دولت فرانسه برای مبارزه با «جدایی‌طلبی» ۷۶ مسجد را بازرسی می‌کند

دولت فرانسه برای مبارزه با جدایی‌طلبی ۷۶ مسجد را بازرسی می‌کند
دولت فرانسه برای مبارزه با جدایی‌طلبی ۷۶ مسجد را بازرسی می‌کند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قرار است ۶۰ مسجد در پاریس و ۱۶ مسجد در مناطق دیگر مورد بازرسی نیروهای امنیتی قرار بگیرند. وزیر کشور فرانسه گفته در موارد لازم، مساجد بسته خواهند شد.

آگهی

ژرار درمنن، وزیر کشور فرانسه از طرح دولت برای اجرای یک عملیات گسترده علیه ۷۶ مسجد مظنون به ترویج اسلام‌گرای افراطی خبر داد.

آقای درمنن شامگاه چهارشنبه با بازنشر یک توییت روزنامه فیگارو، این تصمیم را به اطلاع شهروندان فرانسوی رساند؛ امری که در میان دولتمردان فرانسه کم‌سابقه است.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به این اطلاع‌رسانی «یکجانبه» و «توییتری» نوشت: «وزیر کشور، درحالی که به‌خاطر ماجرای قانون امنیت عمومی [وضعیت] شکننده‌ای پیدا کرده، با یک ضد حمله به سراغ یک موضوع دیگر رفت.»

طرح تفتیش و بازرسی مساجد مظنون به ترویج اسلام‌گرایی افراطی، بخشی از برنامه دولت فرانسه با نام مبارزه با «جدایی طلبی» است. هدف این طرح جلوگیری از ترویج فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌های عنوان شده که با اصول جمهوری فرانسه ناسازگارند و زیست بخشی از جامعه را از کلیت اجتماع جدا می‌کنند. آنطور که مرلن شیاپا، وزیر مشاور شهروندی فرانسه و از بنیان‌گذاران و مدافعان این طرح گفته است، اقلیت‌های قومی با سابقه «جدایی‌طلبی» نظیر ساکنان جزیره کرس در جنوب فرانسه، هدف این برنامه نیستند. به نظر می‌رسد برنامه دولت فرانسه برای مبارزه با تقویت اقلیت مسلمان و به‌ویژه جریان‌های افراط‌ گرا یا به شدت محافظه‌کار سلفی، طراحی شده است.

وزیر کشور فرانسه با بازنشر توییت نشریه فیگارو تصمیم دولت برای تفتیش مساجد را اعلام کرد

قرار است ۶۰ مسجد در پاریس و ۱۶ مسجد در مناطق دیگر مورد بازرسی نیروهای امنیتی قرار بگیرند. وزیر کشور فرانسه گفته در موارد لازم، مساجد بسته خواهند شد.

فرانسه در سال‌های اخیر یکی از اهداف اصلی و درجه اول حملات گروه‌های تروریستی اسلام‌گرا در اروپا بوده است. سال ۲۰۱۵ با حمله به دفتر شارلی ابدو و حملات ۱۳ نوامبر پاریس، مرگ‌بارترین دوره تاریخ این کشور در رویارویی با جریان‌های تروریست اسلام‌گرا بود.

باوجود برنامه‌های دولت برای مهار اسلام‌گرایی افراطی، حوادث ماه‌های گذشته نشانگر ناکامی هیات حاکمه جمهوری فرانسه در رویارویی با این پدیده به شمار می‌رود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوان مسلمانی را که در فرانسه جشن کریسمس گرفته بود «سفیدزاده کثیف» خواندند

بازگشایی مدارس فرانسه با یک دقیقه سکوت به یاد معلمی که سر بریده شد

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان