دولت فرانسه: تصویب منشور اصول اسلام در جهت تامین منافع ملی است

نماز جماعت در روز عید فطر در پاریس
نماز جماعت در روز عید فطر در پاریس   -  Copyright  Claude Paris/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی

در این منشور مواردی چون برابری زن و مرد، جدایی دین از سیاست و مبارزه با افراط گرایی توسط رهبران مسلمانان فرانسه در اولویت قرار گرفته است.

دولت فرانسه می گوید «منشور اصول اسلام» که روز شنبه توسط امامان رسمی مسلمانان این کشور به تصویب رسید، در جهت تامین منافع «جمهوری» است.

محمد موسوی، مسئول هماهنگی شورای مسلمانان فرانسه می گوید این منشور بنوعی در جهت احترام به ارزشهای جمهوریت فرانسه به تصویب رسیده است.

ژرار درمنن، وزیر کشور فرانسه روز دوشنبه تایید این منشور را گام مهمی برای جامعه فرانسه خواند.

در این منشور مواردی چون برابری زن و مرد، جدایی دین از سیاست و مبارزه با افراط گرایی توسط رهبران مسلمانان فرانسه در اولویت قرار گرفته است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پس از آنکه معلم فرانسوی، ساموئل پارتی، بدست یک اسلام گرای افراطی به قتل رسید از رهبران مسلمانان فرانسه خواست تا برای مقابله با افراط گرایی و پرهیز از تشدید شکاف های اجتماعی درباره این منشور بحث و تبادل نظر کنند. آقای ماکرون از ۱۰ امام فرانسوی خواسته بود تا منشور جدید را تدوین کنند.

منتقدان این منشور اما چالش اصلی دولت فرانسه را نه اسلام بلکه مبارزه با اختلافات طبقاتی و افزایش بی عدالتی در جامعه می‌دانند. در دو دهه اخیر اغلب جوانان فرانسوی که در حملات تروریستی شرکت کرده و یا به داعش در سوریه و عراق پیوسته‌اند ساکنان حومه‌‌های عموما فقیر شهرها بوده‌اند.

مطالب مرتبط