Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آغاز محاکمه پلیس متهم به قتل جورج فلوید؛ «آزمونی برای محک دموکراسی» در آمریکا

defense attorney Eric Nelson, left, former police officer Derek Chauvin, right
defense attorney Eric Nelson, left, former police officer Derek Chauvin, right Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از نظر میلیون‌ها آمریکایی که بصورت زنده تماشاگر جلسۀ روز دوشنبه بودند، موضوعی بسیار فراتر از محاکمۀ یک پلیس مطرح بود و این دادگاه آزمونی برای محک مبارزه با «بی‌عدالتی‌های نژادی» در آمریکا بود. حتی کاخ سفید نیز اعلام کرد که جو بایدن «مباحث دادگاه را با دقت پیگیری می‌کند».

آگهی

اولین جلسۀ دادگاه برای رسیدگی به اتهام درک شووین، پلیس سفیدپوستی که در ۲۵ مه سال ۲۰۲۰ میلادی با قرار دادن زانوی خود به مدت ۹ دقیقه و ۲۹ ثانیه روی گردن جورج فلوید باعث مرگ او شد، روز دوشنبه در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتای‌ آمریکا برگزار شد.

در جریان این جلسه که بصورت زنده برای آمریکایی‌ها پخش شد، سخنان دادستان و وکلا همچنین شهادت سه نفر (دو تن از رهگذران حاضر در صحنه و یکی از همکاران درک شووین در مرکز کنترل پلیس) شنیده شد.

اعضای هیأت منصفه این دادگاه که پس از سه هفته کشمکش انتخاب شدند، درنهایت به دلایل امنیتی در جریان جلسه رسیگی به این پرونده از انظار پنهان ماندند و اطلاعاتی درباره هویت آنها نیز منتشر نشد.

جری بلکول، دادستان پرونده در این جلسه اعلام کرد که درک شووین ۴۵ ساله در جریان ارتکاب این قتل، با «استفاده بیش از حد و غیرمنطقی از زور» سوگند خود را برای انجام وظیفه به عنوان یک پلیس شکسته و «خیانت» کرده است.

این سخن دادستان اعتراض وکیل درک شووین را در پی داشت. او گفت که موکلش «دقیقا همان کاری را انجام داده که در جریان ۱۹ سال فعالیت حرفه‌ایش در پلیس آموزش دیده است».

«آزمونی برای محک دموکراسی»

در روز حادثه، درک شووین و سه نفر از همکارانش سعی داشتند جورج فلوید ۴۶ ساله، شهروند آفریقایی‌تبار آمریکا را که مظنون به استفاده از یک اسکناس ۲۰ دلاری تقلبی برای خرید سیگار بود، دستگیر کنند.

اما جورج فلوید حاضر نشد سوار خودروی پلیس شود و به همین دلیل آنها او را روی زمین خواباندند و به او دستبند زدند.

برای دستگیری او درک شووین مدت ۹ دقیقه و ۲۹ ثانیه زانوی خود را روی گردن جورج فلوید گذاشت؛ زمانی که از نظر دادستان بسیار طولانی بود.

در ویدئویی از این حادثه که توسط یک رهگذر گرفته شد و در شبکه‌های اجتماعی پخش و در سراسر جهان دیده شد، جورج فلوید زیر زانوی پلیس چندین بار به پلیس التماس می‌کند که «نمی‌توانم نفس بکشم».

آخرین سخنان جورج فلوید در این ویدئو، فریاد میلیون‌ها معترض به نژاد پرستی شد که برای چندین هفته در آمریکا، آسیا و اروپا به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، از نظر بسیاری از شهروندان این کشور که بصورت زنده تماشاگر جلسۀ روز دوشنبه بودند، موضوعی بسیار فراتر از محاکمۀ یک پلیس یا دیدگاه یک جناح سیاسی مطرح بود. به نظر بسیاری از آن‌ها، این دادگاه آزمونی برای «محک دموکراسی» در این کشور و مبارزه با «بی‌عدالتی‌های نژادی» در آمریکا بود.

بن کرامپ، وکیل خانواده فلوید گفت: «این یک همه‌پرسی در مسیری است که آمریکا در تلاش برای برابری و عدالت برای همه، طی کرده است.»

حتی کاخ سفید نیز اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده «مباحث دادگاه را با دقت پیگیری می‌کند».

همزمان با برگزاری این دادگاه، ال شارپتون، کشیش و فعال حقوق مدنی به همراه گروهی از نزدیکان جورج فلوید به مدت ۹ دقیقه در خارج از دادگاه زانو زده و سکوت کردند. او نیز اعلام کرد: «اگرچه درک شووین در جایگاه متهم نشسته، اما این آمریکاست که در حال محاکمه شدن است.»

در آمریکا طرح پرونده‌های قضایی علیه افسران پلیس بسیار نادر است و درنهایت نیز به ندرت حکمی در محکومیت آنها صادر می‌شود.

انتظار می‌رود که رأی هیئت منصفه در اواخر آوریل یا اوایل ماه مه اعلام شود.

احضار شاهدان

درک شووین که اکنون به قید وثیقه آزاد است، در صورت محکوم شدن به قتل، با مجازات ۴۰ سال زندان روبرو خواهد بود.

جلسات محاکمه سه همکار او نیز به اتهام «مشارکت در قتل» در ماه اوت برگزار خواهد شد.

آگهی

وکیل درک شووین اتهام قتل را رد می‌کند و تاکید دارد که موکلش در جریان دستگیری جورج فلوید، تنها مراحل مجاز را به اجرا گذاشته است و دلیل مرگ جورج فلوید «فشار خون بالا، بیماری قلبی و مصرف مواد مخدر مت‌آمفتامین و فنتانیل» بوده است.

با این وجود دادستان معتقد بود که شیوۀ رفتار درک شووین با مقتول، خارج از حد معمول و بسیار فراتر از عرف رفتار پلیس‌ها با مظنونان بوده است.

دادستان برای اثبات این ادعای خود، به عنوان اولین شاهد، مامور پلیس اپراتوری را فراخواند که در آن روز تیم چهار نفره پلیس‌ها را به محل فرستاده بود.

پلیس اپراتور در دادگاه اعلام کرد که در روز حادثه، عملیات دستگیری جورج فلوید را از طریق دوربین‌های نظارتی می‌دیده است. او گفت که پس از خواباندن فلوید روی زمین، مدت قرار گرفتن زانو روی گردن او آنقدر طولانی بود که «من فکر کردم که تصویر متوقف شده است.... و غریزه‌ام به من گفت که یک چیزی اشتباه است».

پلیس اپراتور درنهایت تصمیم می‌گیرد که با مسئول خودش تماس بگیرد و آنچه را دیده است به اطلاع او برساند.

آگهی

در جریان این جلسه، دادستان دو شاهد را نیز فراخواند که در محل حادثه حاضر بودند. یکی از آنها، یک جوان سیاهپوست ۳۳ ساله بود که به یاد می‌آورد جورج فلوید در جریان این دستگیری مادرش را صدا می‌زد و زیر زانوی پلیس «برای نفس کشیدن تلاش می‌کرد».

این شاهد که دونالد ویلیامز نام داشت در دادگاه گفت از آنجا به ورزش‌های رزمی انجام می‌دهد، با تکنیکی که درک شووین برای دستگیری جورج فلوید به کار برد و خطرات استفاده از آن آشنا بود. به همین دلیل در روز حادثه به پلیس سفید پوست نزدیک می‌شود و هشدار می‌دهد که «تو داری او را خفه می کنی». اما به گفته او، درک شووین تنها به او نگاه می‌کند.

ادامه جلسه رسیدگی به این پرونده بامداد سه‌شنبه ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه مرگ جورج فلوید پایان یافت؛ آمریکا در انتظار صدور حکم

واکنش‌ جهانی به «قتل» جورج فلوید در آمریکا؛ از بریتانیا تا دالای‌لاما

شهادت مایکل کوهن در پرونده حق‌السکوت؛ تیم حقوقی ترامپ وکیل سابق را به «انتقام‌جویی» متهم کرد