برکسیت؛ بریتانیا در پی حفاظت از مناطق ماهیگیری خود با کشتی‌های مجهز به مسلسل است

قایق‌های ماهیگیری فرانسوی و بریتانیایی
قایق‌های ماهیگیری فرانسوی و بریتانیایی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که چهار کشتی گشت متعلق به نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا از تاریخ یک ژانویه آماده است تا در صورت پایان دوره انتقالی برکسیت بدون توافق درباره نوع روابط آینده با اتحادیه اروپا، از آب‌های ماهیگیری این کشور محافظت کند.

آگهی

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که چهار کشتی گشت متعلق به نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا از تاریخ یک ژانویه آماده است تا در صورت پایان دوره انتقالی برکسیت بدون توافق درباره نوع روابط آینده با اتحادیه اروپا، از آب‌های ماهیگیری این کشور محافظت کند.

نگرانی‌ها درباره درگیری احتمالی بین کشتی‌های ماهیگیری بریتانیایی و خارجی در صورت عدم توافق تجاری وجود دارد. با قوانین انتقالی موجود قایق‌های اتحادیه اروپا اجازه دسترسی به آب‌های بریتانیا را دارند اما این موضوع تا پایان سال منقضی می‌شود.

اگرچه کشتی‌های گشت دریایی مسلسل به همراه دارند اما پیش‌بینی نمی‌شود از این سلاح علیه قایق‌های ماهیگیری اتحادیه اروپا استفاده شود.

سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا گفت که این وزارتخانه برنامه ریزی و آماده‌سازی گسترده‌ای را برای اطمینان از آماده بودن نیروهای آن‌ها برای طیف وسیعی از سناریوها با پایان دوره انتقال انجام داده است.

دولت بریتانیا نیز در بیانیه‌ای گفت: «ما در پایان دوره انتقال، طیف وسیعی از اقدامات اجرایی قدرتمند را برای محافظت از حقوق خود به‌عنوان یک کشور ساحلی مستقل در نظر خواهیم گرفت.»

شناورهای ۸۰ متری نیروی دریایی بریتانیا توانایی متوقف کردن، بازرسی کردن و توقیف تمام قایق‌های ماهیگیری اتحادیه اروپا را که در منطقه اقتصادی انحصاری بریتانیا فعالیت می‌کنند دارند.

روزنامه گاردین پیشتر گزارش داده بود که در صورت ورود قایق‌های ماهیگیری اتحادیه اروپا به منطقه اقتصادی انحصاری بریتانیا دو شناور در دریا مستقر شده‌اند و دو شناور دیگر نیز به حالت آماده باش در می‌آیند.

بریتانیا در ژانویه ۲۰۲۰ از اتحادیه اروپا خارج شد اما تا ۳۱ دسامبر به‌عنوان یک عضو غیررسمی باقی مانده است.

اگر لندن و بروکسل تا تاریخ ۳۱ دسامبر به توافق تجاری ویژه‌ای نرسند، پس از آن تاریخ مجبور خواهند بود مطابق قوانین سازمان تجارت جهانی رفتار کنند. این موضوع باعث اعمال تعرفه‌هایی می‌شود که خود منجر به افزایش قیمت کالاهای وارداتی و صادراتی دو طرف خواهد شد.

ماهیگیری نیز همچنان یکی از بزرگترین نقاط مهم در مذاکرات پر پیچ و خم تجاری اتحادیه اروپا و بریتانیا است. بحث اقتصادی پیچیده درباره سهمیه‌بندی، بازه‌های زمانی ماهیگیری و … بریتانیا را با فرانسه درگیر کرده است. در خال حاضر صیادان اروپایی ۱۸ درصد سهمیه ماهیگیری در آب های بریتانیا دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشتی ماهیگیری روس با ۱۹ ملوان صید آب‌های منجمد قطبی شد

حق ماهیگیری در آبهای بریتانیا؛ امکان استفادهٔ بلژیک از فرمان قرن هفدهمی

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند