Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نژادپرستی؛ آیا وضع اروپا واقعا از آمریکا بهتر است؟

 تظاهرات ضدنژادپرستی نیروهای پلیس در پاریس
تظاهرات ضدنژادپرستی نیروهای پلیس در پاریس Copyright Rafael Yaghobzadeh/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Rafael Yaghobzadeh/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی ناآرامی و اعتراضات در ایالات متحده بسیاری در اروپا نیز به خیابان ها آمدند تا خشونت پلیس علیه رنگین پوستان را محکوم کنند. میزان نژادپرستی در اروپا چه تفاوتی با ایالات متحده دارد؟

آگهی

سه شنبه میلیون‌ها اروپایی در همبستگی با معترضان خشونت‌های پلیس علیه سیاهان آمریکا صفحه رسانه‌های اجتماعی، اینستاگرام و توییترخود را سیاه کردند. میلیونها نفراز «وحشیگری» پلیس که منجر به کشته شدن جورج فلوید شد در شوک و خشم هستند. در این میان بسیاری از شهروندان اروپایی خود معنی نژادپرستی و تبعیض و خشونت‌های پلیس را بصورت روزمره تجربه می کند.

AP Photo
تظاهرات علیه خشونت پلیسAP Photo

در روزهایی که خیابان‌های ایالات متحده علیه نژادپرستی و خشونت پلیس علیه سیاهان یکی از ناآرام‌ترین دوران‌ را تجربه می کند، بسیاری در اروپا از خود می پرسند: آیا میزان نژادپرستی در اروپا کمتراز ایالات متحده است؟ آیا خشونت پلیس علیه اقلیت‌های سیاهپوست و عرب تبار مقیم اروپا دلایل نژادی دارد؟

برای درک بیشتر این موضوع شاید فرانسه یکی از بهترین نمونه‌ها باشد؛ یکی از معدود کشورهای اروپایی که می توان آن را از منظر تنوع نژادی با ایالات متحده مقایسه کرد. فرانسه که یکی از مهم‌ترین استعمارگران جهان در قرن هجدهم و نوزدهم بود و پس از پایان دوران استعماردر میانه‌های قرن بیستم، ناگزیر پذیرای بسیاری از شهروندان آفریقایی تبار، عرب و سیاه پوست مستعمرات سابق شد.

در دهه‌های اخیر بارها حومه‌های پاریس بدلیل خشونت‌های پلیس علیه شهروندان آفریقایی تبار صحنه تنش و اعتراضات بوده است. از سال ۲۰۰۵ که کشته شدن دو نوجوان آفریقایی تبار در تعقیب و گریز نیروهای پلیس ماهها ناآرامی ببارآورد تا در سال‌ها و ماه‌های اخیر خفگی آداما ترائوره، جوان ۲۴ ساله سیاه پوست در بازادشت پلیس و کشته شدن محمد گسبی به دلایلی مشابه.

تظاهرات برای آداما ترائوره؛ سیاهپوست فرانسوی درگذشته در بازداشت پلیس

با وجود آنکه پلیس فرانسه برگزاری هر نوع تجمع برای روز سه‌شنبه در پایتخت این کشور را ممنوع اعلام کرده بود، هزاران تظاهرکننده در حمایت از خانواده آداما ترائوره در مقابل دادگاه محل رسیدگی به علت مرگ وی در شمال پاریس گردهم آمدند. پلیس پاریس شمار تظاهرات کنندگان را ۲۰ هزار نفر عنوان کرده بود. مشابه این تظاهرات در شهرهای لیون،‌ لیل و مارسی هم برگزار شد.

AP Photo
خواهر آداما ترائورهAP Photo

آداما ترائوره، جوان سیاهپوست ۲۴ ساله در ۱۹ ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی هنگامیکه در بازداشت نیروهای ژاندارمری فرانسه به سر می‌برد، جان باخت. طبق آخرین گزارش پزشکی قانونی، او همچون جورج فلوید بدلیل خفگی جان سپرده است. این در حالی است که مقامات پلیس فرانسه ادعا می‌کنند این جوان سیاه پوست در حالی که در بازداشت پلیس بود سکته قلبی کرده است.

در اعتراض به مرگ جورج فلوید در روزهای اخیر، هزاران نفر نیز در شهرهای اروپایی چون لندن و برلین هم به خیابانها رفتند نه فقط در حمایت از سیاهپوستان آمریکا بلکه برای ابراز خشم خود از نژادپرستی در جایی که درآن اقامت دارند.

تازه ترین گزارش درباره ««نژادپرستی» در اروپا

«آژانس اروپایی حقوق اساسی شهروندان» بتازگی در گزارشی نوشته است که تبعیض و توهین‌های نژادپرستانه به یک امر معمول در خیابان‌ها و محل کار و مناطق مختلف در اروپا بدل گشته است. به گفته این آژانس وابسته به کمیسیون اروپا رهبران اروپایی باید به این چالش مهم پیش روی جوامع بیشتر بپردازند.

در این گزارش آمده است:

- آزار و اذیت نژادپرستانه: ۳۰ درصد از شهروندان رنگین پوست می گویند در پنج سال گذشته دست‌کم یک بار مورد آزارهای لفظی نژادپرستانه ۵ درصد مورد آزار و حملات فیزیکی قرارگرفته اند.

- تبعیض توسط نیروهای پلیس: ۲۴ درصد از شهروندان رنگین پوست در ۵ سال اخیر بی‌دلیل توسط نیروهای پلیس مورد بازخواست قرارگرفته اند. از این شمار ۴۱ درصد قاطعانه معتقدند که بازداشت و بازرسی آنها تنها دلیل نژادپرستانه داشته است.

- تفاوت زنان و مردان غیرسفیدپوست: در نظرسنجی‌ها مردان ۲۲ درصد و زنان ۷ درصد بخاطر نژاد و رنگ پوست بازجویی شده اند

- شهادت علیه نژادپرستی: تنها ۱۴ دارصد از مواردی که صرفا در آن نگاه نژادی و قومی نقش داشته است به نهادهای قضایی گزارش شده است.

- عدم ثبت شواهد مربوط به آزار و حملات نژاپرستانه در بازداشت پلیس: بیش از ۶۳ درصد از شهروندانی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند می گویند با وجود اینکه مورد حملات و آزار نژادپرستانه پلیس قرارگرفته اند اما «بدلیل اطمینان از شنیده نشدن صدایشان هیچگاه قصد شکایت به مراجع قضایی» را نداشته اند.

در اولین روزهای هفته هم ژاک توبون، وزیر پیشین دادگستری فرانسه که در حال حاضر در موقعیت مهم و رسمی «مدافع حقوق شهروندی» این کشور قراردارد، «تبعیض ساختاری» پلیس فرانسه «علیه شهروندان سیاه پوست و عرب» را محکوم کرد. این اولین بار است که یک مقام رسمی در فرانسه پلیس این کشور را با قاطعیت و صراحت محکوم می‌کند. دولت امانوئل ماکرون و وزیر کشور وی بارها در سه سال اخیر به رفتارهای نژادپرستانه علیه سیاهان و اعراب فرانسوی متهم شده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده سالگی جنبش «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد»؛ آیا حمایت از آن به قوت خود باقی است؟

تظاهرکنندگان در شهرهای اروپایی به نژادپرستی و خشونت پلیس اعتراض کردند

از قوانین رسانه تا سیاست‌های آموزشی؛ چرا راست افراطی در پی کسب ریاست کمیسیون فرهنگی پارلمان اروپاست؟