Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رهبر شورای مسلمانان فرانسه: مسلمانان در این کشور تحت فشار نیستند

محمد موسوی
محمد موسوی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد موسوی، رهبر شورای مسلمانان فرانسه، در واکنش به سخنان اردوغان مبنی بر بایکوت محصولات فرانسوی، از هم دینی ها خود خواست منافع ملی را در اولویت قراردهند.

آگهی

رهبر شورای مسلمانان فرانسه در واکنش به درخواست های رئیس جمهور ترکیه مبنی بر تحریم محصولات فرانسوی از مسلمانان کشورش خواست تا منافع ملی فرانسه را در اولویت قراردهند.

محمد موسوی گفت: «فرانسه کشوری بزرگ است، شهروندان مسلمان مورد آزار و اذیت قرار نمی گیرند، آنها می توانند مساجد خود را آزادانه احداث کنند و می توانند آزادانه آیین های دینی خود را بجای آورند.»

رجب طیب اردوغان روز گذشته به صف منتقدان امانوئل ماکرون پیوست و از تمام مسلمانان جهان خواست تا محصولات فرانسوی را در سراسر جهان بایکوت کنند.

آقای ماکرون پنج شنبه گذشته تاکیدکرده بود که این کشور نمی تواند «سنت کاریکاتور شخصیت های دینی» را کنار بگذارد. برخی از فرانسوی ها در واکنش به سخنان رجب طیب اردوغان، تصویری از کیف «هرمس» امینه، همسر رئیس جمهوری ترکیه را منتشرکرده اند و نوشته اند: آیا همسر اردوغان هم حاضر است کیف ۵۰ هزار دلاری هرمس خود را به دور بیندازد؟

محمد موسوی ، رهبر شورای مسلمانان فرانسه همچنین گفت: «می دانیم کسانی که در پشت این تحریم‌ها هستند می گویند آنها از اسلام و مسلمانان در فرانسه دفاع می کنند، ما آنها را به خردگرایی دعوت می کنیم. تمام این کارزارهای تحریم علیه فرانسه نتیجه مثبتی ندارند و باعث ایجاد تفرقه می شوند.»

وی تاکید کرد که در فرانسه مسلمانان آزادی انتخاب دارند تا از این کاریکاتورها متنفر باشند. محمد موسوی گفت: «قانون مردم را ملزم به دوست داشتن این کاریکاتورها نمی کند.»

محمد موسوی، مهم ترین مرجع رسمی مسلمانان فرانسه با دفاع از منافع ملی این کشور از معلمان، کاریکاتوریست و هنرمندان درخواست کرد برای احترام به مسلمانان فرانسوی «دیگر کاریکاتورهای پیامبر اسلام را نمایش ندهند و از نو آن را طراحی نکنند.»

فرانسویها بیش از دو قرن است که قانون کافرشناختن شهروندان و کفرگویی را لغو کرده‌اند

این سخنان آقای موسوی البته واکنش های گسترده ای داشته است چرا که اصل آزادی بیان وعقیده در این کشور یکی از اولویت های اصلی تشکیل جمهوری فرانسه در سال ۱۷۸۹ میلادی است. 

یکی از مهم ترین مبارزات در تاریخ فرانسه که به انقلاب سال ۱۷۸۹، پایان پادشاهی و آغاز جمهوری منجر شد، حذف نفود و تاثیرات کلیسا در تصمیم های حکومتی بود. به عنوان بخشی از این مبارزه طولانی علیه کلیسای مسلط کاتولیک، دو سال پس از انقلاب، قوانینی که پیش تر شهروندان را بدلیل تمسخر دین «کافر» می شناخت، لغو شد. 

بی دلیل نیست که اغلب فرانسوی ها حاضر نمی شوند یکی از مهم ترین محصولات انقلابشان را از دست بدهند. از آن تاریخ به بعد، انتقاد از هر دین و مذهبی در فرانسه قانونی شده است و بیشتر ادیان موضوع طنز و تمسخر در طرح ها و کاریکاتورها قرار می گیرند. در ضمن در این قانون آمده است که «هرگونه تحریک افراد به نفرت و انزجار در پی انتشار اثر هنری جرم محسوب می شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه: حمله به مسلمانان حمله به جمهوریت است

دولت فرانسه: تصویب منشور اصول اسلام در جهت تامین منافع ملی است

جوان مسلمانی را که در فرانسه جشن کریسمس گرفته بود «سفیدزاده کثیف» خواندند