ده سالگی جنبش «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد»؛ آیا حمایت از آن به قوت خود باقی است؟

تظاهرکنندگان در راهپیمایی یک میلیون هودی در میدان یونیون نیویورک به تاریخ ۲۱ مارس ۲۰۱۲، برای تریوان مارتین دعا می‌کنند.
تظاهرکنندگان در راهپیمایی یک میلیون هودی در میدان یونیون نیویورک به تاریخ ۲۱ مارس ۲۰۱۲، برای تریوان مارتین دعا می‌کنند. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز ۱۳ ژوئیه امسال جنبش آمریکایی موسوم به «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد» دهمین سالگرد آغاز فعالیت خود را گرامی می‌دارد، جنبشی که در ابتدا در شبکه‌های اجتماعی و در پاسخ به تبرئه قاتل یک نوجوان ۱۷ ساله سیاه‌پوست به نام تریوان مارتین شروع شد و ابعادی جهانی به خود گرفت.

آگهی

ده سال پس از اینکه هشتگ #BlackLivesMatter برای اولین بار در توییتر شکل گرفت، طبق نظرسنجی جدید «مرکز تحقیقات پیو / Pew»، حدود نیمی از بزرگسالان آمریکایی (۵۱٪) همچنان از جنبش «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد» حمایت می‌کنند.

 این در حالی است که تا همین سه سال پیش و بعد از کشته شدن جورج فلوید، دو سوم از این جنبش حمایت می‌کردند و این یعنی که از میزان حمایت مردم از آن کاسته شده است.

البته هنوز شاهد تفاوت گسترده بین دیدگاه‌های دموکرات و جمهوریخواه نسبت به این موضوع هستیم.

در مورد اثربخشی جنبش «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد»، ۳۲ درصد گفته‌اند که این جنبش در جلب توجه افکار عمومی به نژادپرستی علیه سیاه‌پوستان بسیار مؤثر بوده است. درصد کمتری (۱۴٪) همین عقیده را نسبت به افزایش پاسخگویی پلیس و (۸٪) بهبود زندگی سیاه پوستان و (۷٪) بهبود روابط نژادی اظهار داشتند. به طور کلی، ۳۱ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند که اهداف جنبش Black Lives Matter را بسیار خوب یا خیلی خوب درک می‌کنند.

به هر روی، دیدگاه مردم آمریکا نسبت به جنبش «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد» در موارد زیر تفاوت‌های عمده‌ای دارد:

نژاد و قومیت: ۸۱ درصد از بزرگسالان سیاه پوست می‌گویند که از این جنبش حمایت می کنند، در مقایسه با ۶۳ درصد بزرگسالان آسیایی، ۶۱ درصد بزرگسالان اسپانیایی‌تبار و ۴۲ درصد بزرگسالان سفید پوست.

گروه‌های سنی مختلف: ۶۴ درصد از بزرگسالان هجده تا ۲۹ ساله از این جنبش حمایت می‌کنند، حال آنکه ۵۲ درصد از بزرگسالان ۳۰ تا ۴۹ سال، ۴۶ درصد از بزرگسالان ۵۰ تا ۶۴ سال و ۴۱ درصد از افراد ۶۵ سال و بالاتر چنین نظری دارند.

گرایشات حزبی: ۸۴ درصد از دموکرات‌ها و افرادی با گرایشات حزب دموکرات از این جنبش حمایت می‌کنند، در حالی که بالعکس ۸۲ درصد از جمهوری‌خواهان و طرفداران جمهوری‌خواه مخالف آن هستند. 

دموکرات‌ها بیشتر از جمهوری‌خواهان معتقدند که این جنبش یک حرکت قدرت‌بخش (۴۲ درصد در مقابل ۱۱ درصد) و فراگیر (۲۷ درصد در مقابل ۱۱ درصد) بوده حال آنکه جمهوری خواهان از آن به عنوان جنبشی خطرناک (۵۹ درصد در مقابل ۹ درصد) و تفرقه‌انگیز (۵۴ درصد در مقابل ۱۹ درصد) یاد می‌کنند.

نظرسنجی پیو از ۵۰۷۳ بزرگسال در سراسر آمریکا بین دهم تا ۱۶ آوریل ۲۰۲۳ انجام گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزادی مرد سیاه‌پوست پس از ۲۵ سال حبس اشتباه؛ جسی جانسون قاتل نبود

نتایج یک تحقیق: پلیس لندن نژادپرست، زن ستیز و همجنسگرا هراس است

نژادپرستی؛ آیا وضع اروپا واقعا از آمریکا بهتر است؟