کودکان اروپایی داعش؛ «دولت‌ها وظیفه ذاتی حمایت از خردسالان را فراموش کرده‌اند»

کودکان اروپایی داعش؛ «دولت‌ها وظیفه ذاتی حمایت از خردسالان را فراموش کرده‌اند»
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود سقوط داعش در سوریه و عراق هنوز تکلیف بسیاری از زنان و فرزندان اعضای اروپایی این گروه اسلام گرا نامشخص است. اتحادیه اروپا در ماه های اخیر نتوانسته یک تصمیم سیاسی مشترک در قبال این کودکان برای بازگرداندن آنها اتخاذ کند.

آگهی

در پی سقوط داعش در عراق و سوریه، یکی از بزرگترین چالش‌های کشورهای اروپایی، بازگرداندن فرزندان بسیاری از اعضای این خلافت اسلامی به «خانه» است. اگر تلاش برای نپذیرفتن «مجاهدان اروپایی»، برای دولت‌ها توجیه امنیتی داشته باشد، سرباز زدن از پذیرش کودکان پدر و مادرهای افراطی، با هیچ عذری رافع مسئولیت دولت‌ها نیست. 

 ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا هنوز در این باره به توافق مشترک نرسیده اند و همچنان ماه ها است که بسیاری از کودکان و زنان اعضای اروپایی  داعش در اردوگاه های شمال سوریه، به ویژه اردوگاه الهول، محبوس هستند.

فرانسه و بلژیک در دسته آخرین کشورهای اروپایی هستند که پذیرفته تا از فرزندان اعضای داعش که ملیت این کشورها را داشته اند، میزبانی کنند. اما روند بازگرداندن این کودکان بسیار کند است. برخی از خویشاوندان آنها در این دو کشور می گویند هنوز دولت ها آماده نیستند تا قاطعانه به بازگشت کودکان جهادگرایان داعش به سرزمین مادریشان کمک کنند.

نیکلا کوهن، وکیل بلژیکی خانواده های عضو داعش می گوید «دولت ها وظیفه قانونی شان حمایت از کودکان و افراد زیرسن قانونی است.» به گفته او این که در چند سال اخیر بسیاری از کودکان در اردوگاه ها گرفتار شده اند باید موجب شرمساری دولت های اروپایی باشد.

به گفته آقای کوهن اتحادیه اروپا از روز اول باید تصمیم مشترکی برای تمام این کودکان که شهروندان اروپایی هستند می گرفت و این اتفاق نیفتاد. وی تاکید کرد برای بازگشت تمامی کودکان به کشورهایی که به آنها تعلق دارند باید تصمیمی «سیاسی» گرفته شود و کشورها نمی توانند در این باره بصورت مستقل و تنها بواسطه ضوابط «حقوقی»‌ مورد به مورد عمل کنند.

اغلب کمپ هایی که خانواده های داعش در آنها گرفتار هستند در کنترل کردهای وابسته به نیروهای « دموکراتیک سوریه»‌ هستند.

کردها بارها از کشورهای اروپایی خواسته اند تا هرچه سریعتر وضعیت استرداد جنگجویان داعش و هم چنین زنان و فرزندان آنها را فراهم کنند.

برخی از تحلیلگران می گویند وضعیت دشوار زندگی کودکان و زنان در کمپ های سوریه، نسل جدیدی از شورشیان اسلام گرا از دل هم این اردوگاه ها بوجود خواهدآورد.

برخی از سیاستمداران اروپایی هم از نبود یک سیاست مشترک اروپایی در ارتباط با فرزندان جهادگرایان داعش ناراضی هستند.

ساسکیا بریکمونت، نماینده سبزها در پارلمان اروپا یکی از آنهاست. او می گوید بارها در جلسات متعدد از مقامات کمیسیون اروپا خواسته است تا هرچه سریعتر شرایطی فراهم کنند تا برخی ناظران اروپایی از اردوگاه های محل سکونت این کودکان بازدید کنند. به گفته این نماینده پارلمان اروپا « به نظر می رسداتحادیه اروپا همچنان می خواهد چشمانش را در مقابل این بحران ببندد.»

نهادهای حقوق بشری و حمایت از حقوق کودکان در اروپا بارها از وضعیت سخت زندگی این کودکان در این اردوگاه ها گلایه کرده اند و به دولت های اروپایی هشدارداده اند. به گفته سازمان های حمایت از حقوق کودکان «رهاسازی این کودکان و نوجوانان در کمپ ها می تواند تاثیر بسیار مخربی روی سلامت روحی و فیزیکی آنها بگذارد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان داعشی: کرونا سرباز فرستاده شده از سوی خداوند است

کشف ۱۴ تن آمفتامین تولیدی داعش در ایتالیا

آمریکا پاداش برای یافتن رهبر جدید داعش را دو برابر کرد