Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بحران مهاجران در لامپدوزای ایتالیا؛ شهردار جزیره دست به اعتصاب زد

لامپدوزا
لامپدوزا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهردار جزیره لامپدوزا در اعتراض به وضعیت بحرانی برای پذیرش مهاجران، در بیانیه‌ای اعلام کرد که او و همکارانش دست از کار می‌کشند تا دولت مرکزی ایتالیا پاسخگو باشد.

آگهی

جزیره لامپدوزای ایتالیا بار دیگر با چالش ورود مهاجرانی مواجه است که با پذیرش خطرات فراوان، از دریای مدیترانه می‌گذرند تا به اروپا برسند.

تنها در دو روز گذشته ۳۷۰ مهاجر پس از نجات از امواج دریا به این جزیره منتقل شدند. در میان این مهاجران شمار قابل توجهی زن و کودک دیده می‌شوند که نزدیک به پنجاه نفر از آنها بیمارند و در شرایط بحرانی قرار دارند.

کشتی ناجی مهاجران که «لوییز میشل» نام دارد، بیشتر این مهاجران را به لامپدوزا آورده است. لوییز میشل، با بودجه و ابتکارعمل بنکسی، نقاش و دیوارنگار مشهور بریتانیایی، به تازگی عملیات نجات مهاجران در دریای مدیترانه را آغاز کرده است.

اما لامپدوزا امکان و تجهیزات لازم برای پذیرش این تعداد از مهاجران را ندارد؛ نقدی که مدتهاست توتو مارتلو، شهردار لامپدوزا آن‌ را با دولت مرکزی ایتالیا مطرح کرده ولی تاکنون پاسخ مشخصی دریافت نکرده است. 

در همین راستا روز دوشنبه شهردار لامپدوزا در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام مسئولان شهر برای مدتی نامعلوم دست از کار می‌کشند تا شاید مقامات ایتالیایی پاسخی مشخص به آنها بدهند و به یاری بیایند.

در این بیانیه آمده است: «اگر در طول ۴۸ ساعت یک کشتی ماهیگیری بیش از۳۶۰ مهاجر را وارد این جزیره می‌کند و همزمان مقامات ایتالیایی و اروپایی هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند، سوالی که باید پرسید این است: آیا اروپا واقعا از مرزهای این قاره در مدیترانه محافظت می‌کند؟ اگر پاسخ آری است چگونه است که نیروهای دریایی مستقر در مدیترانه متوجه حضور این تعداد از مهاجران روی قایق‌های ماهیگیری نشده اند؟» 

شهردار لامپدوزا در ادامه به مقامات اروپایی و ایتالیایی توصیه می‌کند: «در حالی که قاره اروپا در وضعیت جنگی نیست چه دلیلی دارد که نتوانیم از نیروهای نظامی در دریای مدیترانه برای بحران پناهجویان استفاده کنیم.»

تنها مرکز اسکان اضطراری پناهجویان در جزیره لامپدوزا در حال حاضر میزبان بیش از ۱۱۰۰ پناهجو است؛ آنهم در حالی که این مرکز تنها می‌تواند ۱۵۰ نفر را در خود جای دهد. همزمان نلو موزومچی، فرماندار استان سیسیل در صفحه فیس‌بوک خود متنی منتشر کرد و با انتقاد از دولت ایتالیا و اتحادیه اروپا در بروکسل نوشت که لامپدوزا دیگر گنجایش پذیرش مهاجر را ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهردار سابق حامی پناهجویان در ایتالیا به جرم کلاهبرداری به ۱۳ سال زندان محکوم شد

غرق شدن دو قایق پناهجویان در سواحل ایتالیا؛ ده‌ها نفر جان باختند و ناپدید شدند

سرباز لهستانی که با ضربات چاقوی یک پناهجو در مرز بلاروس مجروح شده بود جان باخت