کشف ۱۴ تن آمفتامین تولیدی داعش در ایتالیا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
کشف ۱۴ تن آمفتامین تولیدی داعش در ایتالیا
کپی رایت  AP/AP

پلیس ایتالیا روز چهارشنبه اعلام کرد ۱۴ تن ماده روانگردان آمفتامین تولید داعش را در جنوب این کشور کشف و ضبط کرده است.

این میزان، یک رکورد تاریخی کشف قرص آمفتامین در تاریخ مبارزه بامواد مخدر در سراسر جهان به شمار می‌رود.

به گفته پلیس ایتالیا در این عملیات ۸۴ میلیون قرص آمفتامین در بندر سالرن در جنوب شهر ناپل کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های قضایی ناپل در جنوب ایتالیا، این مواد مخدر در پی ظن ماموران به سه کانتینر حاوی کاغذهای یک بار مصرف صنعتی کشف و با دستور دادستانی محلی توقیف شد. قرص‌ها در لایه زیرین استوانه (سیلندر) های کاغذ جاسازی شده بود.

پلیس ایتالیا می‌گوید محموله کشف شده میلیاردها دلار ارزش دارد.

شهر ناپل و حومه‌های آن مرکز فعالیت باندهای تبهکار و به‌ویژه کامورا به شمار می‌روند. تجارت و ترانزیت مواد مخدر منبع اصلی ثروت این کارتل جرایم سازمان یافته است.

پلیس ایتالیا با صدور بیانیه‌ای ضمن تائید این خبر اعلام کرد: «قرص‌های آمفتامین با واژه کَپتگُن(captagon) مهر شده بودند که به «ماده مخدر جهاد» معروف است... ما می‌دانیم که داعش در سال‌های گذشته بخش عمده‌ای از درآمد خود برای تامین مالی عملیات تروریستی را از راه قاچاق مواد مخدر صنعتی تولیدی در سوریه به دست آورده است. به همین دلیل داعش در سال‌های اخیر به بزرگ‌ترین تولیدکننده آمفتامین جهان تبدیل شده است.»

با وجود آنکه دولت‌های عراق و سوریه و همچنین جنگجویان محلی شمال سوریه با حمایت ائتلاف بین‌المللی توانسته اند بخش‌های بزرگی از سرزمین‌های خلافت «دولت اسلامی» را از این گروه بازپس بگیرند، با این حال داعش همچنان در بخش‌های بیابانی شرق سوریه و عراق فعال است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید