تحلیلگران: هرج ومرج پس از انتخابات آمریکا برای روسیه بهترین نتیجه است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه   -   کپی رایت  AP Photo

در حالی که در سال ۲۰۱۶ به نظر می‌رسید اکثر مردم روسیه از نزدیک انتخابات آمریکا را دنبال می‌کردند و آرزوی پیروزی دونالد ترامپ را داشتند، نتایج برخی نظرسنجی‌ها در روسیه نشان می‌دهد که انتخابات جاری ریاست جمهوری در ایالات متحده برای آنها تقریبا هیچ جذابیتی ندارد.

از سوی دیگر تحلیل‌گران با یادآوری این که مسکو از طرفداری ترامپ در دوره پیش طرفی نبسته و از او نا امید شده، بر این باورند که خود سیاستمداران کاخ کرملین نیز درباره هواداری از نامزدی خاص و این که چه کسی به کاخ سفید راه یابد، هنوز موضع روشنی ندارند. در واقع در دوران ریاست ترامپ هیچ تحریمی برداشته نشد، ایالات متحده از معاهدات اصلی مربوط به کنترل تسلیحات خارج شد و پروژه اصلی نفت و گاز روسیه موسوم به «نورد استریم» را تضعیف کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این همه به نظر می‌رسد جو بایدن، نامزد حزب دموکرات گزینه بدتری از ترامپ برای روسیه هم باشد. مسکو فهمیده است که جو بایدن حتی قرار نیست نقش چهره خوب در بازی بد را ایفا کند، زیرا ممکن است تحت ریاست بایدن، روسیه به دلیل ماجرای مسمومیت الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، با مجازات‌های جدید روبرو شود.

پوتین گفت که با هر کسی که در انتخابات آمریکا پیروز شود همکاری خواهد کرد، اما کرملین تأکید کرده است که هیچ امیدی به بهبود روابط روسیه و ایالات متحده نیست. برخی از تحلیلگران می‌گویند که با توجه به این شرایط، بهترین حالت برای کرملین «هرج و مرج» پس از انتخابات در آمریکاست، به طوری که هیچ یک از نامزدها شکست خود را نپذیرد.

با این حال، تلویزیون دولتی روسیه گفت که بایدن همچنان بدترین گزینه برای این کشور خواهد بود زیرا به ادعای تحلیل‌گران این رسانه، انتخاب بایدن باعث افت قیمت نفت خواهد شد.