حق ماهیگیری در آبهای بریتانیا؛ امکان استفادهٔ بلژیک از فرمان قرن هفدهمی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویری از امتیازنامهٔ بروژ
تصویری از امتیازنامهٔ بروژ   -  Copyright  یورونیوز

اگر اتحادیهٔ اروپا و بریتانیا دربارهٔ حق ماهیگیری در آبهای مشترک به توافق نرسند، بلژیکی‌ها ممکن است به امتیازنامهٔ قرن هفدهمی رجوع کنند تا شاید بتوانند برخی از حقوق دریایی‌شان را حفظ کند.

این امتیازنامه به ۵۰ ماهیگیر اهل بروژِ بلژیک اجازه می‌دهد تا به آبهای بریتانیا دسترسی دائمی داشته باشند. چارلز دوم پادشاه انگلستان،‌ که پس از اعدام پدرش چارلز یکم در ۱۶۴۹، به خاک اروپا تبعید شده بود این فرمان را صادر کرده است.

یان دهونت، سرپرست اسناد تاریخی شهر بروژ با اعلام این خبر به یورونیوز گفت: ‌«چارلز دوم در سال ۱۶۶۶ این فرمان را برای تشکر از اهالی بروژ صادر کرد. او که پدرش به‌فرمان کراموِل در بریتانیا اعدام شده بود، سه سال را از ۱۶۵۶ تا ۱۶۵۹ در تبعید مهمان مردم این شهر بود.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اگر توافقی میان بروکسل با لندن در کار نباشد، صیّادان بلژیکی نیز مانند سایر اروپایی‌ها حق ماهیگیری در آبهای بریتانیا را از کف خواهند داد و بریتانیا گفته است قراردادهای متأخرتری نظیر «پیمان حقوق دریایی ملل متحد» که حق مالکیّت آبهای سرزمینی را به کشورها می‌دهد، امتیازنامهٔ بروژ را باطل می‌کند.

اما یان دهونت می‌گوید چنین مدعایی با توجه به پایبندی بریتانیا به سنّت‌ها ممکن است درست نباشد و می‌افزاید: «بریتانیا کشوری است با سنّت‌ها و قوانین عرفی بسیار. آنها هنوز قانون پادشاهی قرن ۱۳ را حفظ کرده‌اند و شاید بتوان گفت که امتیازنامهٔ بروژ هم هنوز اعتبار دارد، اما تصمیم‌گیری در این مورد از عهدهٔ من خارج است.»