Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نگرانی احزاب سبز اروپایی از لابی گران گاز و تخصیص بودجه به این سوخت فسیلی

کارخانه ها عامل اصلی گرم شدن زمین
کارخانه ها عامل اصلی گرم شدن زمین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احزاب سبز اروپایی نگران هستند که در بودجه آینده اتحادیه اروپایی، لابی گران گاز موفق شوند این ماده را به عنوان تنها ماده جانشین سوخت های فسیلی از جمله زغال سنگ معرفی کنند.

آگهی

احزاب سبز و طرفدار محیط زیست اروپایی نگرانند که کمیسیون اروپا به توافق‌های زیست محیطی در قبال پایان دادن‌های به استفاده از سوخت‌های فسیلی و کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در چشم اندازه ۲۰ ساله آینده، عمل نکند.

پیش‌تر کمیسیون اروپا گفته بود به جهتی می رود که دیگر نیازی به سوخت‌های فسیلی نداشته باشد امروز اما شنیده می شود که «گاز طبیعی یکی از مهم‌ترین منابع تامین انرژی اتحادیه اروپا» در کوتاه مدت و دوره انتقالی به انرژی‌های جایگزین خواهد بود. لابی گران صنعت گاز بسیاری از مقامات کشورهای عضو اتحادیه اروپا را مجاب کرده اند که گاز طبیعی تنها ماده‌ای است که در کوتاه مدت می تواند بطور کامل جایگزین زغال سنگ شود.

فعالان اقلیمی مانند مارکوس تریلینگ از «شبکه اقدام آب و هوایی»، نگران هستند که بزودی با تایید پارلمان اروپا، کمیسیون بخشی از بودجه میلیاردی مرتبط به مبارزه با شیوع ویروس کرونا را صرف هزینه برای منابع گاز طبیعی کند.

در پایان ماه مه سال ۲۰۲۰ ، ۸ کشور عضو اتحادیه اروپا (لیتوانی ، لهستان ، جمهوری چک ، اسلواکی ، مجارستان ، رومانی ، بلغارستان و یونان) برای دریافت بودجه اتحادیه اروپا برای پروژه‌های گاز طبیعی لابی را شروع کردند. این کشورها می گویند که بدون گاز طبیعی، چیزی را در کوتاه مدت نمی توان جایگزین زغال سنگ کرد.

دراگوس تودوراش، نماینده لیبرال پارلمان اروپا و حامی این طرح می گوید: « به جز رفتن بسوی گاز طبیعی در وهله اول راه دیگری نداریم و در حال حاضر جایگزین بهتر و باصرفه تر از گاز طبیعی وجود ندارد.»

در نوزدهم ژوئن آینده، کمتر از دو هفته دیگر، پارلمان اروپا تصمیمات مهمی درباره بودجه اتحادیه اروپا خواهدگرفت.

کشورهای اروپای مرکزی و شرقی امیدوارند بتوانند نظر دیگر نمایندگان پارلمان اروپا را به جایگزینی موقتی گاز طبیعی جلب کنند. با این حال بعید به نظر می رسد نمایندگان این دولت‌ها کار آسانی در پیش داشته باشند: ائتلاف سبزهای اروپایی در پارلمان، بصورت بی‌سابقه‌ای در آخرین انتخابات سال ۲۰۱۹، موفق شدند ۶۹ کرسی نمایندگی را از آن خودکرده تا به یکی از احزاب تصمیم گیرنده دراین پارلمان بدل شوند. در حال حاضر بعید است که نمایندگان سبزها در مقابل لابی گران گاز طبیعی کوتاه آمده و به تخصیص بودجه رای بدهند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار سازمان جهانی هواشناسی: امکان افزایش ۱/۵ درجه‌ای دمای کره زمین در ۴ سال آینده

پارلمان اروپا پنهان‌کاری در خصوص بحران کرونا را «سلاحی مرگبار» خواند

انتخابات پارلمان اروپا؛ حزب «مردم اروپا» پیشتاز نظرسنجی‌ یورونیوز؛ جهش راست افراطی و سقوط لیبرال‌ها