Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش‌ جهانی به «قتل» جورج فلوید در آمریکا؛ از بریتانیا تا دالای‌لاما

راهپیمایی در کانادا
راهپیمایی در کانادا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام دولتی چین نیز به مانند ایران در واکنش به کشته شدن جروج فلوید با هشتگ «نمی‌توانم نفس بکشم» دولت آمریکا را مسخره کرد.

آگهی

کشته شدن جورج فلوید، سیاهپوست آمریکایی در جریان بازداشت به دست پلیس در شهر مینیاپولیس، اعتراض به رفتار خشن و همراه با تبعیض نژادی پلیس آمریکا در بسیاری از نقاط جهان را برانگیخته است.

معترضان به این رویداد تا کنون در چندین شهر اروپایی و نیز در کانادا راهپیمایی کرده‌اند و تجمع آنها غالباً در نزدیکی سفارت ایالات متحده آمریکا برگزار شده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در تصاویر منتشر شده از تظاهرات در لندن، تورنتو، برلین و سایر شهرها معترضانی دیده می‌شوند که شغار «جان سیاهان اهمیت دارد» را سر می‌دهند، همان شعاری که هم اکنون در شهرهای سراسر ایالات متحده شنیده می‌شود و به جنبش حمایت از حقوق سیاهپوستان یکپارچگی بخشیده است.

راهپیمایی در بریتانیا

اگر چه اعتراضات جاری در خارج از آمریکا در پی مرگ فلوید به وجود آمد، اما همین اعتراض در کشورهای مختلف متوجه مواردی از رفتارهای نژادپرستانه در این کشورها شده است. در جریان راهپیمایی در محله سیاهپوست‌نشین لندن، معترضان شعار می‌دادند: «بریتانیا بی‌گناه نیست».

راهپیمایی در کانادا

راهپیمایی‌ها در کانادا به اعتراض علیه رفتار پلیس در هنگام بازداشت یک زن جوان بدل شد. این زن «رجیس کورچینسکی پاکت» نام داشت و چهارشنبه گذشته مادر او با پلیس تماس گرفته بود تا او را به آسایشگاه روانی ببرند. اما هنگامی که پلیس وارد آپارتمان شد، رجیس به طرز مشکوکی از پنجره آپارتمان در طبقه بیست و چهارم سقوط کرده و جان باخت.

روز شنبه در تورنتو حدود ۴ هزار نفر در یک راهپیمایی آرام در اعتراض به نژادپرستی شرکت کردند، با این حال تصاویری از خشونت‌های پراکنده، پرتاب گاز اشک‌آور و بروز درگیری میان این تظاهرکنندگان با پلبس منتشر شده است.

راهپیمایی در نیوزیلند

هزاران نیوزیلندی روز دوشنبه با برگزاری راهپیمایی در اعتراض به کشته شدن جورج فلوید در آمریکا، شعار «جان سیاهان اهمیت دارد» سر دادند. راهپیمایی در پایتخت نیوریلند مانند بیشتر شهرها در کشورهای دیگر مسالمت‌آمیز بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

واکنش دالای‌لاما

دالای لاما، رهبر تبعیدی بوداییان تبت ضمن ابراز همدردی با بازماندگان جورج فلوید، عامل مرگ این مرد سیاهپوست کشته شده در مینیاپولیس را «تبعیض و نژادپرستی» خواند.

دلای‌لاما گفت: «این روزها از طریق رسانه‌ها شاهد تبعیض‌هایی هستیم که بر اساس رنگ پوست یا مذهب افراد صورت می‌گیرد به طوری که به همین بهانه قتل هم روی می‌دهد و حتی عده‌ای هستند که چنین رفتاری را مایه افتخار خود می‌دانند.»

توئیت مقام چینی

یک مقام دولتی چین نیز به مانند ایران در واکنش به کشته شدن جروج فلوید با هشتگ «نمی‌توانم نفس بکشم» دولت آمریکا را مسخره کرد.

در این میان، هوا چونینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره مستقیم به ناآرامی‌های جاری در راهپیمای‌های ضدنژادپرستانه در آمریکا و با تکرار شعار این جنبنش در توییتر نوشت: «نمی‌توانم نفس بکشم.»

این مقام چینی توییت خود را در پاسخ به توییت دیگری از مورگان اورتگاس نوشت که چین را به خاطر نحوه برخورد با معترضین در هنگ کنگ مورد انتقاد قرار داده بود.

پیش از این، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در صفحه توییتر انگلیسی خود با اشاره مشخص به کشته شدن جورج فلوید و هشتگ «جان سیاهان اهمیت دارد»، توییت وزارت خارجه آمریکا علیه سرکوب در ایران در سال ۲۰۱۸ را به تمسخر گرفته بود.

این رفتار، واکنش تند مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا را به همراه داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز محاکمه پلیس متهم به قتل جورج فلوید؛ «آزمونی برای محک دموکراسی» در آمریکا

صادق خان: معترضان به نژادپرستی آخر هفته در خانه بمانند

انتشار ویدئویی از سردرگمی ماموران امنیتی پس از سوءقصد به ترامپ؛ رئیس سرویس مخفی آمریکا استعفا داد