Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آینده ناتو در سایه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده

آینده ناتو در سایه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده
Copyright Alik Keplicz/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Alik Keplicz/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته ربکا لیسنر، استاد دانشگاه جورج تاون، در صورت پیروزی مجدد دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری احتمال خروج آمریکا از ناتو وجوددارد.

آگهی

رهبران قدرتمندترین سازمان نظامی جهان هم تمام نگاهشان به ایالات متحده و اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبرخواهدبود.

ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، پس از ۴ سال حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید، با بحران های کم سابقه روبرو شد. این در حالی است که همزمان در چهارسال گذشته دو ابرقدرت نظامی جهان و رقیب ناتو، چین و روسیه پیشرفت های چشم گیری در زمینه نظامی داشته اند. به این ترتیب چه جو بایدن و یا دونالد ترامپ، هرکدام که به قدرت برسند کار دشواری برای تحمیل سیاست های آمریکا بر سازمان ناتو خواهندداشت.

دونالد ترامپ و رابطه «موش و گربه ای» او با ناتو

ترامپ از زمانی که به قدرت رسید تمرکز خود را روی کاهش کمک مالی ایالات متحده به ناتو گذاشت. در یکی از مهم ترین سخنرانی هایش گفت که بقیه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، از «حمایت های مالی آمریکا سوء استفاده می کنند.» رئیس جمهوری آمریکا از رهبران دیگر کشورهای عضو خواست تا دست کم دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را تا سال ۲۰۲۴ به بودجه ناتو اختصاص دهند و تاکید کرد که «در صورتی که این کار عملی نشود، آمریکا از ناتو خارج خواهدشد.»

آیا امکان دارد که ترامپ در صورت انتخاب مجدد از ناتو خارج شود؟

ربکا لیسنر، استاد دانشگاه جورج تاون، می گوید« امکان این خروج وجود دارد».البته وی معتقد است همه چیز بسته به این است که در دور دوم دونالد ترامپ کماکان با همان «هیات قبلی» کابینه را تشکیل دهد.

ربکا لیسنر می گوید: « شانس زیادی هست که ترامپ با افراد مشابه دور اول ریاست جمهوری، در دور دوم، همکاری نکند. به این ترتیب در صورت تعویض مشاوران و استراتژیست ها تنها می توان گفت که همه چیز به حس و تشخیص خود رئیس جمهوری برمی گردد.» به گفته خانم لیسنر، در دو سال اول ریاست جمهوری دونالد ترامپ، اکثر افراد کابینه وی را «بنوعی جمهوریخواهان معتقد و سنتی» حامی «ثبات و سیاست های تاریخی» آمریکا تشکیل می دادند و امکان دارد، ترامپ با پیروزی در سوم نوامبر ترکیب کابینه را همانگونه که در دوسال پایانی نشان داد، کاملا تغییردهد. از یاد نبریم که رکس تیلرسون، اولین وزیر خارجه و جیمز ماتیس، اولین وزیر دفاع دونالد ترامپ در زمره جمهوریخواهان سنتی و معتقد به ساختار تاریخی سیاست خارجی آمریکا هستند.

جو بایدن و استراتژی بازگشت به آغوش متحدان تاریخی

خانم لیسنر معتقد است که در صورت پیروزی جو بایدن، کابینه وی بی تردید سیاست های پیش از دونالد ترامپ در رابطه با سیاست خارجی و نقش آمریکا در سازمان ناتو را در پیش می گیرد.

همچنین این استاد دانشگاه براین باور است که جو بایدن در مقام رئیس جمهوری سعی خواهدکرد ناتو را مدرن تر و مجهز به آخرین فناوریها کند. جو بایدن پیشتر گفته است که در اولین سال ریاست جمهوری خود، ««نشست دموکراسی ها» را با دعوت از متحدان تاریخی ایالات متحده برگزارخواهدکرد. به گفته ربکا لیسنر برگزاری چنین نشستی بدین معنی است که آقای بایدن، برخلاف دونالد ترامپ، قصددارد تعهدات ایالات متحده با متحدان تاریخی اش را احیاکند. سیاستهای ترامپ در چهار سال اخیر در زمینه سیاست خارجی باعث دوری بین آمریکا و متحدان این کشور برای اولین بارپس از جنگ دوم جهانی شده است.

خروج سربازان آمریکایی از آلمان

ترامپ

تصمیم دفاعی مهم دیگری هم که در چهارسال گذشته از سوی دونالد ترامپ اتخاذ شد خروج ۱۲ هزار نظامی آمریکایی از آلمان بود. به گفته ربکا لیسنر در صورت پیروزی دونالد ترامپ، بخش مهمی از این نظامیان به کره جنوبی اعزام خواهندشد و این موضوع به معنای لغو بخشی از پیمان مشترک نظامی بین آلمان و ایالات متحده هفت دهه پس از جنگ جهانی دوم خواهدبود.

بایدن

به گفته ربکا لیسنر اما جوبایدن، برخلاف ترامپ، تلاش خواهدکرد تا نظامیان آمریکایی در آلمان بمانند. به گفته این استاد دانشگاه مهم ترین بهانه رئیس جمهوری احتمالی دموکرات «هزینه گزاف و بالای اعزام نیروهای ارتش به مناطق دیگر جهان خواهدبود.»

رابطه آمریکا با روسیه

AP Photo
ترامپ، اردوغان و پوتینAP Photo

دونالد ترامپ

به سختی می توان رویکرد رئیس جمهور کنونی ایالات متحده با روسیه را تعیین کرد. چرا که بین آنچه رئیس جمهوری آمریکا، «استراتژی» در قبال روسیه می خواند و آنچه در عمل اجرا شده است تفاوت هایی وجوددارد.همزمان می دانیم که در سطح حقیقی، رابطه گرمی بین دو رئیس جمهوری وجود دارد که البته به گفته ربکا لیسنر، پس از انتقاد دونالد ترامپ از اشغال شبه جزیره کریمه توسط روسیه به سردی گراییده است.

رابطه با روسیه از نگاه جو بایدن در مقام رئیس جمهور

به گفته ربکا لیسنر، استاد دانشگاه جورج تاون، بایدن بی تردید سیاست های سخت گیرانه تری را نسبت به روسیه اتخاذخواهدکرد که البته همه چیز «به میزان مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا» بستگی خواهدداشت. به گفته لیسنر، اغلب دموکراتهایی که در کارزار هواداری جو بایدن شرکت دارند قاطعانه باور دارند و بارها اعلام کرده اند که کرملین در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ مداخله کرده است و عامل پیروزی دونالد ترامپ بوده است. جو بایدن بارها در انتقاد از دونالد ترامپ گفته که کاخ سفید باید تدابیر «تنبیهی و سختگیرانه ای علیه این مداخله» در سال های اخیر اتخاذ می کرد.

میانجی گری های مهم دولت ترامپ در دوره ریاست جمهوری اش

به گفته ربکا لیسنر یکی از نادر میانجی گری های بین المللی موفق ایالات متحده، بی تردید برقراری رابطه بین امارات متحده عربی با اسرائیل است. که البته در قدم های بعدی وزارت خارجه آمریکا موفق شد بحرین و سودان را نیز برای عادی سازی رابطه با اسرائیل قانع کند. در تلاش های اخیر هم ایالات متحده سعی کرد که در جنگ ناگورنو- قره باغ نقشی ایفاکند که به گفته خانم لیسنر آن چنان در این زمینه موفق نبود.

بی دلیل نبود که جو بایدن در کارزار انتخاباتی اش دولت ترامپ را «به بی عملی و عدم مسئولیت پذیری» در بحران قره باغ متهم کرد. بایدن تاکیدکرد که منفعل بودن دولت ترامپ در این منطقه به روسیه وترکیه اجازه داد است تا نفوذ خود را تقویت کندد و شهروندان غیرنظامی کشته شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گمانه‌زنی‌ درباره ماندن نظامیان آمریکایی در آلمان در پی قدردانی لوید آستین از میزبانی برلین

تحلیلگران: هرج ومرج پس از انتخابات آمریکا برای روسیه بهترین نتیجه است

ترسیم پرترهٔ دو حریف انتخاباتی آمریکا در هند