعالم ۲۸ ساله است و در شهر رباط مراکش بزرگ شده است. او می گوید در خانه ای بزرگ شده که پدری مسلمان و «پیشرو حامی بقیه اعضای خانواده، مادر و خواهرانش» بوده است.

خانم بوعالم در ویدیوهایش سعی دارد نشان دهد « چگونه می توان یک زن مسلمان بود اما همزمان احساس آزادی کرد.»

وی می گوید « کلیشه های رایج در جوامع اروپایی اسلام به من قدرت زیادی داده است تا آزادانه بیندیشم و حرف بزنم.» به گفته او قرآن اولین کتاب مقدس «برابری طلب بین مردان و زنان» است. چرا که می گوید: « خداوند زنان و مردان را از یک روح یکسان و برابر آفریده است.»

سوندوس بوعالم خود را یک «فمینیست» واقعی می داند و می گوید با «اسلام هراسی» که امروز در اروپا وجود دارد تا پایان عمر مبارزه خواهد کرد.

تلاش برای نشان دادن تصویری برابری طلبانه از اسلام  در دست‌کم سه دهه اخیر، به چالشی جدی برای فمینیست‌های مسلمان در کشورهای مسلمان و غیرمسلمان بدل شده است. شمار قابل توجهی از آکادمیسین‌های فرانسوی، با وجود به رسمیت شناختن فمینیسم اسلامی یا فمینیسم مسلمان، آن را جنبشی شکست خورده می‌دانند.