Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بحران پناهجویی؛ طرح جدید اتحادیه اروپا برای جانشینی قانون دوبلین

اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا قصد دارد طرح تازه‌ای را به تصویب برساند که به موجب آن کشورهای عضو در قبال دریافت مبلغ مشخص موظف می‌شوند پناهجویان سرگردان را در کشور خود بپذیرند.

آگهی

اتحادیه اروپا قصد دارد طرح تازه‌ای را به تصویب برساند که به موجب آن کشورهای عضو در قبال دریافت مبلغ مشخص موظف می‌شوند پناهجویان سرگردان را در کشور خود بپذیرند.

مقامات اتحادیه اروپا می‌گویند این طرح الزام‌آور، به بحران کمپ‌های شلوغ پناهجویان در یونان خاتمه خواهد داد.

طرح جدید که «سازوکار همبستگی اجباری» نام دارد کشورهای عضو را موظف می‌کند با دریافت ۱۰ هزار یورو به ازای هر فرد بالغ پناهجو و ۱۲ هزار یورو برای کودک پناهجوی بدون سرپرست، آنان را در کشور خود بپذیرند.

معاهده جدید، که از حمایت گسترده آلمان و صدر اعظم آن آنگلا مرکل برخوردار است، پس از آن به طور علنی به بحث گذاشته می‌شود که آتش‌سوزی در یک کمپ پناهجویان در یونان هزاران مهاجر را بی‌خانمان کرد. کمپ موریا گنجایش تنها ۳ هزار نفر را داشت، ولی ۱۲ هزار نفر در آن ساکن بودند.

در پی این حادثه مقامات یونان از اتحادیه اروپا خواستند مسئولیت بیشتری در زمینه پذیرش مهاجران بر عهده بگیرد.

اورسولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، طرح جدید را دارای «تعادل منطقی» دانسته و گفته است تمامی کشورهای عضو اتحادیه باید در «مزایا» و «فشارها»ی مسئله پناهجویی سهیم شوند.

یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا در آستانه نشست سران اتحادیه در روز چهارشنبه گفت: «من فکر می‌کنم کمپ موریا، نه به طور کلی اما تا حدی، حاصل فقدان سیاست مشترک پناهجویی و مهاجرت اروپا است.»

وی افزود: «همه این را می‌دانند که رسیدن به یک سیاست مشترک کار سختی است. صادقانه بگویم که گمان نمی‌کنم وقتی طرح پیشنهادی ارائه می‌شود بسیاری هورا بکشند، اما فکر می‌کنم موافقت و احترام اعضا را جلب خواهد کرد.»

اوروسولا فن در لایدن، رئیس کمیسیون اروپا، هفته گذشته گفته بود طرح جدید جایگزین قانون قدیمی این اتحادیه موسوم به «دوبلین» خواهد شد که مقرر می‌کرد پناهجو به هر کشوری اول رسید، باید همان کشور پرونده مهاجرت او را بررسی کند.

مسئولین اروپایی می‌گویند سیاست سابق این اتحادیه در حل بحران پناهجویی ناکارآمد بوده است.

مارگاریتیس شیناس، معاون رئیس کمیسیون اروپا نیز بسته پیشنهادی فعلی را «سیاست مهاجرتی واحد، درست و منسجم» خواند.

به گفته او طرح جدید، طرح قدیمی «دوبلین» را مرخص خواهد کرد و باعث اتخاذ رویکردی هوشمندانه‌تر خواهد شد به نحوی که جمع شدن کودکان و خانواده‌ها با یکدیگر سریعتر خواهد شد.

بنا بر این طرح، پناهجویان حاضر در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا پیش از ورود بررسی خواهند شد و گارد ساحلی و مرزی اتحادیه به این منظور از سال ۲۰۲۱ در این کشورهای مرزی خارجی (نظیر ایتالیا و یونان) مستقر می‌شود.

گفته می‌شود در طرح جدید مشخص شده است که کشورهای اروپایی هر کدام به چه نحو سهم خود در پذیرش مهاجران رسیده به سواحل اروپایی را به عهده خواهند گرفت.

انتظار می‌رود این پیشنهاد، همچون پیشنهادات سال‌های گذشته در همین خصوص، واکنش منفی شماری از دولت‌ها را برانگیزد.

از زمان آغاز موج پناهندگان به اروپا در سال ۲۰۱۵، ۲۷ کشور اتحادیه اروپا بر سر پذیرش آنان به داخل مرزهای خود اختلاف داشته‌اند.

ایتالیا و یونان که در خط مقدم مواجهه با بحران پناهجویی قرار دارند به نقش کم کشورهای شمالی اتحادیه در پذیرش پناهجویان اعتراض دارند. این در حالی است که کشورهای اروپای مرکزی و شرقی همچون لهستان و مجارستان نیز مخالف پذیرفتن سهمیه پناهجو هستند.

مقامات اتحادیه همچنین اجرایی شدن طرح جدید را مستلزم آن خوانده‌اند که پناهجویان رد شده در پروسه پذیرش به کشور مبدأ خود بازگردانده شوند.

آگهی

شمار پناهجویان غیرقانونی ورودی به اروپا در سال گذشته ۱۴۰ هزار نفر بوده است که در مقایسه با یک میلیون و هشتصد هزار نفر پناهجوی غیرقانونی در سال ۲۰۱۵ (زمان شروع بحران مهاجرت) کاهشی چشمگیر نشان می‌دهد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری خونین میان پناهجویان در اردوگاه بوسنی ۲ کشته و ۱۸ زخمی برجای گذاشت

واکنش اعضای اتحادیه اروپا به طرح مهاجرتی «همبستگی اجباری»

نشست بی‌حاصل برای تعیین منصب‌های اصلی اتحادیه اروپا؛ راست میانه و ایتالیایی‌ها چه خوابی دیده‌اند؟