هشدار بورل به ترکیه: با این رفتار جدایی تان از اتحادیه اروپا عمیق تر می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
ژوزپ بورل
ژوزپ بورل   -  Copyright  AP Photo

جوزپ بورل ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفت اظهارنظر ترکیه درباره قبرس، تنش ها بین این کشور و اتحادیه اروپا را افزایش داده و آنکارا باید «متوجه شود که رفتار این کشور بحران جدایی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را به شدت گسترش می دهد.»

بورل در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از جلسه وزرای خارجه اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت: «ما اقدامات و اظهارات اخیر ترکیه در رابطه با قبرس را مغایر با قطعنامه های سازمان ملل و تنش افروزی بیشتر می دانیم.»

نماینده اسپانیایی سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: « برای بازگشت به یک برنامه خوش بینانه همانطور که ما می خواهیم، نیاز به تغییر اساسی در نگرش طرف ترکیه ای ماست.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، اوائل هفته در سفر به قبرس شمالی اعلام کرده بود که از راه حل دو دولت (کشور) در قبرس حمایت می کند. وی همچنین تاکید کرده بود که اجازه نمی دهد «منافع ترکیه در دریای مدیترانه در یک مناقشه بین المللی به خطر بیفتد.»

یونان و قبرس، دو عضو اتحادیه اروپا، دولت ترکیه را متهم می کند در اکتشاف منابع انرژی فسیلی به محدوده آب های این دو کشور در مدیترانه تجاوز می کند.

تنها ترکیه است که قبرس شمالی را به عنوان یک کشور مستقل برسمیت می شناسد و هیچ ارتباط دیپلماتیکی با قبرس ندارد. مقامات قبرس سفر اردوغان به قبرس شمالی را «تحریک آمیز و غیرقانونی» خواندند.