جوان مسلمانی را که در فرانسه جشن کریسمس گرفته بود «سفیدزاده کثیف» خواندند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کریسمس در شهر استراسبورگ در شرق فرانسه
کریسمس در شهر استراسبورگ در شرق فرانسه   -  Copyright  AP Photo

اشتیاق یک جوان مسلمان فرانسوی برای جشن گرفتن کریسمس باعث شد که پس از دریافت پیام های تهدیدآمیز در شبکه های اجتماعی مورد ضرب و جرح قرار گیرد.

این مرد ۲۰ ساله که در شهر بلفور در شرق فرانسه زندگی می کند تصاویری از خود در حال جشن گرفتن کریسمس را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده بود. یکی از آشنایان او پس از مشاهده این جوان مسلمان در حال صرف شام شب کریسمس در پیامی تهدیدآمیز او را «سفیدزاده کثیف» خطاب کرده و نوشته بود: «به تو نشان خواهم داد که عرب واقعی یعنی چه!»

تهدیدکننده این جوان مسلمان او را از زمان مدرسه و همچنین دوره حضور در یک باشگاه ورزشی می شناخت. وی هم مدرسه ای پیشین خود را به قرار ملاقات دعوت کرد اما جوان ۲۰ ساله مسلمان پس از حضور در محل قرار از سوی پنج نفر مورد ضرب و جرح قرار گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یک مرد جوان مورد حمله قرار گرفت زیرا کریسمس را جشن گرفته بود و "عرب خوبی" نبود.
ژرالد دارمنن
وزیر کشور فرانسه

مهاجمان پس از آنکه به شدت این جوان را کتک زدند او را تهدید کردند که نباید بابت این رویداد به پلیس شکایت کند. مادر این جوان مسلمان که افسر پلیس قضایی فرانسه است در مورد حادثه روی داده برای فرزندش می گوید: «او به دام افتاد. [...] اینها رفتارهایی تعصب آمیز و نژادپرستانه است.»

ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه در واکنش به این حادثه در صفحه توئیتر خود نوشت: «یک مرد جوان مورد حمله قرار گرفت زیرا کریسمس را جشن گرفته بود و "عرب خوبی" نبود.»

وی در ادامه افزود: «جدایی طلبی جایی در کشور ما ندارد. نژادپرستی هر منشایی که داشته باشد جایی [در فرانسه] نخواهد داشت.»

پلیس فرانسه تحقیق درباره حادثه ضرب و جرح این جوان مسلمان را آغاز کرده است.

جشن کریسمس با کمرنگ شدن جنبه مذهبی آن در بسیاری از کشورها از جمله فرانسه تا حدودی تبدیل به یک جشن سنتی شده است که تبلیغات تجاری زیادی برای آن صورت می گیرد.