Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حق ماهیگیری در آبهای بریتانیا؛ امکان استفادهٔ بلژیک از فرمان قرن هفدهمی

تصویری از امتیازنامهٔ بروژ
تصویری از امتیازنامهٔ بروژ Copyright یورونیوز
Copyright یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«چارلز دوم در سال ۱۶۶۶ این فرمان را برای تشکر از اهالی بروژ صادر کرد. او که پدرش در بریتانیا اعدام شده بود، سه سال را در تبعید مهمان مردم این شهر بود.»

آگهی

اگر اتحادیهٔ اروپا و بریتانیا دربارهٔ حق ماهیگیری در آبهای مشترک به توافق نرسند، بلژیکی‌ها ممکن است به امتیازنامهٔ قرن هفدهمی رجوع کنند تا شاید بتوانند برخی از حقوق دریایی‌شان را حفظ کند.

این امتیازنامه به ۵۰ ماهیگیر اهل بروژِ بلژیک اجازه می‌دهد تا به آبهای بریتانیا دسترسی دائمی داشته باشند. چارلز دوم پادشاه انگلستان،‌ که پس از اعدام پدرش چارلز یکم در ۱۶۴۹، به خاک اروپا تبعید شده بود این فرمان را صادر کرده است.

یان دهونت، سرپرست اسناد تاریخی شهر بروژ با اعلام این خبر به یورونیوز گفت: ‌«چارلز دوم در سال ۱۶۶۶ این فرمان را برای تشکر از اهالی بروژ صادر کرد. او که پدرش به‌فرمان کراموِل در بریتانیا اعدام شده بود، سه سال را از ۱۶۵۶ تا ۱۶۵۹ در تبعید مهمان مردم این شهر بود.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اگر توافقی میان بروکسل با لندن در کار نباشد، صیّادان بلژیکی نیز مانند سایر اروپایی‌ها حق ماهیگیری در آبهای بریتانیا را از کف خواهند داد و بریتانیا گفته است قراردادهای متأخرتری نظیر «پیمان حقوق دریایی ملل متحد» که حق مالکیّت آبهای سرزمینی را به کشورها می‌دهد، امتیازنامهٔ بروژ را باطل می‌کند.

اما یان دهونت می‌گوید چنین مدعایی با توجه به پایبندی بریتانیا به سنّت‌ها ممکن است درست نباشد و می‌افزاید: «بریتانیا کشوری است با سنّت‌ها و قوانین عرفی بسیار. آنها هنوز قانون پادشاهی قرن ۱۳ را حفظ کرده‌اند و شاید بتوان گفت که امتیازنامهٔ بروژ هم هنوز اعتبار دارد، اما تصمیم‌گیری در این مورد از عهدهٔ من خارج است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پسابرکسیت؛ سفر با سگ و گربه میان بریتانیا و اتحادیه اروپا سخت‌تر می‌شود

برکسیت؛ بریتانیا در پی حفاظت از مناطق ماهیگیری خود با کشتی‌های مجهز به مسلسل است

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند