بازرسی کشتی ترکیه به مقصد لیبی؛ سه دیپلمات اروپایی در آنکارا احضار شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
وزارت خارجه ترکیه
وزارت خارجه ترکیه   -   کپی رایت  خبرگزاری آناتولی

ترکیه برای اعتراض به بازرسی از یک کشتی باری خود که در دریای مدیترانه به سوی لیبی در حرکت بود، سه دیپلمات اروپایی را به وزارت خارجه احضار کرد.

در بحبوحه تنش‌های ترکیه با اتحادیه اروپا، یک کشتی این کشور به نام «رزالین-آ» که حامل کمک‌های بشردوستانه به مقصد لیبی بود، روز یکشنبه ۲ آذر در آب‌های شرق مدیترانه به دستور فرمانده یونانی یک ناوچه آلمانی و به ظن نقض تحریم‌ تسلیحاتی سازمان ملل علیه لیبی متوقف شد.

وزارت دفاع آلمان گفت که مأموران بازرسی با همکاری خدمه کشتی ترکیه وارد آن شده‌اند اما پس از آن، به دلیل مخالفت دولت ترکیه، کار جستجو در کشتی متوقف شد. کریستین تیلز، سخنگوی وزارت دفاع آلمان هم گفت هیچ سلاح یا مورد مشکوکی در این کشتی پیدا نشده است. شناور آلمانی به نمایندگی از هیئت اروپایی مأمور نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل متحد در رم، پایتخت ایتالیا دست به این اقدام زده بود.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه اواخر روز دوشنبه اعلام کرد سفیران اتحادیه اروپا و ایتالیا و کاردار سفارت آلمان در آنکارا را برای ابراز نارضایتی از این اقدام احضار کرده است.

وزارت خارجه ترکیه گفت: «ما عمیقا تأسف می‌خوریم از این که کشتی ما که مشخص بود تحریم تسلیحاتی را نقض نکرده، ساعت‌ها در شرایط سخت آب و هوایی در مسیر خود متوقف مانده و در طول بازرسی نیز با خدمه به گونه‌ای رفتار شده است که گویی مجرمند.»

دولت آنکارا در این بیانیه همچنین گفته که حق دریافت خسارت را برای خود محفوظ می‌دارد.

اتحادیه اروپا و آنکارا در حال حاضر به دلیل وجود اختلافات دریایی میان ترکیه و اعضای این اتحادیه یعنی یونان و قبرس با یکدیگر تنش دارند.

ترکیه از دولت «اتحاد ملی» لیبی که سازمان ملل متحد آن را به رسمیت شناخته، در برابر نیروهای خلیفه حفتر مستقر در شرق دفاع کرده و از این دولت پشتیبانی نظامی و لجستیکی می‌کند.